Hlavní navigace

Názor k článku Startup Futu pohlídá vaše finance. A co z toho bude mít? od David Ondrejkovič - Celkem Vás chápu, ale rozhodčí řízení je v...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 17. 4. 2011 15:47

  David Ondrejkovič (neregistrovaný) ---.115.broadband6.iol.cz

  Celkem Vás chápu, ale rozhodčí řízení je v ČR extrémně zprofanovaný nástroj sloužící ve své většině k nekalým obchodním praktikám. Má tu moc, že zbaví toho, kdo to podepíše soudní ochrany, rozhodce NEMUSÍ rozhodovat podle zákona (tedy může rozhodnout jakkoli nesmyslně) a rozhodčí nález je IHNED a bez dalšího vykonatelný.
  Není divu, že Vás do toho právník tlačí - vždyť on bude ten, kdo na tom bez práce nejvíce vydělá - postačí mu jen, když bude rozhodovat spory ve Váš prospěch (bez ohledu na to o čem ten spor je) a naúčtuje si (ne)přiměřené palmáre.
  Tento způsob uzavření rozhodčí doložky je ale zcela neplatný a je již i mnoho české i Evropské judikatury na toto téma. S 99% pravděpodobností - pokud by se oběť bránila a žalovala by u soudu rozhodčí nález na zrušení, byli by jste to Vy, kdo by platil náhradu škody. Jediný, kdo by na to vydělal by zase byl ten právník :-) Takže se opravdu zamyslete proč to asi dělá.
  Rozhodčí zákon se kvůli tomuto zneužívání bude dokonce měnit - novela už je ve vládě - viz zde: http://eklep.vlada.cz/eklep/page.jsf?pid=RACK8CKNLVB6 Po jejím přijetí a vstupu v platnost (pravděpodobně do konce tohoto roku) bude Vaše rozhodčí doložka neplatná již absolutně.
  Zcela nezávazný slib vyjádřený osobou s obtížně (pro jiné osoby) prokazatelnou identitou v diskusi na webu skutečně není dostatečnou zárukou toho, že Vámi inzerovaný web v budoucnu nikoho nepoškodí.
  Jak už tady někdo psal - takových případů je dost. Mezi nejznámější patří Top Internet Michala Malého - nejprve vše zdarma a potom najednou změna na placený obsah a praktická nemožnost službu ukončit. No a potom už jen faktury, faktury a faktury.......
  Mezi zahraničními podvodnými katalogy tohle dělá např. Novachannel nebo Med1web.
  Takže pokud opravdu chcete být seriózní firmou - dejte tu rozhodčí doložku pryč!