Hlavní navigace

Názor k článku Srovnání IPTV, OTT a satelitních poskytovatelů. Jaký je stav v srpnu 2020? od anonym - Většina služeb distribuovaných například přes xDSL jsou OTT....

  • 12. 8. 2020 19:15

    bez přezdívky

    Většina služeb distribuovaných například přes xDSL jsou OTT. Jedniný kdo to provozuje na oddělené VLANě multicastem je O2. Nicméně pořád sdílíte "jednu datovou linku" která má nějakou kapacitu čož u xDSL je vždy nějak limitováno. Ve chvíly, kdy použijete nějakou chytrou funkci, tak se dostáváte do módu OTT. Vzhledem k tomu, že nárůst využívání chytrých funkcí má stoupající tendenci, tak se do budoucna budou lineárně sledovat pravděpodobně akorát sport a možná zpravodajství.
    Pokud máte stejného operátora na TV i na internet, tak operátor se vždy snaží nějakým způsobem optimalizovat rozdělování pásma TV/Internet aby byl zákazník při sledování TV spokojený. Pokud je síť hodně přetížená (což bylo třeba během karantény na fixních LTE) tak není moc prostor s tím nějak čarovat. Ve chvíli, kdy mu tam někdo pustí TV od třetí strany, tak nad tím nemá kontrolu, špatně se to v síti identifikuje. Operátor není ani nijak motivován optimalizovat síť pro služby konkurenčního operátora. Navíc tu máme síťovou neutralitu.... Proto TM rychle mění boxi na ty puky, protože tam je podpora H265 což jim ušetří datové toky. Vyřazený VIP1113 je kvalitní box který na optických sítích bude ještě dlouho sloužit ke spokojenosti.
    Jinak i na OTT se také cachuje několik vteřin pro eliminaci výkyvů v síti stejně jako na youtbue. Vždy se hledá kompromis. Velká cache generuje časový posun což hlavně u sportu není moc žádoucí. Naplnění cache nárazově hodně zatíží linku, což v případě, že zákazník hodně přepíná také není ideální.