Hlavní navigace

Názor k článku Sociální sítě nebudou smět mazat komentáře, nařídí český zákon od Filip Jirsák - omyl [by] nebyl trestný, protože chybí "úmysl ztížit...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 30. 1. 2019 16:04

  Filip Jirsák

  omyl [by] nebyl trestný, protože chybí "úmysl ztížit či zmařit svobodnou veřejnou diskusi"
  Pokud to berete takhle, pak ten návrh zákona nedává žádný smysl, protože takovýhle úmysl u mazání nedokážete nikdy nikomu. A Václav Klaus mladší určitě nechce, aby se opravdu posuzovalo, kdo ztěžuje a maří svobodnou veřejnou diskusi, protože zrovna on na maření svobodné veřejné diskuse postavil celou svou politickou kariéru.

  Vy pořád opakujete "natěsno" ale já nic natěsno nevidím a příkladu jsem se nedočkal, vidím tam obří prostor (např. diskuze o kočičkách), který se nikdy k oběma současně nepřibližuje.
  Zákon č. 1 říká „v určitých případech musíte smazat“. Diskutovaný návrh říká, že s výjimkou případů z první věty nesmíte mazat. Žádný prostor mezi tím není, je „musíte“ a hned vedle „nesmíte“. Není mezi nimi žádný prostor „můžete, ale nemusíte“. Příklad je cokoli, co je na hraně zákona, podle kterého mazat musíte. Třeba když někdo o koncentračním táboru v Letech mluví jako o „neexistujícím pseudokoncentráku“. Smažete to s přesvědčením, že to porušuje § 405 TZ, ale pak soud rozhodne, že to porušením § 405 nebylo, a zaplatíte pokutu nebo zavřou vás, protože jste smazal něco, co jste smazat nesměl.

  Vaše "každý žvást" nedává moc smysl: proč by FB cenzuroval žvásty? To je mu i tvůrcům "kodexů" zcela ukradené.
  Tvůrci toho návrhu to ukradené není, protože se tím návrhem snaží zabránit opakování toho, když mu právě Facebook nějaké žvásty zablokoval.