Hlavní navigace

Státní SŽDC prodlouží spolupráci s Huawei, pražské letiště ho naopak vylučuje z tendru

Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Čínská společnost železničářům vedle serverů a storage dodává i bezpečnostní sběr dat a monitoring.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se chystá prodloužit spolupráci s čínskou technologickou společností Huawei. Státní podnik v září vypsal veřejnou zakázku, ve které chce rozšířit pozáruční podporu již nakoupených technologií od Huawei a k tomu přikoupit nové pevné disky a paměťové moduly. Maximální cena je stanovena na 13 milionů korun bez DPH, přičemž 9,5 milionu má jít na podporu a zbytek na nový hardware.

Pozáruční podpora má sloučit a prodloužit stávající podpory až do konce června roku 2021. SŽDC pozáruční podporu pro Huawei kupovalo už loni, kdy zakázku za více než tři miliony korun bez DPH vyhrál Huatech, jeden z nejvýraznějších partnerů čínského podniku v Česku. Příjem nabídek v současném tendru skončí 14. října letošního roku. 

SŽDC hodlá rozšířit servery a disková pole ve své budově v Libni v Praze, objektu polostátní ČD-Telematiky v Hrdlořezích a na Drážním úřadě v Plzni. Podporu pak žádá skrze několik lokalit ve více městech.

Vyšší desítky zařízení z Číny

Železničáři v rámci své IT infrastruktury provozují více než 70 serverů od Huawei (většina je z řady RH2288H), na kterých běží kontrolně-analytické centrum, virtuální počítače (desktopy) pro dispečery, aplikační farma, SAP HANA nebo záloha dat. Pro tyto účely slouží i disková pole Huawei OceanStor.

SŽDC si od Huawei vedle toho v loňském roce objednalo zakázku na monitoring serverových farem. Jde o jednotný dohledový systém, který zastřešuje servery, sítě a disková pole. Čínský software Huawei eSight (využívá i vlastní server) dohlíží kromě hardwaru Huawei také na prvky od dalších společností, jako jsou Cisco, Hewlett Packard Enterprise či Brocade. Součástí jsou i nadstandardní servisní služby. Projekt za 2,662 milionu korun bez DPH (3,221 milionu s DPH) získal opět Huatech.

Ten vyhrál i zakázku na realizaci centrálního sběru provozních a bezpečnostních záznamů (logů) ze systémů a sítě SŽDC. Akce za 2,697 milionu korun bez DPH (3,263 milionu korun s DPH) se dokončovala letos. SŽDC tímto způsobem „řeší bezpečnostní opatření dle vyhlášky č. 316/2014 Sb. o bezpečnostních opatřeních, kybernetických bezpečnostních incidentech, reaktivních opatřeních a o stanovení náležitostí podání v oblasti kybernetické bezpečnosti“.

SŽDC mimo jiné vydalo souhlas pro použití terminálů Huawei pro využití v rámci železniční mobilní sítě GSM-R. Ta je součástí velkého projektu modernizace a synchronizace všech komunikačních sítí, které podnik provozuje.

Nejistá budoucnost

To, jak se Huawei bude dařit získávat státní zakázky v budoucnu, je velkým otazníkem. Zástupci čínské společnosti se pro Lupu mimo záznam vyjadřují v tom smyslu, že „situace v enterprise byznysu ve státní sféře teď v Česku není příznivá“ a že bezpečnostní varování Národního bezpečnostního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnosti (NÚKIB) z konce loňského roku mělo na tyto obchody dopad.

To ukazuje i situace, na kterou upozornil Deník N. Letiště Václava Havla v Praze vyloučilo Huawei ze dvou tendrů o celkové hodnotě zhruba sedm milionů korun (servery a bezpečnost). Letiště uvádí, že tak učinilo na základě analýzy rizik a povinnostmi vyplývajícími ze zákona o kybernetické bezpečnosti.

Jiné instituce postupují i tak, že výběrové řízení raději zruší. Stalo se tak například v případě ministerstva zdravotnictví, které zrušilo zakázku na Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice. Došlo k tomu poté, co byl Huawei ze zakázky vyloučen a firma následně podala stížnost k antimonopolnímu úřadu. Resort zdravotnictví také vydal opatření, podle kterého zakazuje technologie od Huawei ve svých systémech používat.

Wt100_Právo_témata

Naopak ministerstvo financí na základě analýzy rizik, které respektovalo varování NÚKIBu, nechalo Huawei vyhrát projekt na dodávku částí optické sítě.

V soukromé sféře pak Huawei u nás v případě serverů a spol. nemá vybudovanou silnou pozici, kterou se daří držet silným hráčům typu Dell, HPE nebo Cisco. Přesto technologie od této firmy odebírají například Avast, Livesport nebo CPI.