Hlavní navigace

Úvod do SEO - letní škola SEO

13. 7. 2004
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Až 58 procent zákazníků přichází podle výzkumu agentury DoubleClick na stránky komerčních produktů přes internetové vyhledávače. Máte zájem tyto vaše potenciální zákazníky oslovit? Není problém! Letní škola SEO na Lupě vám to umožní. V rámci ní se naučíte vše potřebné ze SEO tak, abyste mohli uspět na českém trhu vyhledávačů.

Dnešním dnem startuje na Lupě tzv. Letní škola SEO (LŠS). LŠS vás provede všemi základními oblastmi správného SEO takovým způsobem, abyste byli schopni provádět si SEO sami. Na druhou stranu nečekejte, že se zde dozvíte naprosto všechno o SEO, včetně tajných technik (triků), jak se dostat na první stránku Googlu na „sex“. :-) SEO je neskutečně rozsáhlé a složité a stále se vyvíjí. Popsat a vysvětlit jej během osmi přednášek a osmi cvičení je nemožné. Přesto vás naše LŠS naučí vše potřebné, co se vám na českém trhu může hodit.

Pro naprosté začátečníky: SEO je zkratka anglického Search Engine Optimization, česky optimalizace pro vyhledávače. SEO je věda a umění (asi ve stejném poměru jako marketing), která má následující cíle:

 1. posunout vaši stránku na přední místa v internetových vyhledávačích na ta slova, přes která vás hledají vaši potenciální zákazníci,
 2. přilákat tyto potenciální zákazníky na vaše stránky a dotlačit je k nákupu.

Organizace kurzu

Tak jako každý správný vysokoškolský kurz se bude LŠS skládat z přednášek a cvičení.

Každé úterý představím a vysvětlím v „přednášce“ jednu součást SEO. Části půjdou po sobě tak, jak děláte klasický SEO projekt.

Vždy do úterý 24:00 máte možnost vkládat do diskuze pod uvedený článek své otázky. Od středy 0:00 z nich můj kolega Michal Krutiš (známý jako CubSEO) vybere několik, které zodpoví v pátečním článku.

Přednost při výběru dotazů budou mít ty, které:

 1. budou obecné,
 2. budou zajímavé,
 3. nebudou chtít prozradit některé tajné postupy (stejně je nebudete v ČR většinou potřebovat).

Sedmý „seminář“ (a možná i „přednášku“) bude mít Lukáš Úradníček, který je v mé firmě specialistou na zpětné odkazy.

Jak tedy vypadá sylabus?

1. Úvod do SEO

2. Marketing především

3. Analýza klíčových slov

4. Upravujeme server

5. SEO copywriting

6. Kódujeme stránku

7. Budování zpětných odkazu

8. Kontinuální SEO

Budou mi stačit zde získané dovednosti?

Ano i ne. Český trh je totiž ještě dost „neoptimalizovaný“ a optimalizovat na cokoli je relativně snadné. Výjimku tvoří:

 • incoming (dovoz turistů do České republiky),
 • sexuální a porno průmysl,
 • některé e-shopy,
 • některé nekomerční projekty (sic! jsou často optimalizovány lépe než většina komerčních aktivit).

Takřka vše ostatní je velmi primitivně až nulově optimalizováno. V rámci toho, co se zde naučíte, by neměl být problém posunout se na přední místa na takřka jakákoli slova (kromě výše uvedených).

Ale jak říkám výše i níže, SEO je nikdy neukončenou činností. To znamená, že podmínky na trhu se neustále mění a vy budete muset i po skončení LŠS stále zjišťovat, jak právě nyní upravovat své stránky.

Co budete potřebovat


SEO je hraniční (multioborová) disciplína, která pokrývá zhruba následující oblasti:
 • webdesign,
 • kódování a programování,
 • marketing,
 • copywriting,
 • statistiku a analytiku.

Proto se vám budou hodit znalosti a zkušenosti z výše uvedených oborů. Samozřejmě nepředpokládám, že budete excelovat ve všech výše uvedených oblastech. Pokud chcete být ale „top SEO konzultant“, snažte se být ve všech z nich co nejlepší, protože jedině tak budete poskytovat nejlepší výsledky v SEO. Nebo zvolte jinou strategii: vyberte si jednu oblast, ve které chcete být špičkový odborník/odbornice. Na ostatní oblasti si sežeňte kolegy/kolegyně, kteří/é zase budou dobří(é) v jiné oblasti.

