Hlavní navigace

Názor k článku Rozdílná tarifikační perioda má na cenu volání zásadní vliv od Fantomas - Pane, měl byste se nejprve sám zamyslet nad...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 1. 2009 21:46

  Fantomas (neregistrovaný) ---.146.broadband2.iol.cz
  Pane, měl byste se nejprve sám zamyslet nad tím, proč tvoříme grafy. Jak uvádí Wikipedia, "graf je strukturované grafické znázornění sloužící názornému objasnění nebo jako pomůcka v myšlenkových postupech".

  Pakliže se z grafu údaje nedají vyčíst a srovnat, přijde celá práce vniveč. Doporučoval bych vám se podívat na článek "9 Steps to Simpler Chart Formatting" (http://peltiertech.com/WordPress/9-steps-to-simpler-chart-formatting/), který na na svém blogu publikoval Jon Peltier. Jak si sám, pane, všimnete, u žádného z grafů popisky nechybí. Proč? Jednoduše proto, že bez nich je interpretace grafu nemožná. Pochopil bych špatně naformátované (či nevhodně umístěné popisky), ale žádné? Holý nesmysl.

  Ano - nebráním se tomu, když je součástí grafu text, který ho více přiblíží a popíše. Nicméně graf samotný by měl být "čitelný" i bez jakékoli další externí pomůcky či nápovědy.

  Krom popisků samotných bych na grafu upozornil na VELMI nevkusné barvy. Je jich moc a neladí k sobě. Použití jedné barvy by mělo být dostačující. Více barev používáme, chceme-li porovnávat více řad/kategorií/druhů/veličin v čase.

  Grafy se nezabývám profesinálně (i když je v práci potřebuju, není to hlavní náplň mé práce), ale několik desítek grafů jsem již vytvořil. Krom toho již cca rok čtu blog výše zmíněného Jona Peltiera, který se grafy zabývá a je jedním z nejzkušenějších v oblasti grafického zobrazování.

  Máte-li, pane, na věc jiný názor a jiné zkušenosti s tvorou grafů, rád si poslechnu Vaše připomínky a rád se přiučím. Očekávám diskuzi na úrovni a chcete-li má tvrzení vyvrátit či zpochybnit, připravte si patřičné argumenty.

  Budu se těšit, na shledanou.