Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Senzory Martina Malého: Internet věcí je hype. Ale i velká příležitost pro firmy od Petr M - "Když jsem zmiňoval používání existujících platforem a standardů,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 31. 5. 2017 6:51

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  "Když jsem zmiňoval používání existujících platforem a standardů, tak ještě přidám pár tipů. V hardware jednoznačně Arduino, Raspberry Pi, ESP8266 a desky od Pycomu"

  Možná tak na prototypku. S těmahle platformama jsem už viděl tolik těžkostí, že je těžko přehodí přes bariéru ES Prohlášení o shodě. Bez něj nesmí prodávat a pokud se produkt nesmí prodávat, je zbytečný investovat do vývoje a zakládat firmu, že...

 • 31. 5. 2017 13:58

  m (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Já bych třeba jenom podotkl, že z mého pohledu obrovský problém s Arduinem je ten, že standardní Arduino IDE nemá prakticky žádné debugovací schopnosti (minimálně sám jsem žádné neobjevil), což sice začátečníkovi nevadí, ale pokud to nějaký střelec použije v projektu a teď se v tom mají hledat chyby, protože testerům se to za určitých podmínek dostane do nějakého stavu....

 • 31. 5. 2017 14:12

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  Ale o tom to u Arduina není. 5,5 roku jsem dělal pro jednoho distributora součástek, který má v portfoliu mj. Atmel. Několikrát jsem zažil, že se vracela jedna nebo dvě šarže MCU zpátky, protože něco nechodilo (oscilátory, RESET,...). V dokumentaci jsem furt něco marně hledal. Třeba tolerance interní bandgap reference u 12b ADC je myslím dost důležitá informace na to, abych se musel ptát přímo u Atmelu. Po nalezení chyby v AVRku a hlášení do Atmelu nastalo dvouměsíční dokazování, že tam ta chyba fakt je, dokonce jsem byl donucen přesně identifikovat část čipu (ne v layoutu, ale vadný blok v návrhu), vytvořit testovací program, který dokázal, že to blbne,... než vůbec uznali, že jsou idioti.

  Za sebe můžu říct, že raděj půl roku celibát, než další komerční projekt na AVRku.

 • 31. 5. 2017 22:13

  Karel Marx (neregistrovaný) ---.155.broadband14.iol.cz

  Ale to je prece kapitalismus Petre. Vzdelani, chytrost a pokrok podporoval programove jen ten rezim, ktery uz tu 25 let neni.
  Kapitalista nema nejmensi chut neco menit. Pokud to sype, tvoje chytrost kapitalistovi skodi. A pokud to nesype, neco malo se pomeni a zase to jede dal. Tvoje uloha je byt jen vykoristovana bytost a ne se neco pokouset zmenit.

 • 1. 6. 2017 9:42

  ... (neregistrovaný) 193.29.76.---

  I kdyz to podporovali vzdelani a chytrost, jak vy rikate programove, stejne sme byli v technologiich tak 20 let zpatky oproti zapadu.

  A kdyby se nekupovali veci na zapade, nasledne nerozebirali u nas, aby zjistili jak to vlastne funguje, tak bysme byli jeste vice pozadu.

  Ono totiz vsechno rozebrat neslo a technologicke postupy z toho nezjistite (treba vyroba plastu u nas byla opravdu zalostna).

  Ale tak orodace minuleho rezimu a nadavani na kapitalismus je dnes v mode, tak je treba byt in :)

  Mozna se vam nedari jako za minuleho rezimu, to nejspis neni chyba soucasneho rezimu, ale vase (minimalne ta, ze jste velice rigidni a nejste schopen se adaptovat).

 • 1. 6. 2017 11:38

  krakonoš (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Neregistrovaný:
  Sorry, ale nevidím nejmenší důvod, proč bych se měl adaptovat na katastrofický nárůst asertivní debility. Spíš by se asertivní debilové měli zamyslet sami nad sebou. Ale Pan prezident má pravdu, když tvrdí, že minimálně 30% obyvatel ČR jsou blbci.

 • 1. 6. 2017 17:00

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  "I kdyz to podporovali vzdelani a chytrost, jak vy rikate programove, stejne sme byli v technologiich tak 20 let zpatky oproti zapadu."

  To je spíše dogma, než aby to byla skutečná pravda.