Kromě toho budete pro úspěšné a špičkové SEO potřebovat:

MMF tip early

 • trpělivost, jemnost, preciznost, soustředěnost – dělat kvalitní SEO je jako vyrábět švýcarské hodinky. Vyžaduje to spoustu jemné, přesné a soustředěné práce, která trvá opravdu dlouho. (A taky hodně stojí! :-)). Ovšem na té kvalitě je to pak poznat. Říkám, že kdyby byli webmasteři tak precizní jako tvůrci švýcarských hodinek, měli by SEO konzultanti o polovinu méně práce. Pokud je styl vaší práce „Rychle, rychle, kašlem na detaily, nebudeme to všechno několikrát kontrolovat, hlavně ať je to rychle a snadno hotové,“ budete muset tento přístup zcela změnit,
 • neustálé učení – jestli někde nevydrží vědomosti ani od dání knížky do tisku do jejího vyjití, pak je to SEO. Jestliže budete chtít být v SEO dobří, budete muset dnes a denně sledovat, co se kde děje nového. Navíc budete muset sami zkoumat, jak se věci nyní mají. Což předpokládá vlastní výzkum. Váš nadřízený by měl váš výzkum podporovat,
 • dobrou znalost angličtiny – vzhledem k tomu, že většina zdrojů a komunikace probíhá v angličtině, bez dobré angličtiny se v SEO neobejdete,
 • pevné nervy a trpělivost – v SEO často musíte čekat, než se něco stane (např. než přijde robot a zaktualizuje svoji databázi). Občas něčemu můžete pomoci, občas taky ne. Při některých updatech vyhledávačů nebo vašich stránek můžete vystřelit na první místo, nebo se také propadnout na 1 256. stránku výsledků, kde vás samozřejmě nikdo nenajde,
 • odhodlání zůstat etický – jistě budete mít časem chuť zkusit nějakou nekalou techniku, abyste se dostal(a) na přední místa. Budete si myslet, že na vás nepřijdou. Možná že ne, ale pravděpodobně ano. Když vás neprohlédne vyhledávač, udá vás konkurence. A pak toho budete litovat, jak se říká v mém oblíbeném filmu Casablance: „Možná ne dneska, možná ne zítra, ale jednou určitě a pak až do konce života.“
 • peníze – v SEO budete hodně vydělávat, ale také platit. Připravte si drobné na přístupy do databází, diskuzí, předplatné magazínů, analytický software atd.

Doporučená literatura

Jestliže jste na vysoké škole nadávali na množství doporučené literatury, zde to nebude jiné.

Knihy

Smička, R. (2004): Optimalizace pro vyhledávače – SEO, Dubany, Jaroslava Smičková.
Calishain, T. – Dornfest, R. (Ed.) (2003): Google Hacks: 100 Industrial-Strength Tips & Tools, Cambridge, MA, O'Reilly & Associates.
Thurow, S. (2002): Search Engine Visibility, Berkeley, New Riders.

Magazíny

Search Engine Watch – nejlepší magazín o SEO a SEM
ClickZ – spíše než na SEO se zaměřuje na SEM a další formy internetového marketingu

Konference

WebmasterWorld – nic lepšího nenajdete. Doporučuji zaplatit si prémiový obsah
SEO Chat – v poslední době dohání kvalitou obsahu WebmasterWorld
SearchGuild
Abakus Internet Marketing – výborný evropský zdroj, k dispozici i v německé verzi
seo.nawebu.cz – kvalita nic moc, ale jediný rozsáhlejší zdroj v češtině
Interforum Interval – málo aktualizované

Blogy

CubSEO – blog Michala Krutiše, který povede vaše semináře
Sova v síti/Weblog – blog Marka Prokopa; nepíše jen o SEO, ale najdete zde mnoho zajímavého
Hidden blog

Ostatní stránky

SEO FAQ – všechny základní informace pohromadě – a navíc v češtině
bruceclay.com- i když se jedná o SEO firmu, naleznete na jejích stránkách mnoho užitečných informací

Zúčastníte se Letní školy SEO?

Autor článku

Robert Němec je ředitel internetové reklamní agentury RobertNemec.com založené v roce 2001.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).