Hlavní navigace

Názor k článku Svět podle Schmidta: Evropa musí začít myslet jako USA. Jinak ji čeká nezaměstnanost od kolemjdoucí - A Uber je ta mega velká nadnárodní korporace? Ne,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 9. 2014 13:13

  kolemjdoucí (neregistrovaný) 193.150.39.---

  A Uber je ta mega velká nadnárodní korporace?

  Ne, není. Není důvod to řešit.

  Až (jestli) Uber vyroste tak, že bude chtít "zaměstnat" statisíce či dokonce miliony lidí v Evropě, pak teprve má smysl začít řešit případné disproporce. Ale dokud je to jeden z mnoha malých hráčů, tak stát s tím nemá mít nic společného, jeho jediným úkolem je nastavit obecný právní rámec bez zbytečných a nadbytečných nařízení a umožnit dodržování práva. Nic víc.

  A zrovna u Uberu je celá aféra jen bouří ve sklenici vody, přičmež vše jede víceméně korektně. Řeší je především onen zákonný rámec, řeší se, nakolik má smysl se zabývat více či méně oprávěnými připomínkami dotčené skupiny občanů (taxikářů), řeší se případná odpovědnost při způsobené škodě. To vše mi zatím přijde skutečně jako korektní, přestože je u toho spousta křiku na jedné i druhé straně. Nakonec Uber přináší to, co je nejvíce potřeba - během pár měsíců se v oboru taxikaření změnilo překvapivě hodně, zavedené taxislužby reagují, hledají své vlastní aplikace a tlačí na státy, že je jejich podnikání svázáno příliš mnoha předpisy, které jim neumožňují reagovat výrazně pružněji. Co konkrétně je v této pseudokauze špatně? Kromě pár excesů, které bude řešit soud (viz třeba zabavené auto v Praze), tam nic špatného nevidím.

  Problém je úplně jinde než v Uberu.