Hlavní navigace

Názor k článku TOP 10 těch nejzajímavějších DVB-T2/HEVC set-top boxů, kterým zatím schází certifikace ČRa od Pamětník - Důvody přechodu na DVB-T2 jsou snad jasné. Stát...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 1. 2019 11:03

    Pamětník

    Důvody přechodu na DVB-T2 jsou snad jasné. Stát sice asi miliardu utratí za souběh vysílání, ale očekává, že pásmo 700 MHz vydraží mobilním operátorům za plno miliard a přizpůsobí se tím požadavkům EU. Není jasné, jak se opravdu zachovají komerční TV. Dostat z diváků poplatky za HD ale nebude jednoduché. Na trhu zatím chybí STB s šachtami pro modul CI a kartu, ale i u TV, kde to už není problém, bude muset nastoupit distribuce modulů a karet (plus asi extra STB), i ochota diváků za možná lepší obraz si pravidelně připlácet.
    Kvalita obrazu v DVB-T2 přímo souvisí s náklady na vysílání. SD bude levnější než v DVB-T, zatím se neví, jak zareagují diváci a zda jim bude stačit nějaké HD, jen o trochu lepší než SD, nebo opravdové fullHD za abonmá?

    Charakteristiky a schopnosti STB i TV určují i jejich cenu. Samy TV stanice moc netouží po možnosti nahrávání, přeskakování reklam a tak raději nabízí placený archiv a další internetové vymoženosti. Divák tak bude muset sáhnout do kapsy, ale obchodníci budou mít obrat, stát DPH a pomůže si i výrobce v tuzemsku.