Na jižní Moravě bude finální pokrytí v roce 2011. Začátek roku 2012 se týká jenom Jesenicka a Zlínska. Nejde samozřejmě o odmontování parabol, těch je na domech spousta i nezapojených ještě z dob analogu ("vyhnilých" UHF antén zůstává pochopitelně taky dost, a pak to na střechách vypadá jak to vypadá). Jde o to na co budou lidé reálně koukat a kolik těch, kterým teď analog stačí (to podle průzkumů sledovanosti asi opravdu drtivá většina), nemají DVB-T signál v pořádku (což je na jižní Moravě narozdíl od zkušeností popsaných v článku zase menšina) a ten rok a půl nebudou ochotni vydržet. To se všechno uvidí za pár měsíců.
Jo když někdo bydlí v rovině jako já zažil na vojně kdy jsem "čuměl" jak může jít analogová televize(podotýkám ,že jsem vojančil ve středních Čechách),což vzhledem tomu ,že bydlím na Šumavě, tak nedovede pochopit co to je každé roční období vylézt na střechu a točit anténami tak aby to vůbec něco v tý televizi šlo . Tak se vykašle na celou pozemní "digitalizaci" a rovnou kupuje i když dražší satelit a má jistotu že uvidí nejenom více tel. stanic, ale dobře a bez nějakých kompromisů. Už jsem pomohl více lidem a vím o čem mluvím.
PS:myslím si že kdyby jste udělali pozemní vysílání jen pro velká města a nám vesničanům nechali satelit zvítězili by jsme všichni vy přes peníze a mi s kvalitou příjmu ,protože vím že s tima desítkami vykrývačů jen zhoršujete příjem lidem kterým by normálně signál šel bez problémů.(Kdo měl analogově propojené video s televizí tak ví o čem mluvím, najděte jedinný kanál "volný" aby se do něj neprotlačil nějaký tel. signál a že jich bylo od 21-60)
Tak je pravdou, že nejrozumější je počkat do roku 2012 až to slavnostně ukončí. Zase si tak říkám, že kdo si parabolu už namontoval, těžko jí bude 2012 sundavat. Mně se na tom článku hlavně líbila moc jedna věc, že tam píše, že ORF jde na kus drátu, ale Česko se jaksi nekoná. Pžipadal jsem si jako doma. Tady u nás jdou taky 3 německé muxy na kus drátu, ale mimo mux 1 s ĆT a ČRo se nic dalšího českého nekoná. Takže mne to v tom to směru opravdu dost pobavilo, že i jinde jsou na tom defakto úplně stejně.
Článek krásný, ale až příliš okatě neobjektivní. Jižní Morava prostě dosud pokrytá DVB-T signálem není. Je sice na tom o dost lépe než Morava střední, ale proti Česku je to pořád ještě strašně děravé, čemuž odpovídá fakt, že tu dosud nebyl vypnut analog. Odpovědi na řečnickou otázku v závěru se jistě během několika následujících měsíců (až let) dočkáme. Do vypnutí analogu se to masového diváka v podstatě moc netýká a v té době už se dá předpokládat, že pokrytí DVB-T signálem už bude podstatně lepší. Kolik % diváků opustí analogový standard a zvolí satelitní příjem nebo kolik % diváků podobné problémy s DVB-T na JM vůbec nemá, lze jen tušit a marketingově blafovat. Já bych počkal s nějakými závěry radši až na to vypnutí analogu.
To je bohužel normální ..... v každém městě se najde jeden takto zatalířovaný barák. I u nás tu je jedna obr patrová bytovka plná důchodců a všichni mají za oknem parabolu. No dealeři moc dobře věděli kam jít na lov :-)))) Síta jsem tam viděl jen 2 a kdoví, zda byly aktivní.
Nesrovnatelně vyšší nabídku... Pro drtivou většinu lidí ale asi v podobném smyslu, jako je auto, které může jet 360 km/h, nesrovnatelně rychlejší než to, které umí jet jen 180 km/h. Teoreticky je sice dvakrát rychlejší, ale z praktického hlediska...
Promyslet je u DVB-S nejen výběr paraboly a přijímače, ale hlavně dimenzování anténního rozvodu v domě (třeba do obýváku by měly jít od LNB dva až tři ant. kabely), aby to nějaký čas vydrželo a nemusely se v případě pořízení dalšího TV či rekordéru tahat od LNB další a další kabely (výměna LNB je většinou proti tomu drobnost). Ani to samozřejmě není zase takový problém, ale málokterý divák je na něj připraven a satelitní prodejci o něm, aby potenciálního zákazníka neodradili, obvykle raději nemluví. Přijem DVB-T samozřejmě taky nemusí být triviální, kvůli možné lokální nedostupnosti signálu, o čemž zase nemluví prodejci DVB-T přijímačů, ovšem to se dá naštěstí snadno ověřit (vyzkoušet). Pokud je (nebo po vypnutí analogu bude) v místě DVB-T signál tak extrémně špatný, že by bylo potřeba monstrum s několika anténami, je fakt lepší se na to vykašlat a zvolit satelit, kabelovku nebo IPTV. Široká programová nabídka (ani vyšší kvalita) opravdu není masový divácký motiv pro zřízení satelitního příjmu. V tom se podle mě pan Rácz i Vy mýlíte.
Ano, je to možné, ale reálná životnost CRT je aspoň už ověřená. Zdali je Váš optimismus oprávněný se uvidí za nějakých 20 let. Do té doby je vhodnější o životnosti LCD spíše pochybovat.
Ano. To, jak jste odpověděl je napsáno dobře. Výběr satelitního přijímače a vůbec rozhodnutí se, pro ty nebo ony družice. To vše je bezesporu podstatně těžší nežli u DVB-T. Tam opravdu stačí jít a koupit si první přijímač, co člověku padne do oka někde do 1000 Kč a je vystaráno. Víc z toho stejně nikdo nedostane. Ovšem u přijímače satelitního je opravdu třeba koupi pečlivě zvážit, probrat možnosti a vlatnosti přijímače a rozhodnutí vskutku je podstatně těžší a vyplatí se nešetřit. Ano z tohoto pohledu je výběr složitější. Je podstatně více možností a různých specifických i obecných vlastností, na kterých někomu záleží, jinému ne. To je pravda. Taková koupě by se měla opravdu velice pečlivě zvážit promyslet a snažit se si projít všechny možnosti a nabídky. Z tohoto pohledu je to mnohem složitější, nežli DVB-T. Ano. Souhlasím. Také to nabízí nepoměrně více a užitek je větší, pokud se zadaří a vybere se opravdu dobře.
Takhle, jak je to napsáno, je DVB-S vlastně brnkačka. Ale podle mne jen do okamžiku, kdy ten nejlevnější komplet nedovolí naladit něco žádaného z jiné pozice, když vznikne potřeba dodávat signál do dalšího televizoru, když se zachce i nadále nezávisle nahrávat na své video, když u souseda někdo vidí stanici, na kterou nemá technologii, třeba HDTV, nebo placenou zahraniční stanici v EMU. Nevystřízlivý potom takový divák z pocitu, že za pár tisícovek si nadobro a komplexně vyřešil pomocí satelitu všechny své představy, potřeby a přání? Nevyčítám nikomu, že zvolil tuto cestu, ale zvládne jí alespoň standardní divák analogu? Kterému dosud nějak analog fungoval a jeho technologie za ta léta už zvládal. Dokáže si začátečník přidat novou stanici do svého menu? Podle informací od pana Rácze je to pro mnohé problém. Že by to bylo v jiných lokalitách o mnoho lepší, o tom silně pochybuji.
Proto to konstatování a u některých jásání, o triumfálním vítězství satelitu nad DVB-T, mi připadá poněkud zaslepené. Musím ale uznat, že se tu už neobjevují ty nadšené výkřiky nad možností příjmu stovek, ba i tisíců stanic z kosmu. Kromě možnosti, to ale téměř žádný pozitivní efekt nepřináší. Večer má jen pár hodin a nelze sledovat všechno, dokonce někdy ani stejně není z čeho si vybrat. Ano, v DVB-T je ten výběr ještě podstatně menší, ale je to jen postupný krok k nezbytné modernizaci teresteriálu a kromě kvality a zvýšení počtu přijímaných stanic, si ani žádné vyšší cíle neklade. To, co domácí TV stanice nabídnou svým divákům v Česku, se tím nestává ani programově kvalitnějším, ani přehnaně pestřejším. A za to ostatní, nadstandardní, si musí a bude muset divák patřičně připlatit.
