Hlavní navigace

Názor k článku Svět podle Schmidta: Evropa musí začít myslet jako USA. Jinak ji čeká nezaměstnanost od kolemjdoucí - Ale jo, na severech podobného typu (včetně těch...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 9. 2014 21:03

  kolemjdoucí (neregistrovaný) 193.150.39.---

  Ale jo, na severech podobného typu (včetně těch v angličtině) jsem na tuto informaci narazil, ale na oficiálních ji hledám marně. Je možné, že to je mojí nedostatečnou angličtinou či mizerným google-fu, ale prostě zdroje, které nacházím, nedokážu kvůli celkové skladbě zpráv považovat za úplně věrohodné.

  Navíc - v těchto zdrojích se tvrdí, že data jsou tímto způsobem upravovány od roku 1994, nicméně v dlouhodobých grafech (30, 50 let apod.) by se to muselo projevit výrazným skokem v tomto období. Ten tam ale není.

  Takže jsou zde tři možnosti - buď upravili všechna data a všechny grafy zpětně (ano, knihu 1984 jsem četl, děkuji za optání), nebo to zamaskovali tím postupným poklesem, který v tom období v grafech je, nebo se to s těmi statistikami má úplně jinak.

  Je pravdou, že v oficiálních datech existuje zajímavá formulace u položky "Not in Labor force", a to "retired, students, individuals choosing not to work". Navíc se u některých grafů uvádějí formulace typu "looking for job in last xx month" apod., což by skutečně svádělo k tomu, že kdo práci nehledal v období delším než X, tak ve statistikách není. Ale má opravdu smysl tam uvádět lidi, kteří jsou sice práce schopní, ale ze své volby práci nehledají (ať už je důvod jakýkoli)?

  Takže ona víceméně jednoduchá větička o tři příspěvky výše mne už donutila se pídit po zdroji, ale vzhledem k tomu, jaké informace nalézám a hlavně kde je nalézám, zajímám se o původní zdroj toho tvrzení, abych s tou informací mohl adekvátně naložit.