Hlavní navigace

Názor k článku Slábne bezpečnostní rozpočet bitcoinové sítě? Trend je znepokojivý od Jiří Eischmann - Ale to přece nijak nevyvrací, co říkám já....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 1. 2022 16:11

    Jiří Eischmann

    Ale to přece nijak nevyvrací, co říkám já. Já se bavím o vztahu inflace a peněžní zásoby a ta prostě není v reálné ekonomice 1:1 a už vůbec není jedno definice druhého a na tom se shodnou všechny hlavní ekonomické proudy.

    Na čem se neshodnou, je, jestli peněžní zásoba nějak ovlivňuje ostatní makroekonomické ukazatele jako reálný důchod. Keynesiáni říkají, že ano a tudíž deflace dle nich škrtí ekonomický rozvoj. A monetaristi tvrdí, že je to v dlouhém horizontu jedno. Ale to se nebavíme o vztahu peněžní zásoba-inflace, ale o vztahu peněžní zásoba-reálný důchod.

    Mimochodem jak té deflace v tom 19. století dosahovali? Asi těžko to bylo stahováním peněz z oběhu, co? Že by to bylo tím, že peněžní zásoba jen stagnovala nebo nerostla tak rychle jako důchod? Podle vaší definice by ale v takovém případě měla být nulová nebo mírná inflace. ;-) Podíval jsem se do historických tabulek a mezi lety 1868 a 1900 se peněžní zásoba (M2) zvedla 5x (!), zatímco cenová hladina poklesla o 40 %. Jak tenhle jev vysvětlíte, když podle vás inflace=růst peněžní zásoby?