  "A kdyby se nekupovali veci na zapade, nasledne nerozebirali u nas, aby zjistili jak to vlastne funguje, tak bysme byli jeste vice pozadu."

  A pokud by Západ zase nesledoval a nerozebíral věci odjinud, byli by na tom mnohem hůře. Všichni sledovali věci od druhých vzájemně. Podívejte se třeba na dnešní vyspělý Západ, který není schopen vyrobit třeba nosnou raketu, aby doletěl k ISS (mezinárodní kosmické stanici), a pokud ji nedodají Rusové, tak se tam nemá západní kosmonaut jak dostat.

  Vidíte to moc jednostranně. Takoví Japonci byli kopírování jak Západem, tak Východem. Prostě každý kopírovat, rozebíral a bral od druhých to lepší.


  "Ono totiz vsechno rozebrat neslo a technologicke postupy z toho nezjistite (treba vyroba plastu u nas byla opravdu zalostna)."

  To nic nemění na tom, že u nás byla často špička. Více záleželo na tom, jestli daná továrna měla zájem dělat věci dobře. Taková Tesla Lanškroun byla ostuda, a dělali šmejdy. JIné Tesly dělaly často špičkové věci. Vůbec bych se nezlobil, kdybych měl k dispozici součástkovou základnu Tesly z 80. let.


  "Ale tak orodace minuleho rezimu a nadavani na kapitalismus je dnes v mode, tak je treba byt in :)"

  Spíše je in nadávat na minulý režim, jak bylo všechno špatné. Dnes je v módě neustále vysvětlovat, jak za minulého režimu bylo všechno zastaralé. To tu máte bojovníků a kritiků proti minulému režimu...

  Důvod, proč Evropa obecně byla pozadu je jednoduchá. Německý národ v čele s Adolfem Hitlerem donutili druhou světovou válkou, že všichni inteligentní a znalí lidé buď zdrhli do USA, nebo byli zplynováni v koncentračním táboře. Proto byla Evropa vcelku v handicapu jako celek, a několik desetiletí po válce si musela vychovat své odbodníky do nuly. Poděkujte Němcům, tomuto agresivnímu národu, který ve 20. století zatáhl Evropu a svět do dvou světových válek se 120 milióny jen přímo mrtvých.

  Na Západě byli evropští odborníci, kteří pozvedali USA, a kteří tam emigrovali před Hitlerem, a později pravda před komunismem.


  "Mozna se vam nedari jako za minuleho rezimu, to nejspis neni chyba soucasneho rezimu, ale vase (minimalne ta, ze jste velice rigidni a nejste schopen se adaptovat)."

  Mně se daří mnohem lépe, než za minulého režimu. Tak kvalitní matematické, fyzikální a tehcnické vzdělání, jako jsem dostal za minulého režimu - už dnes není. Původně jsem si myslel, že mladí mi budou konkurovat, ale oni nic neumějí. Umějí vyjmenovat nazpaměť referenční příručku v programovacím jazyce, nebo datasheet v elektronice - ale tím končí. Mám pole neorané, lidé jsou opravdu méně znalí - a mnohonásobně méně znalí a zhoršuje to.

 • 1. 6. 2017 17:15

  fd (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

  "...mnohonásobně méně znalí a zhoršuje to..."
  Jsou to dva dny kdy jsem mluvil s p. ucitelkou, toho casu cerstve v duchodu. Slova ktera zvolila ke zhodnoceni toho, co se musi ucit na zakladnich skolach si zcela jiste umite predstavit, a naprosto se nedivila memu konstatovani, ze produkty skolstvi jsou naprosto tragicke.

  Konstatovala, ze drive existoval jeden predmet, ktery se jmenoval Marxismus-Leninismus a ucilo se to na VS. Dnes se totez uci na ZS a ve vsech predmetech bez ohledu na nazev. Na to aby se deti naucily spocitat si urok jiz nezbyva cas.

  Hlavne ze jsou nase deti vychovavany ku zdravemu zivotnimu stylu a kapitalistickemu mysleni ... pro tu cocacolu a tatranku si musi za uplatu poslat starsiho spoluzaka.

 • 1. 6. 2017 18:55

  vbl (neregistrovaný) ---.citationtech.net

  "Podívejte se třeba na dnešní vyspělý Západ, který není schopen vyrobit třeba nosnou raketu, aby doletěl k ISS (mezinárodní kosmické stanici), a pokud ji nedodají Rusové, tak se tam nemá západní kosmonaut jak dostat."

