Hlavní navigace

Názor k článku Stav autorskoprávní ochrany: všeobecná spokojenost od Tomáš Kapler - Já bych rád na téma autorské ochrany navrhl...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 1. 2012 17:06

    Tomáš Kapler

    Já bych rád na téma autorské ochrany navrhl ještě jednu věc k zamyšlení - spousta autorských děl vzniká s větší či menší veřejnou podporou - na filmy dostávají dotace od státu (nebo zde nemusí platit daně), výrobce léku na rakovinu investuje miliardy od dárcovských organizací ... takže je trochu pitomé, že výsledné dílo a hlavně z něj plynoucí zisk považuje vždy čistě za svůj majetek.
    Jinak ovšem myslím, že autorské právo je velmi důležité už proto, že bez něj by prostě nikdo třeba ty léky na rakovinu nedělal - udělat dneska reverzním engineeringem kopii čehokoliv je relativně triviální záležitost.
    Na druhou stranu ovšem je zde jakési obecné právo na evoluci, z historie je známo, že na ty klíčové věci často paralelně přišlo několik lidí prakticky najednou, takže to, že nyní může autor následně zamezit jakémukoliv nelegálnímu využití je také špatné - kdyby před 2 sty lety "vynálezce" elektřiny si ji nechal patentovat a nedal ji nikomu k využití, tak bychom tu ještě teď měli "dobu temna"