Ja treba ac fandim DVB-T nemam nic proti satelitnimu prijmu. Jen at se proboha ti lidi domluvi a necpou za kazde okno v baraku jeden satelitni "talir". To bych rovnou zakazal at se to komu libi, nebo ne a prosazoval spolecne reseni s antenou na strese. Nechci se dozit toho co je treba na tomhle obrazku. http://img3.photographersdirect.com/img/13725/wm/pd1970222.jpg
Ještě doplním, že tento bod, právě jednoduchost pořízení a montáž DVB-S možná u mnoha uživatelů byl tím konečným důvodem, pro rozhodnutí se směrem k DVB-S. Protože ne každý má žaludek, nervy na to a čas a chuť, se s někým jiným neustále, dohadovat. Ať už jde o rodiče nebo děti, již s vlatní rodinou, ve společném rodinném domku nebo o nájemce směrem k majiteli nebo o družstvo a družstevníka nebo o majitele části domu a bytu vzhledem k ostatním majitelům podobných bytů a adekvatních částí domu. Opravdu si myslím, že bude dost těch, co neměli chuť, prostě vést a absolvovat podobné rozhovory a prostě v rámci klidu a pohody a zachování příměří, raději šli a investovali sami tu větší potřebnou částku do příjmu DVB-S.
Tak jako to bylo v analogu, už to, ale nebude nikdy. Terrestrický analog vypnou v ČR v roce 2012. A satelitní analog také vypnou 2012 http://www.digizone.cz/aktuality/vypnuti-analogu-ze-satelitu-astra-by-nemelo-byt/ Jediné místo, kde dál bude analog přežívat, jsou kabelové televize. A ty nejsou zcela všude a mnoho lidí nemá k žádné kabelové televizi, zcela žádný přístup.
Ano. DVB-S je bezesporu pro koncového uživatele dražší. To je pravda. Ale získává tím tři věci:
1) větší počet programů
2) větší technickou kvalitu programů, pokud jí chce
3) a svobodu vlastního rozhodnutí, pro toho, či onoho provozovatele, což je možnost k nezaplacení
Netvrdil bych, ale že je to s DVB-T jednoduché. Spíše naopak. Uvedu modelový příklad. Koncový uživatel se rozhodne pro DVB-S a má balkón na jih. Zajde do první sat prodejny, přišroubuje parabolu na balkon, zapojí STB a vesele kouká.
Zatím, co DVB-T signál mu přes stávající STA neprojde a na pokojovou anténu nic nechytí. Takže musí iniciovat schůzku Společenstva majitelů, tam úporně prosazovat rekonstrukci STA, což není jednoduché, protože polovina majitelů už má namontované vlastní paraboly pro DVB-S a další nemalá část používá IPTV a nikomu z nich se už nechce platit podíl, na drahé rekonstrukci STA, když oni už to nepotřebují atd. Takže není to jednoduché. To ne. Je to naopak komplikovanější. Ale ano, je to levnější. To je jediné, co to je. Jediná výhoda proti všem vypsaným výhodám DVB-S.
A vo tom to je! Žádná přirozenost v tom, že DVB-T znamená jen příjem MUXu ČT a ještě v režimu dálkového příjmu pro značnou část Česka, už není.
Pokud ale někdo už není spokojen se svými dosavadními možnostmi v analogu a DVB-T k němu zatím nedosáhlo, klidně mu popřeji rovnou přechod k DVB-S. Není to ale ani tak levné, ani tak jednoduché, jako to je v analogu. A to z mnoha pohledů. Vyjmenovávat je ale nebudu.
Příklad. http://www.securitech.cz/index.php?a=5&b=5 toto není reklama, pouze UKÁZKA. Tento prodejce je konkrétně na satelitních fórech velmi neoblíbený, oprávněně, protože je zcela neadekvátně předražený. Nic méně je nejznámější z těch, kteří se zabývají zajištěním zahraničních sat. platforem. V jeho nabídce vidíte i SKY UK i SKY ITALIA.
Ne, když se mluví o DVB-T myslí se zcela přirozeně 1 český mux tj.ČT a monstrum na střeše ošklivější a dražší nežli je parabola. Jenže zatím, co toto nemá chudák, na milost a nemilost, jim vydaný občan, možnost, zcela nikterak ovlivnit.(Leda přestěhováním se.) Bohužel. (Tak až na pár vyjímek, kteří opravdu bydlí tak nešikovně, že nemusí mít tu možnost.) Tak mezi Sky Link, CS Link, UPC Direct, Digi TV, případně čímkoli jiným jako je Deutschland Sky nebo Polsat Cyfrowy, Cyfra+ či Televizja na karte se může každý rozhodnout zcela svobodně a dle své chuti a potřeb své rodiny.
Přece Štěpáne, stejně jako když se zde mluví o DVB-T, myslí se příjem 5 MUXů v Praze na proutek postavený na TV. Nic jiného v digitálním teresteriálu totiž nestojí za řeč, popřípadě snad ani neexistuje. :-)))))
Pokud si kupujete notebooky pochybných značek jako MSI,UMAX,Acer a jiní jakoby výrobci notebooků tak lze hovořit o pravdě.
Pořádně vyrobené notebooky však mají alespoň hořčíkovou kostru na kterou je board přimontován. A koukal jsem že například IBM/Lenova se stále po převzetí číňany staví víceméně na modulární bázi, takže není při sebemenší závadě většinou třeba vyhazovat celý board. Servisní manuály možno stáhnout. Žádné reverzní šrouby a zrádná kurvítka. Měnil jsem takhle CPU a desku s grafikou. Bez problémů.
Mimochodem mám tu starý 770ZX z dob mých studií a po repasi článků baterie(výměna původních sony za sanyo) stálé sviští.
Delly jsou taky dobrá značka, ale krapet drahé. Nicméně jako jedny z mála mají pořád RS232.
Pro kosmická zařízení se používá jiná kategorie baterií. Pro dlouhodobou životnost se používají radioizotopové zdroje(v podstatě minireaktor s termočlánkem) a dále kvůli poškozování solářních panelů nabitými částicemi se tyto také předdimenzová
Štěpáne neplácej tu zas blbosti. Všichni tu přece už dávno víme že pokud se zde mluví o satu tak je zde zcela automaticky myšlen příjem z 23,5E a ne nějaká pochybná rumunská platforma. Za tu dobu co se zde pohybuješ by jsi to už mohl konečně pochopit.
Mozna by stalo za pripomenuti ze na bezne opotrebeni baterie se nevztahuje dvouleta zarucni doba. Ta se vztahuje jen na jeji poskozeni - prehrati, spaleni obvodu, poskozeni notebooku baterii... Firmy k tomu pristupuji ruzne - co vim tak treba Acer bere nefunkci (ztrata kapacity) baterie po pul roce pouzivani za bezne opotrebeni, kazdopadne snad zadna firma vam nevyreklamuje baterii vice nez 1 rok starou...
Opravdu? Já si tím tak jistej nejsem. Např.DIGI Tv opravdu srší ze Satu kvalitou :-))) Jinde jsou ty toky dokonce stejné či podobné s DVB-T ;-) je to o penězích a o tocích, kdo má na zbytečné plýtvání navíc, že .... Navíc ta krize.
Štěpáne díky,o zjištění typu to už se ví jde jen o to to reklamovat.
Jinak přemýšlím nad tím ASUSEM,chtěl bych tišší NB jen škoda že kolem 7000kč se nepohybuje ani jeden dvoujádrový no musím vzít co je nechci do toho moc investovat mám hromadu dalšího placení příští rok.
Já bydlím u Ostravy, DVB-T mám, ale co mám asi 3 roky i dig. sat. příjem, by mě nikdy ani nenapadlo si DVB-T pustit. Satelit nabízí mnohem lepší kvalitu a nabídku programů. Z mé zkušenosti vím, že 80 až 90% mladých lidí, kteří si zařizují byt volí buď satelit nebo kabelovku. A to hlavně kvůli sportovním, (Eurosport, Novasport, atd), hudebním a doku programům. Samozřejmě je mezi nimi i dost filmových fandů. Nabídka je prostě několikanásobně pestřejší a mnohem kvalitnější. A abych nezapomněl - kvůli sportovním programům si obstarává satelit i spousta starších usedlejších mužů, pro které bývá "televizní sportování" mnohdy to jediné, co je udrží doma před "hospodou", takže jsou rády i jejich manželky.
je osemnásť, nie dvadsať jeden. pokiaľ sa nepresťahuje, nebude prijímať markízu a joj, platí to aj opačne.
inak sat tv má viac predností ako nedostatkov.
A da vam nekdo zaruku na CRT 25 let? ;-) Ja tvrdim ze jsou co se tyce zivotnosti obe technologie srovnatelne, a rozhodne bych nevyzdvihoval zivotnost CRT. To ze vam to odejde po dvou letech zaruky se muze stat u cehokoliv...