  Tak to pozor, to není tím, že to nikdo jiný než Rusové neumí, ale proto, že je to levnější objednat u Rusů.

  Dalším oblíbeným tvtrzením je, že NASA neumí udělat pořádný raketový motor a proto se musí doprošovat Rusů. Pravda je taková, že Rusům zbyla hromada motorů z měsíčního programu do raket N1, které bylo technikům líto zlikvidovat, jak vedení strany rozhodlo. Ty motory jsou na své rozměry tak výkonné, že na vynášení satelitů stačí jen jeden a jsou k dispozici -- proč by je teda NASA od Rusů nebrala?

 • 1. 6. 2017 20:22

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  Já sice chápu, že Západ je nejlepší na světě, a pokud to není pravda, platí pravidlo číslo jedna. Nicméně mě je úplně u zadele, jestli něco NASA neumí, nebo je to pro ní drahé - prostě to není.

  To jsou argumenty jako u alkoholiků - sice chlastám, ale KDYBYCH CHTĚL, tak bych hned přestal. Západ to umí vyrobit, KDYBY CHTĚL, ale momentálně nechce. To jsou hlášky jako z rádia Jerevan. Prostě to Západ nevyrábí.

  Dokonce kdybych si šťourl, tak bych řekl, že pokud Rusové umějí dodat high-tech techniku levněji, než Američané, také o něčem svědčí.

  Když tak sleduji pomalu elektroniku a techniku, tak Západ není schopen ničeho, naprosto skoro ničeho. Stejně to pro něho všechno vyrábí Čína, Korea, Tajwan. Ale KDYBY CHTĚL, tak by... - Ach jo, tyhle politické výroky předřečníků jak od Jakuba Jandy a Evropských hodnot.

  Není daleko doba, kdy nejkvalitnější elektronika a součástky budou z Číny. Budou kvalitnější, než západní. Už dnes pozoruji, že Německo žije z dávné slávy a reputace o kvalitě - a przní a katuje kosty hůře než Čína. To platí jak v technice, elektornice, tak třeba v pracích práškách a potravinách, které vyváží. Když něco ve firmě kupujeme od německého firmy či výrobce, proklepáváme a testujeme pomalu více, než z Číny. Ten sestupný trend německých výrobků je tak strmý, že valím oči.

  Tak schválně, kolik toho Západ skutečně vyrábí? Ne Čína, ne Korea, ne Rusko, ne Japonsko, ale Západ. Až se Asie naštve a přestane brát dolar, ale budu chtít svou vlastní měnu, bude sranda.

  Zapomněl jsem na hlavní příspěvek Evropy k elektronice. Tou je směrnice RoHS, tedy mimo jiné bezolovnatá pájka, kvůli které je životnost elektroniky tak 2 roky. Je to zcela jistě velice ekologické.

 • 2. 6. 2017 10:07

  ... (neregistrovaný) 193.29.76.---

  Ukazkova demagogie.

  Zapad nejlepsi na svete to jsem doufam nikde netvrdil, ale je pravda, ze to tak vypada posledni pul stoleti, nejen z hlediska techniky.

  K tomu pouzivani ruskych raket (trosku jsme se vzdalili od tematu, ale budiz), vy si take vyrabite auto sam za x nasobek normalni ceny, kdyz si ho muzete koupit za beznou cenu? Jestli ano, tak vam gratuluji, jste prvni ktereho znam.

  Cina, taiwan atd. je smutne, ze spousta lidi nechape zakladni ekonomicke teorie. Proste, kdyz jsou schopni to vyrobit levneji v Cine, taiwanu, tak se to tam vyrabi, protoze to prinese vic zisku. Az to bude levnejsi v USA, tak se presune vyroba tam. Takto to uz funguje vicemene od staroveku, nechapu proc by se to melo menit. Zkouseli to idelogicky a moc slavne to nedopadlo. Jako se olivy nepestuji ve Svedsku (i kdyz v dnesni dobe by to slo), ale na jihu a pak se vozi do Svedska. Rika se tomu optimalizace zdroju a penize jsou schopne pomerne dobe ji dosahnout.

  A Rusko,... nenechte se vysmat, co jako vyrabi (krome zbrani a atomovych elektraren).

