Hlavní navigace

Názor k článku Soumrak nad moderním X od FiJi - Debata, zda v budoucnosti stavět na XHTML nebo...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 28. 2. 2007 9:33

  FiJi (neregistrovaný)
  Debata, zda v budoucnosti stavět na XHTML nebo HTML je myslím na místě. Proč ale odsuzovat XHTML vyvracením argumentů, které možná na podporu XHTML zaznívají, ale ve skutečnosti jsou pro spor XHTML vs HTML nerelevantní (jako je tomu u všech 4 vyjmenovaných mýtů)?

  A jaké jsou tedy možnosti XHTML a možnosti HTML do budoucna?

  XHTML je možné zjednodušit tím, že se odstraní nepoužívané entity a XHTML dokument tedy zůstane nadále platným XML dokumentem, ale ne každá možnost XML bude použitelná v XHTML. Stejně jako je dnes HTML platným dokumentem SGML, ale nelze každou konstrukci SGML použít v HTML. Výhodou je, že XHTML dokumenty bude možné číst běžnými XML parsery a vytvářet běžnými XML serializery. Funkčních a ověřených je dost, navíc konstrukce parseru XML bez entit je jednoduchá, podstatně jednodušší, než konstrukce HTML parseru.

  Druhá možnost je zjednodušení rozšíření HTML. Přidání oficiální podpory jmenných prostorů, odstranění volitelných konců tagů nebo volitelných uvozovek okolo hodnot atributů, zákaz NET zápisu. To by umožnilo nahradit současné "odhadující" parsery, který se každý chová trochu jinak, parsery novými, daleko jednoduššími a spolehlivějšími. Jenže výsledek je ono výše zmíněné jednoduché XHTML, ovšem bez zpětných lomítek na konci prázdných tagů a tedy nezpracovatelné klasickými XML parsery. Stojí ten vzdor proti "X" za to?