,,jaká výhoda mobilnost TV přijímače" to jsem nepochopil nebo je to minimálně sporné...když půjdu do českého campingu a podívám se na karavany holandských turistů, tak určitě tam nemá nikdo z nich anténu na terrestrial a nechytá si naší Novu. Ale mají na tom paraboly a chytají si svoje. Taky jeden Čech popisoval, na jednom fóru, jak si chytal na Dreambox 500/ běhá na autobaterii/ v Chorvatsku pod obyčejným stanem. Takže s mobilností je to spíše opačně. Výhoda DVB-S.
Když se tak budeš procházet Libercem, tak můžeš zajít na sídliště ve Vesci, také nádherně přeparabolizováno. Nenajdeš je třeba na panalácích na Františkově, ale, když se podíváš pozorněji, najdeš tam na každém paneláku centrální na střeše. Na rodiných domcích je tam najdeš na každém a můžeš pokračovat směrem na Hanychov. Jak je to směrem dolů od bazénu, to nevím. Mohou být oblasti, kde je penetrace nižžší, ale to se počítám ještě do vánoc dorovná, mux 2 z Ještědu hned tak nebude, že.
No tak si zajdi vyfotit paneláky v těch velkých sídliští jako Rochllice, Doubí atd. A to nepočítám že tam mají kabelovky UPC a Kelly. Těch antén už tam vísí o třetinu více, nežli před dvěma měsíci a už tehdy to bylo zhruba půl na půl, tedy balkón bez sat antény a balkón se sat anténou. Osobně jsem si říkal, že už to růst dál nemůže a že je to strop. Prd, je jich tam o třetinu více. Těch bez antény, je tak třetina, čtvrtina. tj. nějakých 30% nebo 25% nebo tak nějak. Když odečtu ještě ty s kabelovkou, tak už tam na terrestriku defakto nejede nikdo. Nebo když pojedeš po Horákové, Hodkovické atd. Podívej se po domcích u cesty. Vážně anténa na sat na každém. A to jsi měl před tím tak jednu za 2 km nebo 4 km. Teď ji máš co barák vlevo, v pravo, kam se podíváš. Nebo se podívej z Fugnerky po středu města, jak se množí na těch činžácích kolem směrem k Jablonci, na panelácích Na bídě. Nevím jak to vypadá třeba na Kunratické apod. Ale nejspíše podobně. Dobře tak jsem to přehnal 80% DVB-S+DVB-C. Prostě DVB-T odhaduji tak na 20% více lidí už to nepotřebuje. Zbytek má sat nebo kabel. A to nepočítám, že někdo i IPTV.
No, dobře, ale to stále posuzujeme pouze tu věc, kam se jim tedy nějak podařilo to DVB-T dosatat. Ale ještě je tu otázka dvě o kterých článek pojednává a to o HDTV a o lepší nabídce v DVB-S, tedy větším počtu kanálů. A nyní zase jde o to, kdo v oněch oblastech, kde tedy ono DVB-T je, je s ním spokojen. A kdo s ním spokojen není. Řekněme, že zase v Praze, kde je vyšší možnost všelijakých klubů, větší počřet kin, větší počet divadel a různé jiné zábavy může být potřeba televizních stanic nižší, nežli na venkově, kde v některých oblastech nemusí být až taková možnost použít nějakou live zábavu. Takže v Praze třeba mohou stanice v DVB-T stačit, protože na to stejně nikdo nekouká a jde se někam bavit. Jinde naopak může být potřeba kanálů vyšší, protože nemusí mít až takovou možnost, jít se někam slušně bavit. Takže paradoxně někde v zapadlé vesnici může být potřeba více kanálů několika násobně vyšší nežli v Praze. To je hledisko, které musíte také vzít do úvahy. Takže i když v takových oblastech DVB-T je zacvedeno. Je tam dost jiné zábavy aby stačilo ? Nebo není a je třeba více stanic ?
Jinak do dna se taky nevybíjely, to je jen dojem uživatele, protože mu umřel mobil. To se vybily jen do nejnižšího napětí při kterém jsou schopny bez následků dodat určitý proud. Nechci teď kecat ale myslím že nominál byl 5,5V a nesmělo to jít pod 4,5V, ale jist si nejsem. Jen vím že tam byl dost malý rozdíl mezi max a min napětím. Ale ono to zas na druhou stranu to maximální napětí drželo dlouho. Na rozdíl od Li-Ion, které rychle spadnou na určitou hodnotu, na mobilu třeba polovinu čárek, a pak tam setrvají delší dobu. Prostě je to věda :-)
Pokud by jste četl dál, tak se dozvíte že v digitální televizi je která převádí digitální signál pro TV které nemají digitální tuner. A dále píší, že zdrojem signálu může být ethernet, kabelová TV, anténa, satelitní anténa, atd.... .
No .... tak levná značka Acer šmejd je, řekněme si to na rovinu. Reklamace a závady velmi časté u této značky. Raději bych šáhnul po jiné značce z Číny :-))) (alespoň Asus či MSI)
Jinak s tou baterií teda nevím co má ten tvůj kámoš za problém. Nějaké přepínání nebo vydělávání baterie z Notebooku rozhodně nehrozí. U baterie typu LiOn či LiPol dobíjení nevadí a pamět'ovým efektem netrpí - to je dobré vědět ;-) A je jedno, zda je tato baterie v mobilu, Notebooku či jiném zařízení. Nejhůře na tom byly nabíjecí baterie (akumulátory) Cadmiové - NiCa, ty se opravdu musely vždy nabíjet bez přerušení a vybíjet vždy úplně do dna - jinak brzy odešly pokud se tento režim nedodržoval.
Jinak co má kámoš za baterii zjistíš snadno, otevřeš kryt baterií a podíváš se na ní. Je to na ní jistě napsáno co je to za typ.
Ještě abych dodal ..... Srovnávat pozemák se Satem - :-( to vážně moc nejde. Bud'me realisti a srovnávejme spíš terrestrický Analog s DVB-T, tam je to myslím jednoznačně ve prospěch DVB-T. U mě teda určitě, v analogu sotva 4 programy ;-)
ale ale Davide, zřejmě jsi zaspal dobu ..... už máme 21 programů :-))) Jistě to hraje i v Domažlicích, když v zapadlých Mariánkách to ještě hraje ;-) (nepočítám do toho Monty, Cheb, ba ani Ochsenkopf - to je jen duplikát) Abych byl přesný, ještě + 2 jiné programy z Ochsenkopfu (HR a MDR) oproti Hoher Bogenu - ten ale u vás už jistě nehraje.
DigiZone je celostátní e-zin. Nikde v článku není ani naznačeno, že by ty vyslovené názory měly mít lokální charakter domažlicka. Pokud to tam není, je logický přepoklad celostátního trendu nastíněného v článku.
To otočení, jen směrem na Domažlicko, já naopak považuji za jedině správné. Pan Rácz má svůj obchůdek právě v Domažlicích, moc velkou konkurenci v okolí nemá a tak jeho poznatky platí právě a jen pro tento region. Že by měl další provozovny na Moravě se nikde nezmínil, jen má nějakou filiálku v Jižních Čechách. Proto si myslet, pro které další regiony platí stejné zkušenosti, je pouhá fabulace. Tím ale nechci říci, že podobná situace nemůže být i někde jinde, o tom ale komentovaná informace pana Rácze není.
Bezproblémově zpracovatelný signál 3 multiplexů není aní zdaleka jen v Praze, jak se mylně domníváte (nebo to alespoň špatně předstíráte), ale ve většině Středních, Západních, Severních a Jižních Čech, dál pak v Brně a okolí a na Ostravsku. Že jsou to nejobydlenější oblasti ČR samozřejmě není náhoda. O počet vesnic nejde, jde o diváky.
já to vidím , že je satelit v digitalizaci na správném místě ohledně kvality vysílání v HD kvalitě , kde vidím budoucnost dnešní době a kam se to vysílání začíná směřovat a fandím tomu a doufám , že se to bude brzo rapidně rozrůstat ve prospěch diváka . Je to o sto procent lepší kvalita obrazu v HD než v SD . Na velký obrazovce to člověk pozná hned .
Jistěže. Také do počtu např. názvů vesnic by to bylo zajímavé, u nás. Na Sahaře už asi ne. Nic méně i vysílačům DVB-T jde o výkon ne, tedy o ty značky na mapě, kam až dolezou. Pravda Sky Link si to zase počítá na počty karet i když jich někdo má třeba 5 a je furt jen jeden. Ale o tom se hádat nehodlám, spíše je smutné, že jim, tedy zavaděčům DVB-T stačilo se postarat o Prahu aby byli tak říkajíc na svém. Takže to, že nasrali většinu ostatních v republice už nehraje roli, protože jim to uživatelé v Praze vykompenzují.