  A to Nemecko nejak dlouho zije z minule slavy, ne? Tohle se o nich rika uz hodne dlouho a stale nic. Za to NDR slavu ztratila velmi zahy :)

 • 2. 6. 2017 16:22

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  Já chápu základní ekonomické teorie. Ta základní zní, že ekonom přemýšlí maximálně do nejbližšího kvartálu, když se překoná do nejbližšíhio fiskálního roku, a ti nejlepší ekonomové až několik let dopředu.

  Zcela laický pohled, a dlouhodobý říká, že země, kde se nic nevyrábí, protože jinde je to levněji a tak se to doveze - nebude mít časem čím platit, protože neutrží za své výrobky. Bude muset získávat kapitál buď kolonizováním, zotročováním či válkou - ale to bude časem narážet na to, že druhé země udělají protiopatření proti nechvat se ovládnout.

  Proto i chápu vaše divení se, že se něco nestalo během pár let. Ony ty změny mají trochu setrvačnost.

  Německo vyrábí šmejdy, ale žije ze své minulosti, kdy mělo pověst kvalitního výrobce. Než to většina zjistí, uběhne klidně 20 let, ale pak bude mít Německo a německé firmy obrovský problém.

  Až Čína a Tajwan přestane brát dolary, jsem zvědav na platnost základních ekonomických teorií. To bude srandy kopec.

  Rusko, Čínu, Indii, Japonsko a další bych nepodceňoval. Po mizerných západních školách, jejichž koncept zde přejímáme, plný inkluzí, nediskriminace, nestresování dětí, apod. - budou mít v historicky krátké době navrch (tj. v době 20-40 let, což je pro ekonomiky daleko), a my jen plný pytek nedouků: pojišťováků, odborníků na pobírání dotací z EU, genderových odborníků, ekologických odborníků, právníků. politologů, andragogiků, antropologů, neziskových aktivistů, ...

 • 6. 6. 2017 8:29

  muf (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Ano, je smutné, že se skoro vše vyrábí v Číně, ale na druhé straně naprostá většina z toho v Číně nevznikla. Oni opravdu nejsou tvůrčí. Jejich mozky většinou(i když ne u všech) fungují mechanicky. Výborně umějí něco převzít a trochu vylepšit, ale moc nového toho nevymyslí.
  Absoloventi genderové politologie na Západě pochopitelně taky ne, ale lidi z východní Evropy v západních firmách, to je jiná... Jo a Němci - ti jsou na tom, kupodivu, stále velmi dobře.

  Když máme ve firmě Číňana, je jedním z úkolů ho hlídat, aby nefotil a nedostal se ke zdrojákům a dokumentaci :-)

 • 2. 6. 2017 10:27

  ... (neregistrovaný) 193.29.76.---

  "To je spíše dogma, než aby to byla skutečná pravda."

  Ano proto jsme tu meli Skodu 120, ktera rezla po par rocich a jeste nebyla skoro k sehnani. O skvelych Zigilkach, Wartburgach, Trabantech apod ani nemluvim. Oproti napr. Mercedesum z osmdesatych let, ktere jezdi jeste ted v pomerne zachovalem stavu.

  Nemyslim si, ze americane rozebirali napr. pracky z ruska nebo didaktika z Ceskoslovenska. Pomineme kosmicky vyzkum a zbranove systemy, na ktere daval SSSR velkou cast HDP, ktera pak samozrejme chybela jinde. Hlavne ze mame zbrane a rakety, obyvatelstvo lepsi misto k zivotu nepotrebuje.

  Na minuly rezim bylo v mode nadavat v 90tych letech, jestli jste si nevsiml. Ted uz se trend obraci (lide zapominaji).

  Tak to vam mohu jen poblahoprat, ze jste se setkal jen s neschopnymi mladymi lidmi. A nebo vas mohu politovat, ze se setkavate jen s nejakym odpadem skolstvi. Kolem me je pomerne dost schopnych lidi kolem 30tky.

  Jestli to chapu dobre, tak uz se mezi mlade nepocitate, takze oni ty zkusenosti prijdou az s lety. To myslim, ze se mladym upirat neda, proste jsou jeste mladi a tak se v oboru nepohybuji tak dlouho. (reforma skolstvi by byla potrebna, vic je zapojit do pracovniho procesu uz ve skole by mohl pomoci, ale to je jen muj nekvalifikovany nazor)

  Kazdopadne gratulace, ze se vam dari lepe. Aspon to neni tak, ze me chcipla koza, tak at sousedovi chcipne taky.

