Hlavní navigace

Názor k článku Štěpán Kotrba: Nezájem politické sféry může „zabít“ terestrickou televizi od Pamětník - Nejhorší jsou jednoduché, všeobecné definice. Potom třeba i...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 10. 2014 14:28

    Pamětník

    Nejhorší jsou jednoduché, všeobecné definice. Potom třeba i rozumný názor je zastíněn zbytečnou zkratkou. Právě ta zmínka o tom, že 50% stanic v DVB-T má sledovanost pod 1%, vyzněla tak, že všeobecně o DVB-T není zájem. Což ovšem není pravda a bylo to napraveno až v dalším příspěvku. Omezovat v budoucnu počet stanic v DVB-T na pouhých 6 považuji za nepovedený žert. I když bych připustil, že ČT by měla provozovat jen stanici všeobecnou, zpravodajskou, sportovní, uměleckou a dětskou, na další komerční stanice by moc prostoru nezbylo a jistě jsou zájemci i o hudební a vzdělávací stanice. Potom by ale byla v každém žánru k dispozici jen jediná stanice bez konkurence a jak všichni víme, jedině konkurence dokáže zvyšovat kvalitu čehokoliv. Právě ta obava z konkurence donutila vytvářet nesledované klony, aby nebylo možné vyniknout ostatním. O takovou budoucnost, bez ohledu na přínos rychlého internetu, bych osobně nestál.

    Pro to, aby fungovala vize klapaciusse, by musely být splněny i technické podmínky, že se málo sledované stanice zřeknou svých licencí, že se povede pro celou republiku úspěšně zharmonizovat kanály pro takový počet MUXů, aby se tam všechny stanice se sledovaností nad 2, 5, 8, nebo kolik % vešly i s rezervou na pay nabídku, že provozovatelé MUXů zajistí maximální pokrytí území, že se povede synchronizace s cizinou a že budou použita taková nastavení vysílačů, že budou mít většinově všechny programy stabilní kvalitu příjmu i z pohledu diváků.

    Nedovedu si takový výsledek v našich podmínkách ani představit. Čili to považuji jen za naivní nápad, jehož důsledky by byly nevratné.