Lidé žijící v městě Liberci konkrétně. Mluvím pouze o Liberci, jak z příspěvku jednoznačně vyplývá. Mám ve zvyku se při projíždění autem dívat po parabolách. Před 2 lety, tu a tam nějaká sporadicky visela. Na začátku roku mohly být tak u třetiny balkónů. Asi tak před dvěma nebo třemi měsíci asi u poloviny balkónů. Dnes jsem konstatoval, že je již velmi obtížné, najít balkón bez paraboly a že na rodiných domcích, kde byla jedna nebo žádná, jsou tak obvykle tři. Z tohoto stavu a pohledu z ulic a silnic, na paneláky, činžovní domy a rodinné domky, v městě Liberci, lze usuzovat, že cca 80%-90% obyvatel města Liberce přešlo na satelitní příjem.
Brát spotřebitelský zájem na jednotku plochy, to je opravdu originální :-). Ještě že nemáme Saharu nebo poušť Gobi. Pak by byl zájem o satelitní příjem možná i 99% z celkové "plochy" :-))).
Ano, s tímhle komentářem ("Kdybyste zajel sem, někam do vsi, kde v tomto členitém terénu lidem zemský digitál opravdu blbne...") už článek dává smysl, který může pro čtenáře mít. Jinak ale fakt ne. Lidí, kteří jsou v tak členitém terénu, že jim DVB-T blbne totiž zase tak veké procento není.
Ještě to maličko doplním, tak, takto lze uvažovat z hlediska plochy, to si myslím v souladu s článkem, že je DVB-S jasným vítězem. Trochu jinak, tedy podstatně lépe to pro DVB-T samozřejmě dopadá ohledně lidnatosti, tedy uživatelů samotných. A to jednoduše proto, že Liberec má 100 000 obyvatel. Praha jich má trochu více, že. Takže samozřejmě nějaká ta velká města o dost zlepší DVB-T skóre. Takže i když to na venkově a na vesnicích právem, zcela prohraje, tak několik velkých měst, stačí k tomu aby celkově za republiku, to byla i plichta nebo DVB-T zvítězilo. Ale to nic nemění na tom, že na plochu, prostě na něj rezignovalo, mnoho uživatelů, na venkově, doslova celé vesnice. Jen počet jejich obyvatel, nesloží dohromady, jednu Prahu.
Ne, není to "nejrozumější cesta pro každého, kdo má možnost umístit na RD či u bytu svoji sat. parabolu". Pokud někomu stačí cca 10 nejsledovanějších českých programů a má v místě DVB-T, nejrozumnější je zbytečně peníze za satelit nevyhazovat. A taky si uvědomte, že možnost umístit parabolu je sice věc jedna, ale zda tu parabolu na baráku chcete věc druhá a zda chcete kompletně předělávat anténní rozvody po celém domě (kabel od antény ke každému tuneru) věc třetí. Není vždycky všechno splněno.
No, správně zmiňujete Moravu. Dobré pro DVB-T to bude asi na Ostravsku, ale z jiných částí Moravy, dle příspěvků, zde napsaných, lidmi, tam žijícími, lze velmi oprávněně usuzovat, že je v nich ještě podstatně horší situace, nežli na Domažlicku, tedy pro DVB-T. A ještě daleko jednoznačnější pro DVB-S nežli na Domažlicku nebo Liberecku. Některé ty příspěvky jsou velmi jednoznačné, právě z Moravy. Takže pravda slovíčko ,,venkov" by to možná nespravilo. Ale rozhodně to zase nelze otáčet, tím způsobem, že jde pouze o Domažlicko, protože o to jde nejméně. Tedy jinak. Škrtněme velká města Praha, Brno, Ostrava a vezměte si zbytek ČR a řekněte mi pro kolik z toho si myslíte, že článek platí a pro kolik z toho si myslíte, že neplatí ? Já se osobně, tak od oka, jedna paní povídala a co jsem, kde na netu viděl, domnívám, že tak pro 70% platí.
On ani není jeden venkov jako druhý. Domažlicko jistě snese označení venkov, ale stav pozemní digitalizace je tam zcela nesrovnatelný s třeba některými venkovskými oblastmi Moravy. Proto nemůže pan Rácz vědět, jaké mají a budou mít složení obratu prodejci stejných technologií na Moravě. On sám uznává, že to jsou jeho osobní zkušenosti a zjištění, proto doplnění jen o "venkov" by pravdivost titulku moc nenapravilo.
cituji: ,, Možná se pan Rácz, po naplnění satelitního trhu na Domažlicku, bude živit tím, že bude objíždět klienty, bude jim přelaďovat a nastavovat satelitní přijímače po významné programové změně, obracet paraboly na atraktivnější pozice, nebo vyměňovat zastaralé satelitní přijímače za modernější? "
Ano. Přesně tímhle se patrně živit bude a patrně úspěšně. Je tam totiž neustálý vývoj a pohyb, je tam zdravé konkurenční prostředí a tak se mění pozice z méně lukrativních na lukrativnější a naopak, jak u koho atd. mění se ,,s" na ,,S2". Mění se programové nabídky. Zatím, co v zatuchlém bordelu DVB-T, plném mafiánských praktik, toho, či onoho účastníka, které tuhne, už i při jeho samotném závádění. Tam se asi nějakého pokroku, hned tak nedožijeme. Plně souhlasím s článkem. Jen snad v nadpisu: ,,Terestrický set-top-box je na ústupu ve prospěch satelitu.." Mohlo být uvedeno kde. Např. v ČR na venkově. Protože víme, že ve Španělsku DVB-T uspělo a víme, že uspělo i v Praze. Ale vím a denně vidím, že např. už nikdy neuspěje na Liberecku, protože, prostě už nemůže uspět. Není to prakticky možné. Tak dlouho na ně všichni nasraně čekali, až se na ně vykašlali, protože, co jeden bude čekat a soused se vesele koukat ? Ono, když se to rozjede, tak potom už to jde rychle. (Nakupování STB pro DVB-S.) A když se DVB-T vleče, tak sice neuteče, ale diváci mu dávno utekli. Takže pro český venkov je článek zcela přesný.
Sorry že chytám za slovo a asi vytrhuju z kontextu...
Elyty už nejsou co bývaly? Hehe možná nejsou - ale v pozitivním slova smyslu :-)
Konkrétně v počítačové branži se někdy kolem roku 2003-4 nakumulovaly dva nepříznivé faktory:
1) procesory se hnaly za výkonem bez ohledu na spotřebu a topný výkon, viz P4 Netburst 90nm okolo 3 GHz a výš, které měly TDP okolo 100W a fakt topily jako kráva.
2) do VRM (snižující spínaný zdroj napájení pro procesor) se osazovaly elyty sice low-esr, ale dosud klasické konstrukce s "tekutým" elektrolytem (a navíc obvykle levnější čínské modely). Poslední cca rok zpátky vidím poměrně dost desek s vyschlými často viditelně nafouklými nebo vyteklými elyty. Stačí vyměnit elyty a deska většinou jede dál.
Od té doby dostali výrobci rozum, pro normální použití se dá koupit procesor s nepatrně nižším taktem a výpočetním výkonem, zato s razantně nižším příkonem a cenou. Pokud není člověk gamer, kterému je v dětském pokoji na okrajích topné sezóny zima na nohy, tak to bohatě stačí. A pokud se týče elytů, začaly se hromadně používat kondíky s "pevným elektrolytem na bázi pevného polymeru". Namísto 10-12 starých vysokých koďanů v plastovém rukávu teď vidíte okolo procesoru třeba jenom 3-4 prcky v nízkých hliníkových kalíškách.
Ten prcek má oproti dřívějšku sice třeba poloviční kapacitu, a nižší jmenovité napětí (k čemu 6.3V, když na něm reálně není víc než 2.5V, spíš třeba jenom 1.5V) ale o tu kapacitu tolik nejde - hlavně má třeba 2x/3x vyšší povolený proud (souvisí s nižším ekvivalentním sériovým odporem ESR). A navíc nevysychá. Je fakt, že i polymerový koďan stárne - ovšem ne 5 let, ale údajně třeba 25.
Zároveň dále zrychlují spínací frekvence regulátorů a množí se počet "fází" (paralelních větví regulátoru).
Nejznámějším výrobcem "polymerových" kondíků je firma Nippon Chemicon. Vedle známého hliníkového kalíšku jsou některé menší varianty k dispozici i v placatém černém SMD pouzdru... http://www.chemi-con.co.jp/e/catalog/pdf/al-e/al-all-e1001j-090901.pdf
Mrkněte se na rodiny PS, PSA, PSC. Plus ještě tohle: http://www.chemi-con.co.jp/e/catalog/proadlizer.html
Škoda, že se nedají koupit běžně v kamenném krámě po jednotlivých kusech (což v našich končinách není nic nového pod sluncem). Pokud jste počítačový servis a stojí Vám za to opravovat motherboardy, tak 100/200/500 ks minimální objednací množství není velký problém :-) Prostá výměna starých elytů za polymerové ve stávajícím obvodu není obecně úplně bez problému, protože regulátor se s novými elyty může rozkmitat - ale často to jde.