 • 2. 6. 2017 11:05

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  "Tak to vam mohu jen poblahoprat, ze jste se setkal jen s neschopnymi mladymi lidmi. A nebo vas mohu politovat, ze se setkavate jen s nejakym odpadem skolstvi. Kolem me je pomerne dost schopnych lidi kolem 30tky."

  Tak to znamená někoho, kdo maturoval řekněme kolem roku 2002 nebo 2003. Za 1,5 dekády se toho dá hodně zlepšit, ale i domrvit.

  Já zase vidím v okolí, jak jsou mladí "schopní". Neumí nic, ale umí to okecat. Holt nám "soft skills" nepomohly, když každou druhou hodinu byla dvacetiminutová písemka, na jedničku uměl bůh, na dvojku ředitel a na trojku učitel. Dneska se bojí spíš učitel žáka... Jak na jedné Brněnské SŠ, kde ředitel akceptuje beze slova omluvenky od těch, co jim bylo 18 s tím, že už jsou dospělí (přitom já jsem taky dospělý a napsat si omluvenku do práce, tak letím).

 • 6. 6. 2017 7:51

  muf (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  S úpadkem vzdělávání máte sice do značné míry pravdu pravdu, ale vidím kolem sebe v práci, že to není až tak zlé - pořád záleží na tom, jakou má člověk motivaci.
  Podle toho co o vás vím, jsme přibližně stejně staří. Určitě si taky vzpomenete na spolužáky z fakulty, u kterých si člověk říkal, proč na té škole jsou - nebyli skoro k ničemu... Ignorantství a nezájem fungovaly i tenkrát - uznávám, že o něco méně než teď. Ano, teď je doba žvanění, různých zelených pomatených sluníček a absoloventů genderové kulturologie a fakult čerpání evropských dotací, ale šikovných kluků s motivací umět něco opravdového je i tak dost. Až se někdy sám divím a

  No a o raketách lžete a nejspíš to dobře víte. Sojuzy jen vykrývají mezeru, vzniklou likvidací raketoplánu za ultralevičáka Obamy. SpaceX nezadržitelně spěje k modernímu funkčnímu systému dopravy lidí na oběžnou dráhu. Za pár let po sice spolehlivých, ale již zastaralých Sojuzech ani pes neštěkne. A kdyby jen SpaceX... Svobodný Západ je teď sice značně poškozen stupidní ideologií humanitních profesorů, ale ta základní kostra pořád funguje. Doufejme, že přežije.

 • 1. 6. 2017 6:01

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  To platí nejenom pro Atmel a AVR. Osobně mám soupis velké řady diskrétních součástek a integrovaných obvodů, které považuji za šmejdy - často jsou chybné a špatné už v návrhu samém. Ale protože pracovník, který to vyvíjel, stál nějaké peníze, a nebo potřeboval skrýt své selhání či horší práci, tak se to posunulo až k výstupu. A nebo měl jen nad sebou deadline, a ten musel dodržet i když se vydá zmetek.

  Datasheety a technické dokumentace jsou rok od roku horší a chybějí v nich podstatné věci. Nebo jsou parametry určovány za pokaždé různých podmínek.

  Kapitalistický režim jednoduše je o zisku, nikoli o kvalitě. A protože do čipů ani křemíku není přímo vidět, jsou tam úžasné stohy možností, jak někde katovat kosty, nebo se jednoduše na něco vybodnout či udělal špatně - aniž by to bylo nějak patrné nebo snadno zjistitelné.

  A to ještě k tomu přistupují různé pajcy a falešné součástky z Číny, Indie, a spol. Pokud jste velkoodběratel, koupíte součástky od výrobce, pokud ne, můžete jen zoufale spoléhat, že vám obchod nelže v dodavateli součástek. České obchody se většinou snaží prodat Čínu a základní brakovou výrobu z CDIL (Continental Device India Ltd.)

  Počet výrobců součástek, kde se alespoň části produkce dá nějak rozumně věřit se snižuje. V zásadě se situace podobá totalitě, ale s tím rozdílem, že je čím dál méně výrobců nějakého druhů nikoli v Československu, ale celosvětově. (Stačí jedna povodeň a jedna zatopená továrna, a už ceny hard disků jdou trojnásobně nahoru.)

