Hlavní navigace

Názor k článku Terestrický set-top-box je na ústupu ve prospěch satelitu od Pamětník - Problém se správně voleným titulkem nemají jen redaktoří,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 10. 2009 14:04

  Pamětník
  Problém se správně voleným titulkem nemají jen redaktoří, ale jak je vidět i externí přispěvatelé. Jak ale zhustit název, aby to bylo co nejvýstižnější, správně a přitom krátké?
  Pokud by titulek zněl : "V mém obchodě v Domažlicích v současnosti prodávám více satelitních kompletů než STB pro DVB-T", byla by to asi holá pravda a celkem pochopitelné tvrzení.
  A důvody by si mohla většina diskutujících, i těch jen oponujících, odvodit sama. Jistý stupeň pozemní digitalizace byl na Domažlicku už ukončen. MUX 3 a 4 se sem totiž nehrnou. Proto, kdo chtěl, nebo musel, už si příjem MUXů 1 a 2 z DVB-T vyřešil a důvody pro zakoupení dalšího STB pochopitelně klesají, také proto, že všechny nově pořízené TV už digitální tuner mají integrovaný. Pokud ale někomu nestačí tato nabídka a nebo má smůlu a nemá z objektivních příčin kvalitní příjem, začne se ohlížet po jiné alternativě = DVB-S. Po vstupní investici, kterou si asi může dovolit většina takových domácností, mají opravdu širší nabídku a mohou mít i spolehlivější příjem. Je to přece tak prosté.
  Poněkud jiná je otázka další perspektivy DVB-S v domácnostech na Domažlicku. To si opravdu většina z nich pořídila hned napoprvé přijímač pro HDTV (DVB-S2) a mají k tomu i patřičný zobrazovač (FullHDTV)? Pokud ne, potom jeden z argumentů příznivců satelitního příjmu = existující a stále se rozrůstající možnost příjmu HDTV, se stává zatím zbytečným. Co si asi budou říkat majitelé SD satelitních kompletů, až při ZOH zjistí, že by mohli sledovat olympiádu ve vysokém rozlišení, ale podlehli lákání na minimální náklady pro příjem DVB-S. Levné satelitní komplety jim i znepříjemní dřívější samozřejmou možnost v analogu, jednoduše si nahrávat na videu cokoliv, nezávisle na ostatních přístrojích. K tomu můžeme ještě připočítat příjem na více TV v domácnosti, popřípadě souběžné sledování různých pořadů. Ono není ani v DVB-S vše tak zlaté, jak si možná někdo myslel a nyní může být zklamán.
  Popravdě, ani DVB-T není bez chyby a nějakého omezení. Ale já to vnímám jako daleko bližší technologii tomu, na co jsou zvyklí diváci ještě z analogu. Možná se pan Rácz, po naplnění satelitního trhu na Domažlicku, bude živit tím, že bude objíždět klienty, bude jim přelaďovat a nastavovat satelitní přijímače po významné programové změně, obracet paraboly na atraktivnější pozice, nebo vyměňovat zastaralé satelitní přijímače za modernější?