Pokud výrobci displejů, spotřební elektroniky apod. dál používají klasické vysychavé elyty, činí tak jedině s ohledem na naprostou minimalizaci ceny (odření zákazníka).
Pamětníku David mi to objasnil tak vím co a jak já jsem to myslel tak že by si uživatel zvolil přepínačem sít nebo baterii,vím že se baterie vybíjí ale když ho máte na stejným místě tak nabití baterie by stačilo tak jednou měsíčně ale když jsou NB už tak vyspělí tak je tato alernativa blbost to jsem si uvědomil.Já si chci pořídit NB kolem 7000kč obyčejný nenáročný pro užívání netu s wi-fi.
Souhlas. NiCd a NiMh bylo třeba cyklovat, aby něco vydržely (kvůli paměťovému jevu) - a stejně to byl rok, maximálně dva. Zato LiIonku když držíte převážně pořád nabitou, tak udrží kapacitu údajně třeba čtyři-pět let. Tou dobou je notebook nepoužitelný z jiných důvodů - kvůli mechanickému opotřebení, vyschlým elytům, vadnoucím letovaným spojům (přijde první dobře mířený studeňák a je konec) a morální zastaralosti.
Nejen že LiIonkám vadí over-discharge, ale dokonce údajně každý vybíjecí cyklus (přestože se zastaví dostatečně včas nad "end of discharge voltage") ukrojí baterce ždibínek životnosti. Čili když LiIonku zbytečně necyklujete, prodloužíte jí životnost.
Slyšel jsem hlod, že kosmická zařízení, stavěná na dlouhá léta provozu, mají v porovnání se spotřební elektronikou baterie dost předimenzované - aby byl provozní vybíjecí proud v porovnání s kapacitou relativně malý, a především aby se prakticky nikdy nemusely vybíjet pod 80% plného nabití. Pak vydrží opravdu dlouho.
:-))) Ale Luboši, tyhle věcičky jsou už dlouho z Číny úplně všechny. Faktem je, že některé z nich už nejsou zase takový shit (já mám už skoro 2 roky ASUS EEE, taky Made in China a nemůžu si stěžovat). Oni i ti Číňani se docela učej dodržovat pravidla a normy :-).
Asi nemáte vlastní zkušenost s provozováním notebooku. Běžný NB má samozřejmě nabíjecí automatiku, kdy při zapnutém NB je jeho baterie dobíjena jen v případě poklesu jejího napětí. Můj NB např. hlásí, že baterie je nabita na 95% a proto se nedobíjí. Až při dalším poklesu se zapne dobíjení, až do hodnoty 100%. Uživatel proto nemusí sledovat provoz NB, přemýšlet o tom, zda má mít spuštěný NB jen ze sítě, zda je baterie dostatečně nabitá a nehrozí ani to, že při jeho uživatelském omylu si vypne NB uprostřed provozu natvrdo přepínačem. Tento způsob ovládání nesvědčí ani NB, ani SW a datům v něm provozovaných. U těchto technologií inteligentní automatika bohatě nahrazuje inteligenci uživatele.
Pokud ale budete provozovat svůj NB výhradně stacionárně, nemusíte se o jeho baterii vůbec starat. Kdy tedy byste použil přepínač pro změnu režimu napájení? Měl byste zaručeno, že vlivem sebevybíjení by nebyla po čase tato baterie vybitá a v případě potřeby nepoužitelná?
Co to máte za šmejd? Tohle přece u každého normálního přístroje řeší (musí řešit) nabíjecí automatika. Když je plně nabito, baterii odpojí. Asi jediný přístroj, který to takhle nemá a dá se jím baterka opravdu zničit, je levná čínská akumulátorová vrtačka, resp. její nabíječka. Ta nabíjí opravdu pořád, a to i přesto, že sama dávno indikuje, že už je nabito :-).
Ještě jedno malé doplnění... napsal jste dost kontroverzní text, někdo se s ním ztotožní, někdo zas přesně naopak (já :-)). Pokud stojíte nohama na zemi, tak musíte čekat, že budou tím pádem kontroverzní i reakce. A někdy dosti bouřlivé...
btw, nepiju... ;-) To s tím fňukáním, dělá to na mne dojem vždy když píšete jak jste nějakému zákazníkovi něco instaloval. Totiž zapomenete napsat kolik (no to ani ne to je Vaše věc, ale spíš "že" ) jste si tím vydělal :-) Což je zcela legitimní, tak nevím proč byste se za to měl stydět. Každá věc má rub i líc. Napsat že jste se tam trápil, mrzly Vám prsty, prostě jste kvuli zákazníkovi něco vytrpěl (holt tak už to v kšeftu bývá) a nenapsat, že jste si tím taky vydělal (zcela oprávněně), tak to se pak nezlobte, ale vypadá to jako byste dělal zadarmo, sociální službu. A tak to jistě není. Máte rodinu, musíte ji živit, tak se nestyďte za to že za svou práci dostáváte peníze. Napsat jen polovinu to pak právě evokuje v člověku tu zkreslenou představu.
Hodně zdaru! A snažte se být objektivní ;-)
Tak nějak. Trochu nechápu tu zakořeněnou představu, že DVB-T je pro důchodce s CRTčkem aby mohli sledovat telenovely na Primě, a že všichni ostatní s běžnou velkou plochou televizí prostě MUSÍ mít zaručených svých 1500 satelitních programů, jinak je jim ta TV k ničemu.
Já mám třeba taky klasické LCDčko, a DVB-T příjem mi bohatě stačí. Nepotřebuji u té televize sedět od rána do večera (teda, spíš od večera do rána) a říkat si každou chvíli "hmm, nudím se, copak asi dávají v telce"? A když se chci na něco podívat, tak mě film (v HD nebo ne, to je teď vedlejší) s kvalitním zvukem a českými titulky potěší víc než 300 německých FTA programů :).
Prostě jen nerozumím tomu rovnítku mezi "velká TV == hlavně ať na tom chytám spoustu programů".
Problém se správně voleným titulkem nemají jen redaktoří, ale jak je vidět i externí přispěvatelé. Jak ale zhustit název, aby to bylo co nejvýstižnější, správně a přitom krátké?
Pokud by titulek zněl : "V mém obchodě v Domažlicích v současnosti prodávám více satelitních kompletů než STB pro DVB-T", byla by to asi holá pravda a celkem pochopitelné tvrzení.
A důvody by si mohla většina diskutujících, i těch jen oponujících, odvodit sama. Jistý stupeň pozemní digitalizace byl na Domažlicku už ukončen. MUX 3 a 4 se sem totiž nehrnou. Proto, kdo chtěl, nebo musel, už si příjem MUXů 1 a 2 z DVB-T vyřešil a důvody pro zakoupení dalšího STB pochopitelně klesají, také proto, že všechny nově pořízené TV už digitální tuner mají integrovaný. Pokud ale někomu nestačí tato nabídka a nebo má smůlu a nemá z objektivních příčin kvalitní příjem, začne se ohlížet po jiné alternativě = DVB-S. Po vstupní investici, kterou si asi může dovolit většina takových domácností, mají opravdu širší nabídku a mohou mít i spolehlivější příjem. Je to přece tak prosté.
Poněkud jiná je otázka další perspektivy DVB-S v domácnostech na Domažlicku. To si opravdu většina z nich pořídila hned napoprvé přijímač pro HDTV (DVB-S2) a mají k tomu i patřičný zobrazovač (FullHDTV)? Pokud ne, potom jeden z argumentů příznivců satelitního příjmu = existující a stále se rozrůstající možnost příjmu HDTV, se stává zatím zbytečným. Co si asi budou říkat majitelé SD satelitních kompletů, až při ZOH zjistí, že by mohli sledovat olympiádu ve vysokém rozlišení, ale podlehli lákání na minimální náklady pro příjem DVB-S. Levné satelitní komplety jim i znepříjemní dřívější samozřejmou možnost v analogu, jednoduše si nahrávat na videu cokoliv, nezávisle na ostatních přístrojích. K tomu můžeme ještě připočítat příjem na více TV v domácnosti, popřípadě souběžné sledování různých pořadů. Ono není ani v DVB-S vše tak zlaté, jak si možná někdo myslel a nyní může být zklamán.