  Kde třeba svět vezme kvalitní kondenzátory, až je přestanou vyrábět japonské továrny?

  Mě to nadšení, které projevuje pan Malý jaksi moc nebere. Protože jsem si zažil už pár zklamání, horkých chvil, i nutností si občas přiznat, že jsem věřil čipům a obvodům, které jsou šmejdy z podstaty. Někdy mám pocit, že celá elektronika je dnes koňskou handlířinou, kde ovšem namísto koňů se handluje a podvádí se součástkami. A že 99,99 % praktických dovedností a zkušeností je nikoli teorie a znalosti elektroniky, ale sesbírané zkušenosti a schopnosti, jak sehnat fungující a rozumné součástky, a zejména vědět čemu se vyhnout. A neustále to uprgradovat. Je to strašně únavné.

 • 1. 6. 2017 7:01

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  No pokud jde o polovodiče, tak blacklist je celkem velký. Jenomže člověk nemůže dávat všechny analogový IO od LT, to by většina zákazníků nezaplatila... Takže to většinou končí kompromisem, TI nebo AD.

  Pro sebe mám nějak rozdělený výrobce do kategorií, od LT úplně nahoře po Atmel (a dalších 5) úplně dole.

 • 1. 6. 2017 17:32

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  Zdaleka nejde jen o výrobce. Každý výrobce umí nějakou oblast dobře, a jinou třeba hůře. A čas od času přináší překvapení, když začne katovat kosty.

  Jen jsem chtěl říci a potvrdit, že elektronických hraček, které slouží pro zábavu jako hračka je plno - ale nesmí se proboha používat do skutečného nasazení. Jakmile chcete něco skutečně používat, máte velký problém, a musíte uvažovat úplně jinak, než "vyhraji si s Arduinem".

  Není nutné používat vždy drahé analogové IO. Ne všude jsou třeba špičkové parametry, a na řadě míst použití v obvodech se ty špičkové parametry nemají ani jak uplatnit. Navíc špičkový obvod s parametry pro třeba audio může být nevyhovují a podřadný pro jinou oblast použití a naopak.

  Každý zájemce má k dispozici literaturu a zdroje, kde se může teoreticky naučit elektorniku do velmi vysokého stupně a být v tom opravdu dobrý, když je motivace, IQ a zájem. Ale pak přijde do praxe, a rychle zjistí, že kvalita součástek je velký problém. Že sice je na první pohled obrovské množství modelů součástek, ba i výrobců, ale použitelných (bez neustálých řešení problémů, rvaní si vlasů, a nakonec vzdaní celé elektroniky) je jen maličké procento. Tam je dnes největší problém. Pokud elektronický začátečník přijde do elektronického obchodu a nakoupí součástky, tak 3/4 z nich budou šmejdy. Obchod má na těch šmejdech daleko největší vývar.

  To, co jste řešil na začátku, tedy že jste označil něco za nepoužitelné pro profesionální použití, je vlastnost 90 % vyráběných součástek (a nejraději bych napsal větší číslo, ale držím se při zemi). Výrobci bez problémů prodávají jak vadně vyrobené součástky se špatně vyrobeným křemíkem, tak klidně celé roky IO s návrhovými vadami - a dokud na tom neprodělají, nevadí jim to. Reputace už dnes firmám nic neříká, a vady IO zaplatí hejlové, co si to koupili. Dokázat vadu v IO je možné v minimu případů, a i ten zbytek je nesmírně náročný - a musíte vyvinout takovou aktivitu, než to výrobce/prodejce uzná, že pokud jste nekoupili obrovskou sérii, vykašlete se na to.

  Nakoupené součástky je třeba neustále proměřovat a ničemu nevěřit. Ne vše jde ale rozumně proměřit.

  Jak jsem navíc psal, datasheety obsahují minimum informací - často v nich nezjistíte ani základní věci. Musíte odhadovat podle fyzikálních vlastností. U jednodušších operačních zesilovačů se podíváte na schéma čipu, je-li tam. U digitálních obvodů pak na blokové schéma čipu. Ale většinou si to musíte odměřit, nebo se speciálně zeptat výrobce - a i ten se nežinýruje vám sdělit ptákovinu a lež, protože si support man myslí, že to tak je, ale nemá to potvrzené od vývojáře čipu.

