Hlavní navigace

Názor k článku Skutečně může zaměstnavatel číst vaši poštu? od Ephialtes - Rád bych také přiložil svůj názor k danému...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 21. 1. 2004 23:02

    Ephialtes (neregistrovaný)
    Rád bych také přiložil svůj názor k danému článku a k následující diskusi. Předesílám, že jsem právnický laik a že jsem zaměstnavatel. Na rozdíl od mnohých přispěvovatelů diskuse však v zásadě souhlasím s postojem pana Aujezdského. Bohužel mi přijde, že jednak mnoho čtenářů nepochopilo podstatu článku (např tu padají výkřiky o tom, co by (ne)měli zaměstnanci dělat, p.Aujezdský se zjevně neúspěšně snaží poukázat na to, že o tom článek není). Mám za to, že hlavní myšlenka, a to fakt, že jdou-li proti sobě dvě práva - v našem případě právo zaměstnavatele kontrolovat, jak jsou využívány jeho prostředky, a právo zaměstnance na zachování listovního tajemství- musí mít přednost právo vyšší (v právní hierarchii), stále hlouběji v diskusi zapadá. To co považuji za smutné je, že tolik zjevně inteligentních a technicky vzdělaných lidí naprosto nemá cit pro toto zásadní rozlišení a jen hledá technické způsoby, jak to obejít, proč to je to technicky komplikované atd. Ano, lze to obejít a důsledná ochrana tohoto práva je často technicky složitá, z čehož zde někteří zcela mylně usuzují, že jeho nerespektování je zcela v pořádku.
    Mrzí mne, že zde v ČR panuje mezi lidem technickým (k němuž patřím i já) tak hluboká neúcta k základním principům práva a že se ani u diskuse k tomuto článku příliš nepodařilo překročit stín technických detailů (opravdu si nemyslím, že takové RFC má co říct k ochraně ústavních práv).