Popravdě, ani DVB-T není bez chyby a nějakého omezení. Ale já to vnímám jako daleko bližší technologii tomu, na co jsou zvyklí diváci ještě z analogu. Možná se pan Rácz, po naplnění satelitního trhu na Domažlicku, bude živit tím, že bude objíždět klienty, bude jim přelaďovat a nastavovat satelitní přijímače po významné programové změně, obracet paraboly na atraktivnější pozice, nebo vyměňovat zastaralé satelitní přijímače za modernější?
Dobře tedy ale myslím že máte pravdu,bratr to má taky věčně v síti a má ho koupený už použitý má ho necelý 2roky a baterie mu vydrží hodku valit,dobře děkuji za objasnění,kamarádovy to poradím aby reklamoval.Díky!
Tak ať reklamuje notebook nebo akumulátor. Toto je nesmysl. Li-ion akumulátorům nevadí permanentní dobíjení. Navíc dobíjecí obvody to regulují. Osobně mám notebook na zdroji skoro pořád asi 4 roky (asi 90 procent času, z akku jel zbylých 10 procent) a pokles kapacity akumulátoru je minimální, když ho někdy používám mimo zdroj. Jestli mu tohle udělalo za půl roku, tak ať jde reklamovat.
Nebojte, ti co to kontsruují to dělají blbuvzdorné resp. blondýno-vzdorné, takže v dnešní době řešit akumulátory, jako se to třeba prožívalo u mobilu 10 let dozadu, když byly ještě NiMH, to už dnes není třeba. Tehdy jak každý řešil, jestli vybije akku do minima, aby nedobíjel třeba v polovičce kapacity :-)
To ano ale při plném nabití je dobře vždy odpojit od sítě jinak si tu baterii pohřbíte jako můj kamarád kdy notebuk nechával stále zpojený v síti jen občas jej vypnul a do půl roku může baterii vyhodit a pořídit novou za 2000kč protože mu nevydrží jet v provozu ani 5min,jde mi o to že baterii se dá šetřit když ji nezapojíte když nemusíte,rozhodují nabíjecí cikly tak mi vadí že tam není ten přepínač který by jste si jakkoli přepínal podle potřeby.
Jmenovče Davide :-)
Taky jsem si Vás vážil, jako člověka s dlouholetou zkušeností, protože to co máte vy tam lokálně (píšu s malým "v", myslím lidi v okolí Domažlic), to je zkušenost kterou nikdo z nás neměl. A Vy jste nám ji tu celou tu dobu přinášel, což je neocenitelné. Za toto si Vás vážím. Že do toho člověk míchá i svůj kšeft apod, to je jasné, nic proti tomu, ono se to nedá utajit. V době googlu byste mohl být nezávislý jak chtěl, ale každý si Vás najde (pokud byste nepsal pod pseudonymem :-)). Takže to beru, jde to spolu ruku v ruce.
Ale zásadně s Vámi nesouhlasím v jedné věci. Pokud napíšete že je něco "pravda" a myslíte tím svoji zkušenost, navíc lokálně silně zabarvenou, tak to opravdu neberu. Seděli jsme v sobotu s pár známými u oběda, jeden z nich tu také občas něco píše, druhý se věnuje STA, a shodli jsme se, že i když jde o třeba i odbornou věc tak jsou různé výklady, a něco jako shoda nebo jednoznačná pravda nemusí vždy existovat.
Takže prosím jen pozor na jednu věc: nevydávat svou zkušenost za obecnou pravdu! A také myslím, že by redakce měla jasně označovat články, které vychází pouze z vlastní zkušenosti nebo vyjadřující osobní názory.
Já nemám nic proti Vašim názorům a zkušenostem, jsou Vaše a nikdo Vám je nebere. Jen se prosím snažte je nevnucovat tímto způsobem. Je jasné že se chcete uživit, to chceme všichni. Jenže v některých věcech je třeba mít nadhled, a nepromítat všechno všude.
Shrnu to jednoduše, obsahově je u mne tento článek kničemu, nic nepřináší, jen vyjadřuje názor a zkušenost jednoho člověka na natolik složitou problematiku, že bych se do ní osobně nepouštěl.
Ale máte pravdu, jako diskutující nestojím za nic, jsem vznětlivý, vadí mi manipulace a překrucování, ozvu se když někdo píše kraviny, pořád se hádám a snažím se moralizovat :-D
Zajímavá potřeba. A to proč?
Baterie v "notebuku" má životnost zhruba stejnou, ať je nabitá či nenabitá a vyhazuje se spíše pro ztrátu kapacity. Takto ji udržujete v stavu plného nabití a možnosti provozu (byť jen) v případě výpadku sítě.
Zde diskutovaná životnost se spíše týká elektronických prvků, jejichž velkým nepřítelem je teplo. A elektrolytické kondenzátory už nejsou to co bývalo, navíc není zájmem výrobců tvořit dlouhoživotnostní zařízení pro komerci (a mít pro ně dlouhá léta náhradní díly).
Vraťme se k notebooku, pro nezkrácení životnosti si dávejte pozor na nezakrytí spodních větracích otvorů, tedy NB nepokládat na deku, peřinu ap.
Pardon, chtěl jsem to jen trochu vyvážit. Samozřejmě si ony dvě strany (ne-li všechny strany) a jejich pohlavní orgány nemají v tomto ohledu co vyčítat :-).
Ale pánové přece tu nebudeme řešit politiku a to jestli jsou oblíbenější oranžoví potentáti nebo modří ptáčkové.
Panu Ráczovi se musí jedno nechat, pro DigiZone má cenu zlata, protože takovou diskuzi ---> návštěvnost jako on tu umí málokdo nastartovat ;-)
Proboha Davide, nejste opilej? Co to tady píšete za bláboly? Proč si např.myslíte, že fňukám? Já makám po zavíračce proto, abych se uživil a měl možnost rozšiřovat svůj sortiment (nechci stát na místě). Dost jsem si vás vážil jako odborníka - a také budu dál. Ale jako diskutatéra - tedy už asi ne. Často jste negativní a to se mi nelíbí. Kdybyste zajel sem, někam do vsi, kde v tomto členitém terénu lidem zemský digitál opravdu blbne, zjistil byste, že není jiná cesta, než-li jít do satelitního příjmu. Ano - dá se příjem DVB-T vyřešit, ale za jakou cenu? Lidi nechtějí čekat, až se vše změří, nastaví, vymění antény či svody, lidi chtějí sledovat TV hned. Naštěstí ceny DVB-S příjmu jsou dnes úplně jinde, než-li před lety a může si to dovolit téměř každý. Někajou mou lenivost v tom proboha nehledejte. Já, pakli-že se chci uživit, musím se zákazníkům přizpůsobit. Co oni chtějí, musím nabízet, což je logické. Když mi do krámu příjde rozčílený zákazník, kterému kostičkuje set-top-box na DVB-T, jen těžko mu satelit rozmluvím. Občas se mi to povede (a kolega odvedle mi říká, proč to dělám, že kdybych mu nabídl satelit hned, vydělám víc, ale často já udělám opak a jedu k zákazníkovi pomáhat řešit situaci s DVB-T příjmem).
Když se tady řeší životnost tak plánuji si pořídit notebuk a vadí mi že žádný nemá přepínač mezi sítí a baterií přitom když jej chci na jedno místo a nemám právo volby tak aby napětí šlo mimo baterii a přitom nechci proto sestavovat PC díky místu.
Ale naopak, DZ potřebuje návštěvnost a dobře ví, že opětovné rozvíření debaty "kdo s koho" ji spolehlivě zvedne :-). Jinak samozřejmě souhlasím. Jakýkoli vlastní názor na statistický průzkum, který se vlastně nikdy nekonal, je z hlediska informačního prakticky bezcenný. Z hlediska marketingového přesně naopak. Čím méně věrohodných informací, tím větší prostor bude pro názory vydávané za fakta.
To jsem se snažil ve svém komentáři také říct, že kdo přemýšlí má většinou na výběr (někdy fakt ne, zapadlá díra bez kabelovky a dosahu pozemního příjmu asi musí dát satelit). Prostě to není souboj. Jako souboj to vnímají a neustále vnucují jen ti, kdo se na něčem snaží snadno vyvařit. Pak je nutno tu druhou možnost co nejvíce zdémonizovat! A na satelitu se opravdu snadněji vyvaří než na DVB-T.
Pan Rácz není anténář, nedělá STA, atd. Je to jen montér parabol, jak někdo "od sousedů"... jako kterýkoli jiný kutil, který si uměl spravit škodovku, vyměnit zásuvku v bytě nebo natřít plot. To není urážka, to je spíše pochvala. Stokrát lepší než bastlíři a neuměteli co to patlo dvě na tři. Ale z tohoto důvodu přestávám jakékoli jeho názory na jakýkoli digitální příjem brát vážně. Prodejce elektroniky, který jezdí po pracovní době montovat v mrazu paraboly a fňuká že má práci a z toho má peníze, to není odborník na digitální televizi. Přeji Vám, že máte tento obchodní úspěch, jste schopný a umíte to, ten kšeft, ale nestavějte ho na pomlouvání něčeho, čemu prostě jen Vy nerozumíte a neumíte to. Držte se toho co umíte.
