Hlavní navigace

Názor k článku Stav autorskoprávní ochrany: všeobecná spokojenost od Náhodný čtenář - Jsem povoláním umělecký kovář. Na zakázku nějaké obce,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 1. 2012 11:01

    Náhodný čtenář (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Jsem povoláním umělecký kovář. Na zakázku nějaké obce, jsem vytvořil uměleckou branku na jejich hřbitov. Dostal jsem zaplaceno. Jenomže já považuji můj výtvor za "umělecké dílo" se všemi autorskými právy, které k tomu patří. Takže po osazení branky na hřbitov, nainstaluji do zámku čip a kdokoliv bude chtít branku otevřít, musí do upravené kasičky vložit minci 10.- Kč. Abych získal co nejvíce peněz, začnu mou branku propagovat na Internetu s nabídkou on-line platby 10.- Kč a získání tak kódu pro otevření branky. Absurdní představa, že ano?

    Nějaká společnost (jednotlivec) najme herce, najde si autora scénaře, atd., a vytvoří film. Všichni herci, autoři, atd., dostali zaplaceno. Film má úspěch, promítá se v tisících kin a vynaložené náklady, včetně přiměřeného zisku, má produkce zpět za pár týdnů. Jenomže jim to nestačí. Tak se film uloží na DVD a začne prodávat mezi jiným i pomoci Internetu.

    Jaký je rozdíl, z hlediska logiky a mravnosti, mezi mou uměleckou brankou, a tím filmem? Řeknu vám co to je. Nenažranost těchto společností. Jestliže nechtějí, aby někdo kradl na Internetu jejich "umělecká díla", tak ať je tam nevkládají. Ať si postupují po staru, filmy distribuovat do kin, DVD do prodejen, totéž naši zpěváci proč proboha ukládají své písničky na Internet? Všichni tito umělci chtějí Internet svobodně zdarma (nebo za pár šupů u Google Adwords) využívat pro navýšení zisků, ale když si někdo svobodně s využitím svých znalostí najde cestu, jak si to DVD stáhnout zdarma, v tu ránu je to zloděj a na hranici s ním. Ať pánové neukládají své výtvory na Internet a NIKDO jim nic neukradne. Jenomže to by ty zisky poklesly řadově o stovky procent.