Hlavní navigace

Názor k článku Spam - nejlepší možné řešení od Ondřej Bojar - Myslím, že Petr mluvil spíš o společnosti, která...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 2. 2004 18:13

  Ondřej Bojar (neregistrovaný)
  Myslím, že Petr mluvil spíš o společnosti, která je technickými prostředky Internetu dosažitelná. (Důraz jsem tedy četl v téhle větě: Kdo touží po té síti, která tu byla ještě před deseti lety, měl by ji začít hledat (případně budovat) jinde.)

  Celý problém je v tom, že Internet už dnes používá moc lidí, čímž se úroveň příspěvků (ve veřejných debatách i v iniciativách k přímé výměně názorů pomocí mailu) stále více přibližuje obecnému průměru. Z množiny lidí dosažitelných současným Internetem stačí tedy vyříznout tu část, která je pro mne osobně ještě přitažlivá. (Stav, kdy množina uživatelů byla totožná s množinou zajímavých lidí, je nenávratně pryč.)

  Odesilatelé spamů mezi lidi, s kterými bych chtěl mluvit, rozhodně nepatří. Rozhodl jsem se proto nasadit jeden nestandardní absolutně restriktivní filtr: každý neznámý odesilatel se musí napřed autorizovat, než se jeho zpráva dostane do mé schránky. Další zprávy od něj jsou už přijímány bez prodlení. Funguje to tedy stejně jako http://www.tmda.net/. Překážku, kterou tenhle nestandardní filtr představuje lze překonat snadno (a lidští odesilatelé, kteří o kontakt se mnou usilují, mne jistě dokáží sehnat i kdyby se filtr dočista pomátl), ale díky nestandardnosti zatím spamující skripty nemají šanci. (Podstatnou měrou si tu šanci snižují už tím, že uvádějí neplatnou adresu odesilatele. Nemohou pak ani dostat moji výzvu k potvrzení; naopak hlášení mailserveru o neplatné adrese můj filtr v drtivé většině případů automaticky vyhodnotí jako pokyn definitivně smazat nevyžádanou nepotvrditelnou poštu z fronty.)

  Uvedený filtr je problematické použít pro firemní poštu, pro lokální firmy by se ale dal filtr takhle tvrdého kalibru nasadit bez podstatného ohrožení klientely aspoň na všechny zahraniční adresy, což prakticky představuje definitivní vyřešení problému.