Proto nemůžou mít takovéto výplody jakoukoli výpovídací hodnotu. Divím se, že sem DZ něco takového vůbec dá, navíc glosy pokud vím bývají v neděli. Jestli toto je vůbec glosa... škoda tě DZ, škoda!
Nevím kde je "u Vás", že tam DVB-T ještě není, u nás zatím také není, takže Váš pohled je logický. Ale na DOmažlicku je DVB-T už více jak třetím rokem! Takže těžko to lze srovnat... :-) A pan Rácz se na tom velmi dobře přiživil (ač není anténář :-)). Takže u něho to vidím jen jako další vývoj typu "před rokem byli DigiTV kamarádi, když jsem jim ještě montoval, teď už je to odpad a shit nekoukatelný, když už jim to nemontuji". Toto se tu probíralo asi před týdnem ;-)
Takže prostě kopu za toho z koho mám nejvyšší užitek, a druhého pomlouvám... i když, proč se divím, členové jisté strany toto mají v programu :-)
60 tisíc hodin je pro náročnější diváky, kteří mají svou telku zapnutou skoro celý den, přeci jen málo oproti životnosti CRT starších televizorů. Ty vydrží fungovat bezproblémů i 25 let. To u LCD a Plasmových TV tedy rozhodně nehrozí (těmto dávám max.10 let života)
Takže jako obvykle, DVB-T vs DVB-S. Ale proč neustále proti sobě? Ty platformy se mohou ideálně doplňovat, ale jsou zkrátka lidé, kteří si myslí, že jedna NEBO druhá. To je špatně. To nejsou opačné póly - poles apart :-) http://www.youtube.com/watch?v=FYhp5ogCZug
souhlas, to co píšete jistě je nejrozumější cesta pro každého, kdo má možnost umístit na RD či u bytu svoji sat. parabolu, a jak je zřejmé, lidé tenhle rozum mají. Satelit, kabel a IPTV je příjem budoucnosti, na DVB-T je výhoda jen ta mobilnost TV přijímače, jednoduchost antény/instalace v místě silného signálu. Cenově se rozdíl oproti SAT stále zmenšuje.
Tento článek už má zásadní chybu v nadpisu článku, přeci není pravda, že DVB-T setboxy jsou na ústupu kvůli satelitnímu příjmu. Je sice pravda, že někteří lidé už nemají trpělivost s čekáním na DVB-T a raději přejdou k satelitu. Hlavní důvod je ale v tom. že lidé si kupují nové LCD nebo plazmy, kde jsou už digitální přijímače a DVB-T setboxy se jen využívají u rychle ubývajících starých televizorů. Raději počkejme na zhodnocení DVB-T versus DVB-S až bude DVB-T v předpokládaných oblastech, bohužel někde ještě za dlouho.
Mám pocit,že autor článku vychází nejspíš z praxe-kde montuje víc satelitu než antén.Přeci i TV s DVB-T tunerem potřebuje kvalitní anténu,jako každý stb.Je to asi regionální záležitost a zároven i náročnost diváka,kde satelit má o hodně navrch.
"Jelikož se tyto starší televizory vyráběly min.na dvojnásobnou životnost oproti současně vyráběným plochým televizorům" Mi teda 60000 hodin LCD televizi neprijde jako nizsi zivotnost oproti CRT televizim...
Já jsem ten tvůj článek Davide na rozdíl od jiných jedinců v této diskuze bez problémů pochopil a dávám ti úplně za pravdu. U nás,tedy v místech kde DVB-T ještě nezačalo /snad kromě dálkového příjmu z Mikulova/ dalšímu rozvoji DVB-S třeba zcela paradoxně pomohl již známý piktogram který se objevil na K29. Stačilo když se dověděli že jim vlastně přibydou jen dva programy,další až za rok a jejich volba je úplně jasná,zvláště když k tomu mají defakto další bonus a to jsou u nás hodně žádané slovenské programy na které jsou tu lidé zvyklí. Takže bych vlastně mohl říct-díky piktograme.
Pro Josef 888: Ale houby, furt! Samozřejmě, že ten, kdo si pořídí novou telku, samostatný set-top-box pro DVB-T nepotřebuje (ledatak k videu kvůli nahrávání jiného programu). Mě šlo o to se s vámi podělit, co se děje v tomto regionu. Musím podotknout, že právě náš region má největší zkušenost s DVB-T (Prahu nepočítám - to je enkláva) Tak, jak se to děje nyní u nás, bude se dít jinde! A s šnekovistostí rozšiřování DVB-T po naší vlasti bude nástup satelitního příjmu ještě mnohem větší. Název set-top-box jsem uvedl proto, že tento článek nevychází jen zde, ale čtou ho na jiném serveru lidé, kteří nejsou tak technicky fundovaní jako my zde na DigiZone. Oni říkají set-top-box přijímači pro zemský digitál - je to tak. Proto se nad tím trochu povznáším u píšu o STB (vím, že je STB pro DVB-S, STB pro DVB-C a STB pro DVB-T) Prostě jsem (a spoustu mých přátel v oboru) přesvědčen, že i když lidé užívají příjmu DVB-T, přesto přecházejí k tomu z DVB-S. To je fakt! A to znamená, že se něco děje, že lidé už nechtějí sledovat těch pár programů, ale konečně se mohou žánrově vyhraňovat. A o tom televize hlavně je.
TV už se neprodává bez DVB-T tuneru.Ke konkrétnímu článku se nebudu nijak vyjadřovat,analýzi jsem nestudoval tak o pravdě nic nevím a ani mě toto téma nezajimá.
Myslím, že nešlo o to Vás naštvat. Vy ale uvádíte svůj regionální pohled na věc, Moraváci by jistě byli v tomto ohledu ještě více nakloněni satelitu, každopádně pokrytí DVB-T signálem je opravdu různé a tomu odpovídají i preference diváků. Masový zájem o širší programovou nabídku (nad rámec toho, co je v DVB-T) je podle mého názoru chiméra a záležitost několika tisíc nadšenců, ale masy opravdu reálně řeší jenom co nejdostupnější možnost sledování pozemně dostupných českých programů. Cest, jak toho dosáhnout, je pro většinu českých diváků (a toto procento s pokrytím stále roste) několik a můžou si vybrat. Kde je špatný pozemní příjem (nebo třeba nejsou všechny multiplexy, jako je tomu zřejmě u Vás), tam samozřejmě nastupují další možnosti než implicitní DVB-T.
Chtěl bych ještě reagovat na ten titulek. S tím bych asi i souhlasil, ale ten článek je bohužel nikoli o postupném poklesu zájmu o samostatné základní STB (DVB-T přijímače bez dalších funkcí), nýbrž o poklesu zájmu o příjem DVB-T. Tak to ale opravdu není. Lidé si s pořízením každé nové televize pořizují zároveň i DVB-T tuner, což je logickým základem pro to, DVB-T příjem alespoň vyzkoušet, takže je tomu přesně naopak. Čím více nových TV, tím víc diváků DVB-T. Že pak už nepotřebují externí set-top-box je jasné.
PR bych to přímo nenazval, ale je to rozhodně hodně subjektivní a menšinový pohled na věc. Věci, které považujete za fakta, fakty podle mě nejsou. Jen to tak vidíte, nebo chcete vidět.
Pane Rácz, nikdo nezpochybňuje že roste zastoupení satelitů v českých domácnostech. To je zcela zřejmé. Nicméně zcela opomíjíte fakt, že přechod na pozemní digitál je schopna zvládnout většina diváků sama a nemusí si vás tedy volat na instalaci antény.
Jinak současný satelitní boom nemusí trvat věčně. HD vysílání hlavních českých stanic se během pár let rozjede celoplošně i v DVB-T, ve hře jsou i placené kanály. A upřímně dělal jste si průzkum kolik času stráví lidé po namontování satelitu u těch kanálů které nevysílají v DVB-T? Takže až za 5 a více let začnou satelitní přijímače odcházet na odpočinek a paraboly do šrotu, je otázka kolik lidí půjde opět do satelitního příjmu ;-)
Na Wikipedii může být cokoliv, třebaste to tam sám napsal před pár minutama :) Ale když už jste v tom tak jukněte do anglické, tam začínají povídání v 50. letech konvertorem z 3. pásma do 1. Který pak z těch vašim vyjmenovaných DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV to je? Nene, STB ve své původnosti může být fakticky cokoliv. V Česku se začal používat jakožto dočasný spotřebič pro přechod na DVB-T. Dříve to nebylo třeba a snad ani v budoucnu to nebude třeba a všechno se bude označovat konkrétními nemetaforicky matoucími názvy.
