Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Sledujeme přípravy nových DAB+ vysílačů. Fotili jsme přímo na místě od luboš - Dobrý den. Mám dotaz.Proč se bude v roce...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 8. 2019 18:45

    luboš

    Dobrý den. Mám dotaz.Proč se bude v roce 2025 vypínat VKV 88-108MHZ vím ,že většině stanic končí licence.To je nařízení E.U.?Kdo má zálusk na pásmo 88--108MHZ?Proč ničit něco co funguje?Musíme se pořád po někom opičit?Potřebujem plechovou ořezanou kvalitu jako je DVB+ závislou na datovém toku?Můj názor je ,že jsou to vyhozený peníze a v ČR se to neujme. Luboš

  • 22. 8. 2019 20:40

    Pamětník

    Podle některých pomůže zavedení DABu rozšířit počet rozhlasových stanic v éteru. Pásmo VKV je totiž již zaplněno, třeba i vícenásobně jedinou stanicí, jen aby nebyl prostor pro konkurenci. Datový tok v DABu není jeho negativum, to jen provozovatelé rádií mohou ušetřit za ořezanou kvalitu, která v mnoha případech jejich posluchačům nevadí.

  • 26. 8. 2019 7:53

    mirasat

    Souhlasím s tím, že modulační procesory jsou dneska u FM nastaveny na pendrek, někdy dokonce dochází k jejich řetězení (použijí se dva za sebou). To je samozřejmě dáno manažerskými příkazy. Žádný poctivý zvukař by to takhle dobrovolně nezmršil.
    Neházel bych to ale kompletně na omezení modulačního výkonu na 0dBr. I nyní se dá vysílat se slušnou dynamikou. Taky si vzpomeňte, jak zněl hlas moderátora radiožurnálu před zavedením tohoto opatření - kytarový booster. Dneska už alespoň poznáte, že mikrofony ve studiu radiožurnálu stojí za pendrek. Za obojím stojí manažerská rozhodnutí.
    Zvuky CD by neměl být brán, jako kvalitativní standard a to ze třech důvodů. Mizerná PCM, délka slova 16bit a vzorkovací takt 44,1kHz. V těchto oblastech máme dneska lepší (širší možnosti).
    Jak už jesem psal, během těch pěti let bych kompletně znovu připravil kmitočtový plán pro Evropu. V ČR bych poté vypnul 50% vysílačů. Byla by nová veřejná online přístupná slyšení pro zájemce o ,,pokračování,, vysílání v analogu. RRTV by pak veřejně online obhajovala svoje důvody pro udělení i neudělení licencí. Dále by ČTÚ nastavil nové technické podmínky pro bezproblémové vysílání s lepší dynamikou.
    Na zvuk, odcházející ze studia rozhlasové stanice by měl dohlížet ,,mistr zvuku,,. Zavedl bych pro ně a moderátory školy. Zvuk ze studia už musí odcházet tak ohlídaný, že pro účely digitálního vysílání už není třeba ho dále výrazněji upravovat. Pro analog FM bude vždy dobře nastavený procesor potřeba.
    Na závěr bych chtěl upozornit na jeden manažerský nešvar. Každá FM stanice má dnes svůj jedinečný zvukový charakter (líbivý obal výrobku), naprosto extrémní, tvořený téměř výhradně nastavením modulačního procesoru. Což je sice velká manažerská móda, ale v rozhlasovém odvětví nesmysl.

  • 25. 8. 2019 9:06

    mirasat

    Já bych FM zachoval, ale spektrálně ho pročistil (povypínal z 50%). Nyní je přeplácané až běda (např. i dublované kmitočty - zde vidím ,,nátlak zájmové skupiny vlastníků větších skupin FM stanic a zároveň selhání RRTV).
    Zájem vysílat i v DAB VHF pásmu mobilní internet může být ze dne na den. To bych nezlehčoval.
    To, že se DAB nerozšířilo dříve, mimo jiné ovlivnily zájmové skupiny vlastníků větších skupin FM stanic. To je zase můj názor.
    Nátlak ze strany výrobců zařízení ? Možná, ale zatím se tedy, co do designu a rozmanitosti přijímačů moc nevycajchnovsli. Taky čipů není zrovna přehršel.

  • 26. 8. 2019 0:05

    xsc

    Jistě že tlak současných vysilatelů je. Ale DAB neuspěl nikde po Evropě, a to si s ním třeba v Británii hrají už 20 let.

  • 25. 8. 2019 0:15

    xsc

    Není to povinné nařízení EU a mnoho zemí se na to vykašle. Podle mě je za tím lobbing výrobců zařízení i budoucích provozovatelů muxů. Zálusk na to pásmo právě nikdo nemá, takže po vypnutí zůstane volné - o to větší je nařízené vypnutí FM nesmysl.

  • 25. 8. 2019 22:00

    Milansky7 (neregistrovaný)

    Dnes je FM vysílání v troskách. Omezený modulační limit od roku tuším 2012 činí vysílání neposlouchatelné. Mohu porovnat vysílání 105.3MHz Černá Hora a 104.9 Eska Wroclaw. Poláci mají "plnohodnotný" zvuk. Kdežto české vysílání i z Čro zní jak když má moderátor rýmu a nemá to hloubku projevu, katastrofa. Lze to poznat i na písni od Miley Cirus Mother, na polákách to má změnu v intenzitě hlasitost a charakter projevu. U nás v Čr je to díky omezení modulačního limitu silně nezáživný poslech a to si ještě říkají hitrádio, katastrofa to je. Na E2 vám k tomu ještě přidají, že je to maximum vaší muziky, katastrofa to je, nemá to vůbec nic společného s věrnou reprodukcí jako za starých časů, např. když moderátor promluvil silněji nahlas, tak to mohlo shodit i vysílač.

  • 26. 8. 2019 14:59

    bez přezdívky

    Mobilní internet může být pouze v takových pásmech, na jakých se dohodnou státy v rámci Evropy. A to VHF není ani omylem. Využití VHF je kromě upadajícího DAB hlavně pro TV, protože jak DVB-T, tak i DVB-T2 s tímto pásmem počítají a všechny tunery také VHF pásmo podporují. Že se nevyužívá je pak věc jiná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).