Hlavní navigace

Názor k článku Tomáš Šimek (Necoss, Starnet): Rádio neustále drží s optikou krok od Radek Zajíc - Pokud by to bylo skutečně jen cca. 20...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 3. 2020 10:02

  Radek Zajíc

  Pokud by to bylo skutečně jen cca. 20 let, tak by dnes CETIN měl v celé republice asi tak čtyřicetitisí­cikilometrový problém. A nemá. Takže to spíš bude víc - CETIN pro vedení, kabely a související venkovní zařízení uvádí dobu odepisování (která je navázaná na předpokládanou životnost) 11 až 45 let.

  S ukládáním kabelů a chrániček do země máte pravdu, to stojí obrovské peníze. Přesto má řada vesnic telefonní síť kompletně nebo většinově v zemi. SPT Telecom telefonní vedení do země ukládal. I když - pohledem výnosu z konkrétní linky - se mu to v mnoha případech nemohlo nikdy zaplatit. Celkové náklady byly obrovské, ale i přesto se dnes velkoobchodně dostáváte na cenu od ~250 Kč měsíčně za pronájem jedné DSL služby. Čas a průměrné náklady na přípojku mluví ve prospěch masivní výstavby. I v zemích jako je Nový Zéland.

  Jiný pohled: T-Mobile plánuje optiku tak, že i k domům, které _teď_ připojit nechtějí, pokládá mikrotrubičky. Protože nejdražší jsou ty zemní práce a břemena - jakmile jednou síť v zemi máte, je budoucí připojení od paty pozemku mnohem jednodušší a levnější, než kvůli jednomu domu znovu rozkopávat celou ulici nebo čtvrť.

  Pokud budeme v republice pokládat optiku jen k domům, kde bude rychlá návratnost (do 10 let), nikdy se gigabitové budoucnosti nedočkáme.