Hlavní navigace

Názor k článku Swift je splacený dluh Applu. Šanci má hlavně v herním průmyslu od Miloslav Ponkrác - V C je logika naprosto jiná. V C...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 6. 2014 13:39

  Miloslav Ponkrác

  V C je logika naprosto jiná. V C je implicitní integer typ roven nejrychlejšímu integeru typu, většinou přirozenému typu daného procesoru.

  U Swiftu je logika taková, že to Apple nedomyslel. Swift je evidentně jazyk udělaný na přitáhnutí těch, co nemají rádi ObjectiveC, ale když jsem si přečetl jeho příručku od Apple, myslím, že celkově jde o značně nedomyšlený jazyk. Na mnoha úrovních. Ostatně, deviza Swiftu je v přetáhnutí vývojářů k Apple, tedy marketinkový a obchodní cíl, nikoli být dobrým programovacím jazykem.

  U Swiftu jsem existenci typů Int/UInt opravdu nepochopil. Zřejmě prostě marketinkový cíl zabránil Apple přemýšlet. Tím spíše, když ve Swiftu jsou typi Int8 až Int64 a totéž pro UInt. Na 64bitové platformě nemusí být 64bitový integer ten nejrychlejší.

  Jinak řečeno, C má logiku, proč to tak dělá a důvod. Swift logiku v implicitním integer typu nemá žádnou. Kromě zbytečné složitosti a nesmyslů. Prostě jim nejspíše datové typu navrhoval asi přeučený kuchař, nebo uklízečka. Nikdo se nad tím v Apple nezamyslel.

  Miloslav Ponkrác