Hlavní navigace

Úroveň rozhlasových moderátorů u nás je otřesná, stěžuje si jejich zkušený ex-kolega

5. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

„Pravda je taková, že ve vedení i velkých stanic se objevují nekompetentní lidé, kteří s mikrofonem nikdy nepracovali a jediné, co umějí, je sledování čísel poslechovosti,“ konstatuje Michael Hovorka.

Na velice špatnou úroveň moderátorů v českém rozhlasovém éteru si na svém blogu stěžuje Michael Hovorka, zkušený spíkr, který prošel řadou stanic včetně těch celoplošných, mezi nimiž nechybí například Český rozhlas Radiožurnál, Rádio Impuls nebo Frekvence 1. Sám se za mikrofon posadil poprvé před téměř 20 lety, v roce 1995. Hovorka rozdělil své zamyšlení do několika částí – obsahovou a artikulační přípravu, „čtecí hlavy“, zaškolování moderátorů a pražštinu. Ačkoliv je příprava na samotné moderování důležitým rituálem, zejména nováčci ho podceňují.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Česká televize zřídí novou redakci moderátorů, povede ji Jakub Železný

Příprava je podle Hovorky nutná i pro profesionály, kteří by měli čtený text podávat tak, aby to posluchač vůbec nepoznal. Moderátor by taktéž neměl počítat s tím, že bude ve vysílání improvizovat a podaří se mu vymyslet nějaký skeč. Hovorka kritizuje také programové ředitele, kteří udělali z moderátorů pouze „čtecí hlavy“. Česká rádia naprosto a zbytečně potlačila osobnosti českých moderátorů, z vysílání si udělala pouze byznys, nebo proud zbytečných informací, které jsou dostupné běžně na internetu, uvádí konkrétní případ zkušený moderátor.

ICTZ_2022_EARLY

Z ARCHIVU: Tým moderátorů Snídaně s Novou posílí od ledna Kristýna Kloubková

Zatímco v minulosti bylo běžnou praxí to, že zkušení rozhlasoví moderátoři odcházeli do televize, dnes naopak dochází k tomu, že rozhlasové stanice si stahují z obrazovky průměrné či odepsané moderátory. Chtějí se tak přiživit na jejich zašlé slávě. Michael Hovorka to považuje za smutné a zároveň ostudu. Podle Hovorky je zaškolování moderátorů nedostačující. Moderátoři neumějí vstup “prodýchat”, nejsou schopni za větou udělat intonační tečku, dopouštějí se zlozvyku “zpívání”, tedy přílišné intonace ve větách, a obsah jejich vstupů je nezajímavý a zbytečný, stěžuje si Hovorka, který kritizuje i vedení rádií, do nichž se často dostávají nekompetentní lidé, jež nemají s mikrofonem žádné zkušenosti.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.