Hlavní navigace

Názor k článku Senzory Martina Malého: Internet věcí je hype. Ale i velká příležitost pro firmy od Miloslav Ponkrác - To platí nejenom pro Atmel a AVR. Osobně...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 1. 6. 2017 6:01

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  To platí nejenom pro Atmel a AVR. Osobně mám soupis velké řady diskrétních součástek a integrovaných obvodů, které považuji za šmejdy - často jsou chybné a špatné už v návrhu samém. Ale protože pracovník, který to vyvíjel, stál nějaké peníze, a nebo potřeboval skrýt své selhání či horší práci, tak se to posunulo až k výstupu. A nebo měl jen nad sebou deadline, a ten musel dodržet i když se vydá zmetek.

  Datasheety a technické dokumentace jsou rok od roku horší a chybějí v nich podstatné věci. Nebo jsou parametry určovány za pokaždé různých podmínek.

  Kapitalistický režim jednoduše je o zisku, nikoli o kvalitě. A protože do čipů ani křemíku není přímo vidět, jsou tam úžasné stohy možností, jak někde katovat kosty, nebo se jednoduše na něco vybodnout či udělal špatně - aniž by to bylo nějak patrné nebo snadno zjistitelné.

  A to ještě k tomu přistupují různé pajcy a falešné součástky z Číny, Indie, a spol. Pokud jste velkoodběratel, koupíte součástky od výrobce, pokud ne, můžete jen zoufale spoléhat, že vám obchod nelže v dodavateli součástek. České obchody se většinou snaží prodat Čínu a základní brakovou výrobu z CDIL (Continental Device India Ltd.)

  Počet výrobců součástek, kde se alespoň části produkce dá nějak rozumně věřit se snižuje. V zásadě se situace podobá totalitě, ale s tím rozdílem, že je čím dál méně výrobců nějakého druhů nikoli v Československu, ale celosvětově. (Stačí jedna povodeň a jedna zatopená továrna, a už ceny hard disků jdou trojnásobně nahoru.)

  Kde třeba svět vezme kvalitní kondenzátory, až je přestanou vyrábět japonské továrny?

  Mě to nadšení, které projevuje pan Malý jaksi moc nebere. Protože jsem si zažil už pár zklamání, horkých chvil, i nutností si občas přiznat, že jsem věřil čipům a obvodům, které jsou šmejdy z podstaty. Někdy mám pocit, že celá elektronika je dnes koňskou handlířinou, kde ovšem namísto koňů se handluje a podvádí se součástkami. A že 99,99 % praktických dovedností a zkušeností je nikoli teorie a znalosti elektroniky, ale sesbírané zkušenosti a schopnosti, jak sehnat fungující a rozumné součástky, a zejména vědět čemu se vyhnout. A neustále to uprgradovat. Je to strašně únavné.