Hlavní navigace

Názor k článku Stav autorskoprávní ochrany: všeobecná spokojenost od Martin Mareš - Netvrdím, že autoři nemají být chráněni nijak, to...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 1. 2012 11:04

    Martin Mareš (neregistrovaný) ---.kam.mff.cuni.cz

    Netvrdím, že autoři nemají být chráněni nijak, to je samozřejmě blbost. Ale stojí za zamyšlení, jestli mají být chráněna tak neomezeně, jako jsou teď. Současná úprava totiž škodí i autorům samotným: většina děl nevzniká ve vakuu, obvykle staví na dílech minulých, která se během let stala součástí kulturního prostředí. A pomalu směřujeme ke stavu, kdy téměř každá část tohoto prostředí bude něčí majetek a na jednoho autora připadne deset právníků, kteří budou shánět licence.

    Vrátím-li se k příkladu Vaší ženy: zajisté by jejímu podnikání nijak podstatně nevadilo, kdyby obrázky, které vytvoří, nebyly chráněny až na věčnost, ale třeba jenom 10 let.

    Jde zkrátka o potřebu najít rovnováhu mezi zájmy autorů a zájmy celé společnosti (z níž nakonec těží i sami autoři). Kdysi tu taková rovnováha existovala, ale současná podoba autorských zákonů je absurdně vychýlena jedním směrem.