Hlavní navigace

Názor k článku Sociální sítě nebudou smět mazat komentáře, nařídí český zákon od Filip Jirsák - Profil na fb není platforma Profil na Facebooku je...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 30. 1. 2019 7:36

  Filip Jirsák

  Profil na fb není platforma
  Profil na Facebooku je platforma umožňující uživatelům okamžité sdílení jimi vytvořeného obsahu. Nebo vy snad na profilu na Facebooku nemůžete okamžitě sdílet vámi vytvořený obsah? Slovo „platforma“ je v tomto případě jen obecné označení zastupující cokoli, jakýkoli nástroj umožňující ono okamžité sdílení.

  vy jako jeho vlastník nejste provozovatel ale uživatel
  Jenže já jsem nepsal vlastník, já jsem psal správce. Což je termín přímo ze zákona.

  Hledáte v tom něco, co tam není. Pokud by váš dle mne nesprávný výklad měl nějaké opodstatnění, v rámci čtení ve Sněmovně to jistě někdo upřesní.
  Ono to tam bohužel je. Autorům toho návrhu došlo, že není možné napsat zákon: „Nikdo nebude Václavovi Klausovi mladšímu mazat příspěvky!“ Takže zobecňovali a zobecňovali, ale už nepřemýšleli, co vše se do té obecné varianty vejde. To upřesnění ve Sněmovně je dobrý vtip – pokud se tímhle poslanci budou vážně zabývat, navěsí na to akorát další hrůzy.

  Tohle by cenzor musel obhájit před soudem
  Nikoli, je to opačně – státní zástupce by musel dokázat, že daný příspěvek byl smazán s úmyslem ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi.

  myslím, že vaše formulace stojí a padá jen na vašich antipatiích k osobě VK a je objektivně neobhajitelná.
  Myslet si to klidně můžete. Jenže lež a manipulace vždy svobodnou veřejnou diskusi ztěžují. Takže už zbývá jen otázka, jak často Václav Klaus mladší ve svých komentářích lže a manipuluje, kterou tady ale momentálně řešit nemusíme.

  Já jsem si celkem jist, že bych uměl rozstřídit na "cenzurovat" a "necezurovat".
  Jenže v tom je právě ten problém, že vy to roztřídíte takhle, někdo jiný o kousek jinak, další ještě trochu jinak, a soud pak také jinak. A za každé to „jinak“ zaplatíte pokutu nebo půjdete sedět. Protože jeden zákon vytváří jednu hranici, a tenhle návrh zákona k téhle hranici natěsno přirazil hranici z opačné strany. Je to jako když má někdo na hranici s vaším pozemkem plot, a vy si postavíte plot kolem svého pozemku a postavíte ho tak, aby obepínal celý pozemek až k hranicím sousedního pozemku – mezi těmi ploty pak nebude žádný prostor.

  U vašeho příkladu by cenzor vyhodnotil "nespadají pod 480/2004 Sb. §5, proto nemazat.
  No jo, ale co když to někdo vyhodnotí, že spadají pod 480/2004 Sb. § 5?

  Zde se v druhém tvrzení zcela mýlíte
  „Jenž není v hrubém rozporu s trestními předpisy“ – tohle je jediné reálné omezení v tom návrhu, které povoluje nějaký příspěvek smazat. Pokud ten dodatek o veřejné diskusi budeme brát tak, jak si ho představují předkladatelé toho zákona, totiž že každý žvást je příspěvek k veřejné diskusi.