Hlavní navigace

Názor k článku V Číně nasazují rozšíření Velkého bratra. „Sociální kredit“ má rozhodovat o občanech od misch - Tady je hezky vidět, jak to dopadá, když...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 17. 4. 2018 11:28

    misch (neregistrovaný) ---.ext-brno.czechin.cz

    Tady je hezky vidět, jak to dopadá, když má stát (jakýkoli) příliš velkou moc. Jakýsi "sociální kredit" totiž existoval odjakživa -- jen se mu říkalo reputace, byl čistě subjektivní, a závislý na tom, jak se kdo, ať už člověk, nebo firma, choval. Problém není ani tak v tom, když se někdo snaží tyhle informace shromažďovat (to se bude dít vždycky), ale v tom že si stát vynucuje používání svého vlastního reputačního systému a neumožňuje se jeho používání vyhnout.

    Když si chci půjčit auto, a půjčovna mi to neumožní, protože nemám kreditku, jelikož mám někde (v systému používaném bankami) škraloup, NENÍ to problém, protože by nikdo neměl půjčovně aut přikazovat, komu smí a nesmí auto půjčit. A když je bude dost lidí kritizovat, tak bude mít naopak půjčovna špatnou reputaci, a přijde zákazníky.

    U státu je to naopak problém v jakékoli podobě, protože kromě emigrace (opět pod kontrolou státu) není možné se tomu systému vyhnout, ať už je (z pohledu kohokoli) navržený jakkoli špatně nebo dobře.