Hlavní navigace

Názor k článku Senzory Martina Malého: O startupových success stories od Petr M - Přesně tak. Co mělo ekonomický a technický smysl,...

  • 17. 5. 2017 20:23

    Petr M (neregistrovaný) ---.static.oxid.cz

    Přesně tak. Co mělo ekonomický a technický smysl, to se propojovalo už dávno. Jenom se tomu neříkalo IoT, data se nezpracovávaly v čmoudu a každým pšoukem se neprovonělo pět konferencí.

    Dálkový odečet elektroměrů s blokováním neplatičů a tamperem proti manipulaci, k tomu jsem se přichomýtl už před 15 lety. Tehdy jsme to dělali pro taliány, Enel Distribuzione. Interně to běželo na LonWorks (po rozvodné síti), na trafačce PC104 s LonWorks modemem na jedné straně a GPRS na druhé straně. Po GPRS šly data na server ke zpracování.

    Jenomže to byla jiná doba, to tyhle věci dělali technici s praxí a ne markeťáci hned po škole. Podle toho to taky vypadalo - prostě to dělalo, co mělo. Elektroměr byl v té době plánovaný jako přístroj na měření a reportování spotřeby energie. Ne jako věc, kterou si dá tasemnice v kravatě do kufru, za firemní peníze bude objíždět konference po všech kontinentech a naparovat se jak kohout na hnojišti, že je jeho zaměstnavatel světový, protože dokáže data z toho přežvejkat skoro v reálným čase v ažůru... (A když se ho člověk zeptá, jestli to měří jednu nebo tři fáze, tak vystřídá všechny barvy, odpoví "áááééé?", vycedí litr potu a omdlí.)