A ja jsem zase pravy opak. Satelit jsem zvazoval, ale nakonec jsem pockal na DVB-T a staci mi - a to mi zatim jde jen MUX1. Ja se divam na CT24, pritelkyne na Novu (ordinace atp) a uprimne receno vic casu na sledovani telky neni.
Zcela určitě jako důsledek prodeje nových LCD a plazmových televizí. Ty už vesněs mají zabudovaný tuner DVB-T a tudíž nějaký STB vůbec nepotřebují. Tím samozřejmě klesá podíl prodeje DVB-T STB oproti satelitním přijímačům. Nedají se z toho vyvozovat závěry, že se na DVB-T lidi přestávají dívat, naopak je to přímo úměrné možností příjmu dle pokrytí území DVB-T signálem a nárůstem nových televizorů, které pan Rácz zřekmě mepovažuje za přijímače DVB-T.
Nenechám se od vás naštvat a píšu zde to, co se děje v těchto měsících. Není to o příjmu pozemního signálu (a už né vůbec o nějakém PR - to jsou jen vaše bludy), kdo ho chce - vyřeší se to, ale lidi nechtějí 9 respektive 11 programů v obýváku, ale chtějí víc. Když to nechcete pochopit, je to váš problém.
Stačí míť míň jak 10-15 bytů v domě , a instalace satelitů pro celý dům výjdou výrazně levněji......
Ale jak ten dům pak bude vypadat? Samá parabola. Nehledě na to, že spousta správců domů zakazuje na fasádu COKOLI instalovat. Takže rekonstrukce STA a jednu-dvě společné paraboly na střechu.
Ano i mě se DVB-S/S2 líbí, ale nabídne mi PVR funkcni s dvojím tunerem za slušnou cenu?
Wikipedia říká následující: Set-top boxy se rozlišují podle typu televizního signálu, na který jsou určeny, existují tedy pozemní (DVB-T), kabelové (DVB-C), satelitní (DVB-S) i internetové (IPTV). http://cs.wikipedia.org/wiki/Set-top_box
Satelitní přijímač může být i PDP TV s DVB-S tunerem. Takže co je STB by se mělo rozlišovat.
No o to právě jde, jestli satelit víc stojí, čili nic. Ono už když porovnáte cenu satelitu s kvalitnějším settopboxem pro digitální příjem , tak se dostanete max. někam k troj, čtyřnásobku. A teď si spočítejte, kolik stojí rekonstrukce STA. Ty ceny jsou tak od 20-25 000 nahoru. Za instalaci jednoho satelitu dáte bratru 2000. Stačí míť míň jak 10-15 bytů v domě , a instalace satelitů pro celý dům výjdou výrazně levněji...
Souhlasím s článkem. Já sám jsem typický uživatel, jak je popsán v článku. Epizodu s pozemním digitálem jsem vynechal, když se to v Plzni pořád odsouvalo a pořídil satelit. Po nějaké době jsem si pořídil fullHD plazmu a počítám, že ježíšek přinese HD sat. přijímač (hlavně kvůli ČT HD a olympiádě). Druhou TV nemám, ale pokud bych si ji pořizoval, byla by v ložnici a signál by byl z pozemáku. Naši to takhle mají stejně (jen zatím neuvažují o HD, mají zatím CRT TV, ale dobudoucna vím, že by se tomu nebránili). Několik kolegů se nedávno stěhovalo do nových domků a v obýváku mají všichni satelit (skylink) a v jiných TV pozemák. Myslím, že to je logický trend, kdy pořizovací náklady na satelitní příjem klesají a nabízí toho více než pozemák (víc programů, lepší kvalita obrazu a zvuku - např. Dolby digital u ČT, možnost jednoduše si předplatit placené programy ať už krátkodobě jednorázově kvůli nějakému pořadu nebo třeba sportovní události a rovněž možnost příjmu HD programů).
Dle mého názoru to není tak jednoduché jak říká pan Rácz. Jednak jsem přesvědčen, že minimálně 90% lidí, které počítá do jeho průzkumu jsou lidé, kteří přijdou do jeho prodejny. Takže vzorek nereprezentativní. Myslím, že dneska velké množství lidí kupuje elektroniku na internetu (vzhledem k ceně, která je mnohdy o dost nižší než v kamenném obchodě). A to i pro ty babičky a dědečky, pro které to zajistí potomoci nebo vnoučata a nainstalují sami. Určitě souhlasím, že satelit posiluje svoji pozici na trhu. Ale pak jsou tu nabídky DVB-C a IPTV. Jestliže má dneska UPC přes 300.000 uživatelů digitální kabelové televize + nějaké uživatele analogové televize, tak to může dělat kolem 10% pokrytí ČR - pokud budu brát nějaké 3 členy domácnosti.
Opět to tu trošku zasmrádá válkou platforem DVB-T vs DVB-S. :( Nejsem zastáncem ani jednoho, ani druhého, (ani třetího). Ať si každý vybere, co mu vyhovuje, vždy jsem ochoten pomoci.
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že já se naopak zaměřuji na instalaci DVB-T přijímačů v domácnostech. A to i u lidí, kteří třeba několik let vlastní satelitní komplet. S postupem času se v domácnostech obměňují televizory a lidé je chtějí naladit, nebo zapojit nový set-top-box, propojit vše s DVD, VCR, audio.... Sami lidé se mi svěřují, že od té doby co mají možnost příjmu DVB-T, tak satelitní přijímač pouští spíše jen v případech, kdy chtějí sledovat programovou nabídku, která je pouze na satelitu. Především pak sport, hudba, dětské programy... Pokud sledují večer TV stanice, které jsou terestrálně dostupné, satelitní přijímač prý ani nepouští.
I přes dobu souběhu DTV s ATV v našem regionu, je v současné době trend spíše pořizování set-top-boxů již k druhým, třetím televizorům v domácnosti, popř. k VCR atp.
Pane Kříž, i když s Davidem R. v mnohém nesouhlasím, toto bych jako osobní PR neviděl. Něco na tom jistě bude. Jistě, je to lokální pohled, plošný bude asi jiný, z mého pohledu nemůžu srovnávat, jelikož DVB-T je u nás hudba budoucnosti.
U nás se prostě a jednoduše montují jen satelity. Dnes se již pomalu blížím k poměru 50/50 - SD/HD. K hlavní TV HD k druhé .... SD přijímač, kdyby u nás DVB-T fungovalo, jistě by se našlo moho lidí o kombinaci obou DVB standardů, jenže nefunguje a než se sem doplíží bude většinou zdigitalizováno DVB-S.
Tak toto bylo mé PR :))
Panu Raczovi funguje kabel z paraboly pripojeny primo do jeho mercuru... :)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Set-top_box
Set-top boxy se rozlišují podle typu televizního signálu, na který jsou určeny, existují tedy pozemní (DVB-T), kabelové (DVB-C), satelitní (DVB-S) i internetové (IPTV).
Na příjem DVB-S se používají "satelitní přijímače". Set-top-box to prostě nic není a v Česku se to z podivných důvodů zabydlelo jakožto "přijímač digitální pozemní televize".
Je to tak. Pozemní DVB-T nevymře, ale satelit je kvalitnější a má nesrovnatelně vyšší nabídku. A co se týče toho růstu počtu přijímačů, tak čísla neznám. Ale v okruhu svých známých jsem byl první, ale teď vidím čím dál víc lidí, kteří se k satelitu též uchylují.
Strašně jednoduché pane Rácz ;-) toto není "pravda"... to je "Vaše pravda"!
Podpořená tím, že dojdete k zákazníkovi a když chce DVB-T a nehraje jednoduše tak mu doporučíte satelit a podpoříte milionem argumentů... on ten satelit i více stojí a opičky ho jednodušeji nainstalují.
Takže PR, jednoduché, nic víc. Satelitu a Vaší osoby resp. živnosti.
Pochopte už konečně, že to není žádný souboj!!! Že tu nikdo nemá nic proti satelitu. Zastánci satelitů pořád vyvolávají jen nějaké rozepře a naváží se do pozemního příjmu. Nemají většinou šajnu technicky ani o jednom, jen jdou po tom co je jednodušší. Kdo přemýšlí, vybere si. Sat, dvb-t, kabel... co je mu libo. Kdo nepřemýšlí jde jak ovce po satelitu, který mu zas někdo strašně chytrý "doporučí" protože pozemní příjem prostě namontovat neumí.
Divím se, že Vám tady redakce uveřejňuje takovéto reklamy, když si jí už dost děláte v diskusích.
Dobrou noc.