Hlavní navigace

Názor k článku Terestrický set-top-box je na ústupu ve prospěch satelitu od frr - Sorry že chytám za slovo a asi vytrhuju...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 10. 2009 15:02

  frr
  Sorry že chytám za slovo a asi vytrhuju z kontextu...
  Elyty už nejsou co bývaly? Hehe možná nejsou - ale v pozitivním slova smyslu :-)

  Konkrétně v počítačové branži se někdy kolem roku 2003-4 nakumulovaly dva nepříznivé faktory:
  1) procesory se hnaly za výkonem bez ohledu na spotřebu a topný výkon, viz P4 Netburst 90nm okolo 3 GHz a výš, které měly TDP okolo 100W a fakt topily jako kráva.
  2) do VRM (snižující spínaný zdroj napájení pro procesor) se osazovaly elyty sice low-esr, ale dosud klasické konstrukce s "tekutým" elektrolytem (a navíc obvykle levnější čínské modely). Poslední cca rok zpátky vidím poměrně dost desek s vyschlými často viditelně nafouklými nebo vyteklými elyty. Stačí vyměnit elyty a deska většinou jede dál.

  Od té doby dostali výrobci rozum, pro normální použití se dá koupit procesor s nepatrně nižším taktem a výpočetním výkonem, zato s razantně nižším příkonem a cenou. Pokud není člověk gamer, kterému je v dětském pokoji na okrajích topné sezóny zima na nohy, tak to bohatě stačí. A pokud se týče elytů, začaly se hromadně používat kondíky s "pevným elektrolytem na bázi pevného polymeru". Namísto 10-12 starých vysokých koďanů v plastovém rukávu teď vidíte okolo procesoru třeba jenom 3-4 prcky v nízkých hliníkových kalíškách.
  Ten prcek má oproti dřívějšku sice třeba poloviční kapacitu, a nižší jmenovité napětí (k čemu 6.3V, když na něm reálně není víc než 2.5V, spíš třeba jenom 1.5V) ale o tu kapacitu tolik nejde - hlavně má třeba 2x/3x vyšší povolený proud (souvisí s nižším ekvivalentním sériovým odporem ESR). A navíc nevysychá. Je fakt, že i polymerový koďan stárne - ovšem ne 5 let, ale údajně třeba 25.
  Zároveň dále zrychlují spínací frekvence regulátorů a množí se počet "fází" (paralelních větví regulátoru).
  Nejznámějším výrobcem "polymerových" kondíků je firma Nippon Chemicon. Vedle známého hliníkového kalíšku jsou některé menší varianty k dispozici i v placatém černém SMD pouzdru...
  http://www.chemi-con.co.jp/e/catalog/pdf/al-e/al-all-e1001j-090901.pdf
  Mrkněte se na rodiny PS, PSA, PSC. Plus ještě tohle:
  http://www.chemi-con.co.jp/e/catalog/proadlizer.html

  Škoda, že se nedají koupit běžně v kamenném krámě po jednotlivých kusech (což v našich končinách není nic nového pod sluncem). Pokud jste počítačový servis a stojí Vám za to opravovat motherboardy, tak 100/200/500 ks minimální objednací množství není velký problém :-) Prostá výměna starých elytů za polymerové ve stávajícím obvodu není obecně úplně bez problému, protože regulátor se s novými elyty může rozkmitat - ale často to jde.

  Pokud výrobci displejů, spotřební elektroniky apod. dál používají klasické vysychavé elyty, činí tak jedině s ohledem na naprostou minimalizaci ceny (odření zákazníka).