Hlavní navigace

Názor k článku Tomáš Jindříšek: Nová média připomínají středověké tržiště, kde se chválí, co kdo má od Patrick Zandl - Ba ne, je to složitější. Neumíme si vážit...

 • 5. 1. 2012 12:33

  Patrick Zandl

  Ba ne, je to složitější. Neumíme si vážit práce někoho jiného, protože se bojíme, že tím bychom shazovali práci vlastní.

  Nebaví vás prodavač teplé vody? Ale vždyť se můžete mýt ve studené. Ale asi nechcete a protože jinak teplou vodu pořídit neumíte, nakoupíte ji u prodavače teplé vody. Specializace, na kterou jsme zvykí po tisíciletí.

  Někdo tu psal o parazitech, nevím zda vy. Ale podívejte se na to do detailu. Parazit je někdo, kdo využívá hostitelský organismus a nic mu za to nedává. Hostitel má tendenci se ho zbavit, parazit se nechce nechat vyhodit. Prodejci reklamy si berou polovinu zisku a to se nám, médiím, nelíbí. Jenže na oplátku přinášejí peníze, které bychom si sami nezajistili v takovém množství, takže i za těchto podmínek je to pro nás výhodné. Dávají nám za oplátku něco, co nemáme - a to není parazitování, to je symbióza. Myslíte si, že to média neskusila, žít bez mediálních a reklamních agentur? Jistě, že zkusila. Jenže to neuměla ze spousty důvodů (neměla na to čas, nesehnali lidi, kteří by to uměli řešit atd). A co hůř, vedlo to k excesům "zaplatíme a vy napíšete to a to". Takže se nakonec model ustálil na specializaci. Máme mediální a reklamní agentury, které řeší náš kontakt se světem zákazníků a odstiňují nás od jeho negativ. Máme technické oddělení, které nás odstiňuje od problémů s padajícími servery. Máme sekretářku, která chodí na poštu. Máme účetní, abychom nemuseli články psát z basy. Atd.

  Výsledek téhle promluvy? Jde přeci o to, zda dotyčný práci dělá dobře. A to Tomáš Jindříšek dělal: dobře, úspěšně, seriosně. S nějakou vizí a zapálením. A o tom je rozhovor. I o tom, abychom pochválili něco, co vidíme jako prospěšné a co nepovažujeme za samozřejmé.

  Možná by pro média bylo lepší, kdybychom se mezi těchto symbióz dokázali obejít. Už jen vyhozením dvou účetí v IInfu bychom slušně ušetřili a účetnictví mě prudí jako disciplína daleko nejvíc. Jenže... ono by to mělo své konsekvence :)