Hlavní navigace

Názor k článku Terestrický set-top-box je na ústupu ve prospěch satelitu od frr - Souhlas. NiCd a NiMh bylo třeba cyklovat, aby...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 10. 2009 14:29

    frr
    Souhlas. NiCd a NiMh bylo třeba cyklovat, aby něco vydržely (kvůli paměťovému jevu) - a stejně to byl rok, maximálně dva. Zato LiIonku když držíte převážně pořád nabitou, tak udrží kapacitu údajně třeba čtyři-pět let. Tou dobou je notebook nepoužitelný z jiných důvodů - kvůli mechanickému opotřebení, vyschlým elytům, vadnoucím letovaným spojům (přijde první dobře mířený studeňák a je konec) a morální zastaralosti.

    Nejen že LiIonkám vadí over-discharge, ale dokonce údajně každý vybíjecí cyklus (přestože se zastaví dostatečně včas nad "end of discharge voltage") ukrojí baterce ždibínek životnosti. Čili když LiIonku zbytečně necyklujete, prodloužíte jí životnost.

    Slyšel jsem hlod, že kosmická zařízení, stavěná na dlouhá léta provozu, mají v porovnání se spotřební elektronikou baterie dost předimenzované - aby byl provozní vybíjecí proud v porovnání s kapacitou relativně malý, a především aby se prakticky nikdy nemusely vybíjet pod 80% plného nabití. Pak vydrží opravdu dlouho.