Hlavní navigace

Názor k článku Softwarová paranoia - americký software zakázán v Německu od Jiří Šoler - Existuje ještě jiná příčina nedůvěry v americký software....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 3. 2001 10:56

    Jiří Šoler (neregistrovaný)
    Existuje ještě jiná příčina nedůvěry v americký software. Před několika lety spustila řada firem právnickou válku proti Microsoftu serií nesmyslných žalob, kde právníci se snaží diktovat programátorům, jak psát operační systémy. Dokonce i takové odborné otázky, jako které části software zahrnout pod OS a které pod jednotlivé programy - otázky, které např. podle klasika Dijkstry ("strukturované programování") má řešit programátor tehdy (a ne později), kdy to problém nezbytně vyžaduje. Je to produkt sporů o Internet Explorer mezi MS a Netscape, mezi Microsoftem a SUNem o JAVU apod. výsledkem je, že do odborných otázek sasahují soudy. Výsledkem je, že investice zákazníka do software je často znehodnocena rozhodnutím amerického District Courtu, aniž je možná škoda vůbec brána v úvahu. Výsledkem této situace je částečná ztráta důvěry k software všech firem, které podléhají tomuto soudu, tedy všech amerických firem. Laické zásahy právníků do architektury operačních systémů a aplikačního software vedoucí k politickým procesům jako je ten proti Microsoftu určitě nezvyšují důvěru zákazníků, a to zejména u těch firem, které si takto řeší nedostatek technické erudice (např. Netscape).

    Výsledkem je např. přerušení podpory jazyka JAVA od fy Microsoft, vedoucí k celkové ztrátě důvěry k této (kdysi otevřené) platformě. Dnes je "otevřenost" v rukách právníků a obchodníků, ne programátorů.