Hlavní navigace

Názor k článku Svět podle Schmidta: Evropa musí začít myslet jako USA. Jinak ji čeká nezaměstnanost od kolemjdoucí - Ohledně té chudoby - koukněte se někdy na...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 9. 2014 11:47

  kolemjdoucí (neregistrovaný) 193.150.39.---

  Ohledně té chudoby - koukněte se někdy na skladbu lidí postižených chudobou. V naprosté většině to jsou lidé s minimálním vzděláním, s nefunkčními pracovními návyky... Jen naprosté minimum lidí končí v chudobě poté, co dlouhodobě pracovali, či lidé s vyšší odborností (tedy ne že se takoví nenajdou, ale je jich velmi málo).

  Je přitom velkým omylem domnívat se, že ve státě s tak propracovaným sociálním systémem jako má Evropa, by byli ti američtí chudí vzdělaní, pracující a bohatí. Nebyli. Stačí se podívat kolik u nás v ČR existuje sociálně vyloučených komunit plných lidí, kteří mají minimální vzdělání a nemají pracovní návyky. Jediný rozdíl je ten, že u nás netrpí chudobou, protože je podporujeme sociálními dávkami. A velmi, velmi draze je podporujeme.

  Opravdu by bylo potřeba se rozhodnout, jestli je úkolem státu pečovat o lidi, kteří státu nic nepřinášejí a ani nechtějí přinášet. Státní sociální systém je hrubou chybou, která nás stojí obrovské prostředky, ale nepřináší žádné výhody. Sociální systém má být v rukou jednotlivců - má být dobrovolnou podporou i s tím rizikem, že někteří skončí v chudobě. Je to levnější (méně korupce, méně úředníků přesouvajících papíry) a je to osobnější (vím komu a proč dávám). A nakonec ten, kdo opravdu pracovat chce, pak v úplné chudobě nekončí ani v té Americe, byť pochopitelně není každému dáno stejně a tak člověk, který není schopen zvládnout odbornější práci, má peněz hodně málo. Tak to ale bylo vždy, že ten méně schopný měl méně než ten schopnější a dnes se za nejcenější schopnosti považují ty nemanuální.

  Také je skutečně zajímavé, že Evropa, přestože zaměstnává násobně více lidí ve státním a veřejném sektoru a dalo by se tedy říct, že dává lidem práci zdaleka nejvíce, vykazuje mnohem vyšší nezaměstnanost oproti USA, kde státní a veřejný sektor jsou mnohem menší. Je naprosto zřejmé, že tamní soukromý sektor zaměstnává mnohem více lidí a tedy je schopen také mnohem větší produkce, což ale druhotně znamená bohatší stát - přeci jen náš evropský státní byrokratický systém moc hodnot neprodukuje, jen polyká práci a peníze mnoha a mnoha lidí.

  To, co píšete o monopolech je vážné, ale řešením není cesta, kterou jde EU. Zvýšená byrokracie, hypertrofie nařízení, daní a pravidel nikdy nic nevyřešila. Vzpomeňte si, co bylo řešením v 19. století, které začalo reálně zlepšovat podmínky pracovníků. Bylo to jejich spojování do větších skupin, které pak získaly lepší vyjednávací pozici. V této pozici by měla Evropa být - ne zakazovat, ale vyjednávat, že když zde vychovává a dává vzdělání odborníkům, o které ona nadnárodní firma stojí, pak jim zajistí takový výdělek, který bude adekvátní. Ne vymáhat výpalné, které pak rozforfruje na nesmyslné projekty či pošle do přebujelého sociálního systému, přičmež sama firma, která zaplatila výpalné, to ořeže na odměnách těm, které platí za práci. Evropa by měla tlačit na to, aby zde třeba zrovna ten Google masivně investoval, aby dával práci. To by mělo být úkolem státu - být protiváhou oné nadnárodní korporaci, protože stát je ten, kdo nabízí pracovní sílu, kterou vychoval ve svých školách, léčí ji ve svých zdravotních zařízeních, proto by měl za tuto pracovní sílu bojovat a ne ji odírat a ještě házet klacky pod nohy těm, kteří o tuto pracovní sílu stojí.