Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Skutečně může zaměstnavatel číst vaši poštu? od Dan Lukes - Obavam se, ze jste presne vystihl duvod hluboke...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 22. 1. 2004 19:01

  Dan Lukes (neregistrovaný)
  Obavam se, ze jste presne vystihl duvod hluboke neucty nekterych z nas k pravu. Zakon, ma-li byt uctyhodny, musi reflektovat realne potreby realnych lidi zijicich v realnem svete. Lze jen tezko mit v ucte neco, cemu, jak to tady padlo, rozumi vlastne jen hrstka vyvolenych (ale ridit se tim jsme povinni vsichni). Ja chapu ze, pokud se dostaneme do hlubin teoretickeho prava tak tam lze, celkem neskodne, vest hlubokomyslne filosoficke spory o tom, odkud ktere pravo prameni, ktere je silnejsi a o spouste jinych veci. Pak zde ale musi existovat pravo pro realny zivot - takove, ze ktereho lze v mazimalni mozne mire DOPREDU urcit, jestli to ci ono smi nebo nesmi. Takove pravo, ktere lze v realnem zivote chapat a pouzivat. Takove ale nemame. Nemuzu mit v ucte neco, cemu nerozumim.
 • 21. 1. 2004 23:02

  Ephialtes (neregistrovaný)
  Rád bych také přiložil svůj názor k danému článku a k následující diskusi. Předesílám, že jsem právnický laik a že jsem zaměstnavatel. Na rozdíl od mnohých přispěvovatelů diskuse však v zásadě souhlasím s postojem pana Aujezdského. Bohužel mi přijde, že jednak mnoho čtenářů nepochopilo podstatu článku (např tu padají výkřiky o tom, co by (ne)měli zaměstnanci dělat, p.Aujezdský se zjevně neúspěšně snaží poukázat na to, že o tom článek není). Mám za to, že hlavní myšlenka, a to fakt, že jdou-li proti sobě dvě práva - v našem případě právo zaměstnavatele kontrolovat, jak jsou využívány jeho prostředky, a právo zaměstnance na zachování listovního tajemství- musí mít přednost právo vyšší (v právní hierarchii), stále hlouběji v diskusi zapadá. To co považuji za smutné je, že tolik zjevně inteligentních a technicky vzdělaných lidí naprosto nemá cit pro toto zásadní rozlišení a jen hledá technické způsoby, jak to obejít, proč to je to technicky komplikované atd. Ano, lze to obejít a důsledná ochrana tohoto práva je často technicky složitá, z čehož zde někteří zcela mylně usuzují, že jeho nerespektování je zcela v pořádku.
  Mrzí mne, že zde v ČR panuje mezi lidem technickým (k němuž patřím i já) tak hluboká neúcta k základním principům práva a že se ani u diskuse k tomuto článku příliš nepodařilo překročit stín technických detailů (opravdu si nemyslím, že takové RFC má co říct k ochraně ústavních práv).