Hlavní navigace

Názor k článku Stanice mluveného slova ČRo na střední vlně? Mrtvý projekt, míní Miroslav Bobek od ok2ard - Srdečně zdravím a přeji dobrý večer. Jsem radioamatér...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 8. 2012 22:07

  ok2ard

  Srdečně zdravím a přeji dobrý večer. Jsem radioamatér středního věku a příjem AM rádií má pro mě ničím nenahraditelné kouzlo, u rádia vyrůstám v podstatě celý život. Jsem rád, že nejsem sám, který poslouchám každý víkend stanici Mighty KBC odbavovanou z nizozemského studia a vysílanou SW vysílačem z Litvy. Také mi zahráli a poslali QSL. Dělají to lidé, kteří před lety skutečně vysílali z lodí (pirátské radio Caroline nebo Luxembourg), např. Emperor Rosco (Ve filmu Piráti na vlnách byl ztvárněn jako "Hrabě).
  Samozřejmě poslouchám ČRo 6, jsou zde velmi zajímavé příspěvky a úvahy, tato stanice jinde zachytit nelze kromě MW. No a "DXing na AM pásmech pro mě byla, je a bude veliká romantika, pásma jsou stále plná méně i více vdálené ciziny.
  FM vysílání v žádném případě nezatracuji, bohužel však pásmo je z 95% zaplněno komerčními sračkami navzájem podobnými, s nulovým informačním obsahem, žoviálními plky a opakujícími se odrhovačkami. A technická kvalita? Z důvodu snad konkurence jsou rádia přeřvaná, míra komprese je neúnosná (parametr "modulation PWR MPX" je až osmakrát překračován oproti např.Německu). Snad kromě některých stanic ČRo a skvělého Country rádia aspoň já nic poslouchat nedokážu.
  V autě mám rádio včetně AM rozsahů, doma dělanou dlouhou anténu bez zesilovače, takže příjem mám v rámci možností velmi dobrý. Můžu potvrdit, že noční cesta do Chorvatka při poslechu na středních vlnách nemá chybu a pocit exotiky je úžasný.
  A kdo má připomínky ke kvalitě, resp. kmitočtovému omezení AM vysílání. To, co dneska mladí poslouchají na ulicích z mobilů, je totální úpadek v oblasti poslechu hudby. Kdejaký ruský tranzistorák nebo polský kazeťák z dob mého mládí zněl proti tomu jako hifi reprobedny ve studiu.
  Toť jen můj názor, mějte se krásně. Radioamatéři se snad uvidíme zítra v Holicích, kdo poslouchá KBC, tak nezapomeňte zase v sobotu na 6095 kHz AM. Dobrou noc, Dan