Hlavní navigace

Názor k článku Smlouva o registraci domény v TLD .cz je zřejmě neplatná od Ján Matejka - Vážený pane Lukeši, nebojte, nepochopil jsem Vaší reakci...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 30. 11. 2001 10:40

  Ján Matejka (neregistrovaný)
  Vážený pane Lukeši,

  nebojte, nepochopil jsem Vaší reakci osobně. Spíše jsem Vám musel dát částečně za pravdu - mezi právníky je opravdu mnoho různých názorů a to někdy i na zcela zásadní otázky. Bohužel :-(. Je to způsobenou řadou příčin, které bych zde nerad rozebíral, ale které mezi právníky -v některých případech- přetrvávají tisíce let (možná to ani jinak nejde).

  Osobně se ale opravdu nedomnívám, že by bylo v zájmu kohokoliv (treba i CZ.NIC) uzavírat neplatnou smlouvu, nebo smlouvu s polovinou neplatných ustanovení, ale mrzí mě, když někdo velmi odflákne svou práci.

  Ono to ani nemuselo být způsobeno lajdáctvím toho právníka - autora smlouvy a postupu uzaviraní, ale nepochopením jeho požadavků, resp. omezeným zadáním ze strany CZ.NIC.

  Osobne ještě pripomínám, ze teorie je tu pro praxi, bez ní by neměla jakýkoliv význam. Osobne jsem videl mnoho neplatných smluv, které byly dílem praktických právníků, kteří pouze opisovali nějaké (staré vzory smluv a podání). Mimochodem i v některých takovýchto vzorech smluv a podání bývají chyby, stejně tak jako v komentářích k zákonům. Ani teoretik není neomylný, ale v zásadě má alespon více casu a může být tedy o něco pečlivější. Toliko má vlastní (byt krátká) zkušenost.

  V současné době je u nás platných a účinných (a hlavně obecně závazných) více jak 14 000 zákonů. Nechci se zastávat lajdáků, ale otevřeně přiznávám, že je to množství, ve kterém se nelze téměř vyznat. Každý rozumí trochu něčemu jinému a to bývá také přičinou řady sporů. Takovéto nepřehlednosti právního řádu navíc výrazně pomáhá náš zákonodárce, který mění -v řadě případů jen nahodile- stovky těchto norem ročně.

  Pokud by současná CZ.NIC za něco stála, tak by si z tohoto příspěvku (článku) a velmi pěkné a konstruktivní diskuze jistě vzala své, tj. vyhodila by neplatná ustanovení Smlouvy a Pravidel (zamyslela se nad těmi spornými - viz. diskuse) a provázala vsechna smluvní ujednání s žádostí o registraci. Vzdyt to není tak těžké. Výsledkem by byla minimálně právní jistota všech.

  S pozdravem

  Ján Matejka