Hlavní navigace

Názor k článku Televizní tipy na středu: Světský, Pavarotti, hlas pro věčnost nebo Sedm životů od Michal Kubeček - Na mne to celé působí tak, že Lynch...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 9. 2017 22:22

  Michal Kubeček

  Na mne to celé působí tak, že Lynch prostě dostal 18 hodin televizního vysílání s tím, že stanici je úplně jedno, co s nimi udělá, jestli se to bude lidem líbit, jestli je budou nenávidět, jestli zruší předplatné nebo jestli jim třeba nepošlou bombu, prostě ať si dělá co chce. A to také udělal.

  Takže i když pominu dvě naprosto úletové epizody (8 a 18), i zbytek je pořád neskutečně nafouklý a plný WtF momentů, ať už jsou to kulturní vložky, do úmoru natahovaná linka Dougie Jonese, scény bez jakékoli návaznosti na zbytek seriálu (a to nemluvím o nějakých desetisekundových záběrech, sem patří třeba i celá linie s Audrey) a tak by se dalo ještě dlouho pokračovat.

  Už nejsem tak naivní jako před 25 lety, abych si myslel, že Lynch v poslední epizodě uzavře dějové linie nebo zodpoví otázky, které se nahromadily, ale i tak jsem z finálové epizody zklamaný. Jak už jsem psal jinde, smyslu dávala asi tolik jako finále druhé epizody a coby závěr působila asi tak dobře jako finále první (k čemuž musím dodat, že si nejsem moc jistý, která epizoda to vlastně byla, protože tehdy i teď jsem první dvě série sledoval jako jeden celek).

  Nic naplat, Lynch je holt mistrem Cimrmanovy frustrační kompozice založené na střídání prvků očekávání a zklamání. Optimistický výklad je, že počítá s další sérií, pesimistický (a obávám se, že i realistický) že si z nás dělá legraci. A možná se i baví čtením nadšených hodnocení od těch, kdo chtějí vypadat umělecky na výši, jak je to dokonalé a jak ti, kteří nepíší oslavné ódy, jsou nekulturní barbaři neschopní pochopit Opravdové Umění.