Hlavní navigace

Názor k článku Test: Odpovídá státní správa na emaily? od Jirka Jiráček - Podobný experiment, ovšem nikoli na zkoušku, ale naostro,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 13. 12. 2004 10:21

    Jirka Jiráček (neregistrovaný)
    Podobný experiment, ovšem nikoli na zkoušku, ale naostro, jsem měl možnost vyzkoušet v září a říjnu s českými poslanci v Evropskem parlamentu. V polovině září v souvislosti s událostmi v Beslanu vznikla z podnětu Jany Hradilkové a dalších lidí petice nazvaná "Mír pro Kavkaz je mír pro Evropu" (viz. http://ecn.cz/petice/kavkaz/). Po sformulování a zveřejnění petice formou tiskové zprávy a na internetových stránkách pochopitelně vznikla i otázka, jak petici předat samotným europoslancům. Ukázalo se, že z 24 českých zástupců 10 vůbec neuvádí na osobních stránkách EP (http://wwwdb.europarl.eu.int/ep6/owa/p_meps.short_list?ilg=CS&ictry=CZ&ipolgrp=&iorig=) emailovou adresu, pouze faxové a telefonní číslo do Bruselu resp. do Štrasburku. Nicméně snadno jsme zjistili, že emailové adresy poslanců EP mají jednotnou formu (jbobosikova@europarl.eu.int atd), takže nakonec nebylo těžké seznam adres sestavit a rozeslat na ně informace o petici. Emaily byly do příslušných mailboxů doručeny až na jeden - poslanec Daniel Strož měl, jak se ukázalo, adresu fstroz@europarl.eu.int (podle německé verze jména Franz Stros). Několik hodin po odeslání petice se emailem ozvala paní Jana Hybášková, druhý den odpoveděla paní Zuzana Roithová. Tím to ovšem skončilo, žádná další reakce nedorazila. V říjnu byla vydána druhá tisková zpráva poté, co petici podpořilo víc než 1000 lidí. Rozhodli jsme se zopakovat rozeslání druhé tiskové zprávy všem českým zástupcům v EP. V tomto případě byla tiskovka rozeslána i na další nalezené emailové adresy našich europoslanců do jejich regionálních kanceláří. Výsledek byl téměř stejný, jen se podařilo získat krátkou odpověď od asistentky paní Jany Bobošíkové slibující brzkou odpověd paní europoslankyně (už se neozvala), pan Strož zatím změnil adresu na dstroz@europarl.eu.int (ovšem ani z této adresy neodepsal) a nakonec se ozval asistent paní Roithové s praktickým doporučením, jak petici oficiálně předat celému EP.
    Nezkoumal jsem, zda existují nějaká závazná pravidla pro poslance EP v souvislosti s komunikací s občany Evropské unie, ať již elektronickou nebo klasickou, zda existují nějaké termíny atd. Z hlediska morálních principů mi ovšem připadá mlčení v souvislosti s tak vážnou věcí, jako je petice občanů, ze strany volených zastupců neospravedlnitelná. Je zarážející, že na opakovaně zaslané emaily nedokázali odpovědět ani asistenti většiny poslanců, přestože na jejich práci má každý poslanec ČR v EP podle zprávy ČTK z 9.9.2004 k dispozici 12000 Eur. Také se těšíte na příští volby do EP?