Hlavní navigace

Názor k článku Štěpán Štrébl (Praha 3): Byli jsme závislí na jednom dodavateli a paradoxně to byla naše vlastní firma od anonym - Udělal jsem si takový background check onoho zastupitele,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 1. 2020 13:48

  bez přezdívky

  Udělal jsem si takový background check onoho zastupitele, zcela na rovinu, praxe v IT - žádná, vzdělání v IT - žádné, otevřený software který sám uvolnil - žádný. Má vystudované enviromentální vědy a dělal konzultanta v PwC.

  Proto, jako člověk, který má vzdělání v IT, 15 let praxe, a uvolnil jsem několik věcí open source si dovolím s jeho názory nesouhlasit.

  k jednotlivým bodům:
  1) cena řešení - toto není jediný parametr, dost důležitý parametr je i přidaná hodnota. Například mám úředníka jehož mzdové náklady a náklady na pracovní místo jsou 600.000 Kč ročně, tuto činnost dělají 2 úředníci, tedy mzdové náklady 1.2 mio ročně, pokud někdo naprogramuje software, který stojí 700.000 Kč, a nahradí tyto 2 úředníky, tak se takový software vyplatí. O SW je potřeba uvažovat i v logice ROI.

  2) otevřený software - v jistém smyslu to význam má, ale na druhou stranu pokud do tohu jdu s tím, že je to jak dát lidem klíčky od vrakoviště s tím, že si mohou auto postavit sami a zadarmo, tak to není optimální. Ono tím, že se uvolní zdrojový kód SW za 700.000 Kč pro radnici pro Prahu 3 (což je dost marginální problém), se občanům na Praze 3 nebude lépe dýchat, a veskrze ani neušetří nic. Zastupitel prvotně pracuje pro občany, a můj dotaz je, jak otevření interního SW přinese přínos občanům.

  3) Zastupitel - opravdu, je to zastupitel městské části s univerzitou z enviromentálních věd a zkušenostmi jako konzultant z big 4. Pokud jě něco, co bych u zastupitele, i z hlediska IT ocenil, tak třeba to, že dají kameru na místa, kde lidi často překáží s auty, a měšťáci tam budou jezdit sami. Nebo že opraví rozlámané lavičky. Případně, že konečně hnou s projektem na výstavbu více parkovišť či více obchodů.

  Z toho, co u zastupitele městské části úplně nedoceňuji je investování městských peněz do akciových trhů, podnikání v IT nebo třeba vedení konfliktu s Ruskem.

  Osobně problém pirátů spatřuji v tom, že naprostá většina těch lidí nejsou schopní programátoři, testeři nebo administrátoři, ale takoví ti soft-skilláci a technologičtí nadšenci. Nikdo z těhle lidí ve skutečnosti nic nenaprogramoval, neustále mluví o otevřeném softwaru, jak by ta firma měla uvolnit otevřený software, či ten zaměstnanec měl uvolnit otevřený software, ale kolik, kolik opravdu členů pirátské strany uvolnilo vlastní otevřený software?

  Až si piráti opravdu sednou ke stolu, budou 5 let studovat algoritmy, programovací jazyky, databáze, a pak budou po večerech programovat otevřený software, který uvolní zdarma, tak mě teprve přesvědčí, že to myslí vážně.