  Rok od roku je situace horší a horší. Elektronika je čím dál více kličkování a snaha najít kvalitní součástky (nikoli nutně se špičkovými parametry, ale kvalitně vyrobené z kvalitního křemíku kvalitníí technologií - nikoli třeba z nečistého křemíku blbě upečené), než cokoli jiného. Člověk má čím dál větší a větší nutkání nechat elektroniky a věnovat se třeba genderovým vědám, nebo tak něco - kde není závislý na kvalitě továrních výrobků. :-)

 • 2. 6. 2017 7:24

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  Souhlasím.

  S tou rozdílnou kvalitou v různé oblasti, tam je to krásně vidět na Microchipu. Taková MCP602 (dvojitý rail to rail operák s nesymetrickým napájením) poměrem cena/kvalita vyhrává nad TI a AD. Ale cokoliv číslicovýho od jejich původního týmu je ostuda. Jako třeba u "Arduino boys" oblíbený Ethernet/SPI převodník ENC28J60, co nefungoval při frekvenci SPI pod 10MHz. V době, kdy přišel na trh a jednočipy jely do 20MHz a nebylo náhodou k dispozici fyzický SPI, to byla nepoužitelná věc... Hlavně, že v propagačních materiálech měli, že jsou první, kdo takovýho brouka vypustil.

 • 2. 6. 2017 19:41

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  Ono je to spíše o tom, že když jeden něco udělá, chtějí to dělat všichni. Kvalita je pak silně kolísavá. Momentálně všichni dělají RRIO operační zesilovače na malá napětí, Wi-Fi věci a microcontrollery. Někdo to dělá dobře, někdo levně, jiný draze, jiný šmejdovitě. A až se objeví další boom, pak se na to všichni vykašlou a hurá do dalšího boomu.

  A to co je mimo boom je skoro k nedostání, nebo ve špatné kvalitě, nebo za šílené ceny.

  A právě zde nastupují "dojížďáci" - čínské, korejské a indické továrny. A sytí trh sice šmejdy, ale alespoň něčím. Dnešní elektronice se životností 2 roky to nikterak mnoho nevadí, tam to stačí.

  U Atmela už jsem se jednou spálil s microcontrollerem, a to tak, že to bylo doslova peklo. Množství problémů bylo větší, než se zdálo. Teď to zkouším s STM32L486 od STMicroelectronics, který je dokonce výkonnější a za třetinovou cenu, než od Atmelu.

 • 1. 6. 2017 0:56

  akoze (neregistrovaný) ---.dynamic.orange.sk

  vies byt konkretnejsi comu sa pri pouziti ES8266 vyvarovat ? nemyslim teraz dovoz z ciny, ale nakupovane od oficialnych distributorov. ESP WROOM ma CE, FCC, splna RoHC ... pride mi to ako korektny zaklad na komercne udelatko.

 • 1. 6. 2017 14:42

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  Osobně bych se vyhnul samotnýmu ES8266. A je pro to docela dost důvodů:

  1. Spotřeba, komplikovanost a bezpečnost u jednočipů WiFi docela diskvalifikuje. vhodnější je rozhodně BLE, ZigBee, ZWave apod. Pokud je vůbec potřeba to nějak bezdrátově připojovat.
  2. Tento čip je celkem omezený, když už, tak je vhodnější ta jeho nová varianta, samo v odladěné verzi.
  3. CE na tom modulu je jenom proto, aby to mohl prodávat distributor. Nijak ti to neulehčí situaci, kdy ho namontuješ do vlastního zařízení, blbě navrhneš kryt nebo nějakou mechanickou součást,... Tobě je jejich ES Prohlášení o shodě dobrý max. na WC, na komerční produkt si musíš udělat svoje. FCC je stejně relevantní, ale až na druhé straně oceánu. Kdybys chtěl prodávat v US, stejně si to musíš nechat certifikovat u FCC celý. A posledně se nám povedlo s WiFi modulem projít FCC až na třetí pokus.
  4. Pokud vím, tak podpora je jenom neoficiální od "Arduino level vývojářů".
  5. Empiricky je zjištěno, že prakticky cokoliv, co používají "Arduino masochists" je největší hromada fekálií, co se dá sehnat. Dá se z toho splácat bábovička, ale čím větší projekt, tím víc to smrdi.