Hlavní navigace

Názor k článku Veřejná podpora při přechodu na DVB-T2? Brusel počtvrté zklame české orgány od Pamětník - Ano, já jsem do pozemnímu příjmu DVB-T2 věnoval...

 • 11. 9. 2019 15:33

  Pamětník

  Ano, já jsem do pozemnímu příjmu DVB-T2 věnoval své investice. Dokonce víc, než těch 500.-Kč za "satelit". Jako Pražák jsem zatím DVB-T2 neřešil, stačí mi kabelovka UPC, která by kilometr okolo již nemusela být k dispozici.
  Bohaté zkušenosti mám ale z chalupy v JZ Čechách, kde to je na všechny "místní" TV vysílače desítky km daleko. Tam opravdu nasliněný prst nestačí. Yagina s integrovaným předzesilovačem, nasměrovaná na Krašov a v minulosti přijímala zezadu i DVB-T z bavorského Hoher Bogenu, má problémy s rušením od LTE. Vyhrabal jsem tedy jednu starou "rybí kost" a koupil 3 nové LP antény s filtry, případně s předzesilovači, či kabelovým zesilovačem s LTE filtrem a testoval nejoptimálnější příjem maxima okolních vysílačů. Číslo 119 snad není malé a poskytuje přece jen širší výběr, než bývá obvyklé. Stožár ale mám stále stejný, ostatně i pro parabolu je vhodné mít stožár a nešetřit jejím držením v náručí. Bohužel by u toho ale neskončilo. Do té proklamované pětistovky by se nevešly náklady na SAT přijímače, případně nové televizory s DVB-S2 tunery, které na chalupě nemám a ani nemusím mít. Test nových antén a DVB-T2 STB vyšel pozitivně a mohu tak radit a pomáhat i sousedům. Pro můj chalupářský příjem nyní ovšem postačuje jen jedna LP anténa s LTE filtrem, už nasměrovaná na Domažlicko/(Hoher Bogen).

  O možnosti a vhodnosti montáže paraboly na nemovitost vlastní, či cizí, nemíním dále diskutovat, v tom se zkrátka neshodneme. Zda jsou přechodové sítě šaškárna si nemyslím, již nyní mi přinesly rozmanitější nabídku stanic a po jejich zrušení si přeladit tunery, STB a znovu seřadit stanice, zase nebude žádná velká věda.

  Společné antény neřeším, ale jistě se svět nezhroutí a duplicita stanic v různých MUXech bude dočasně přijatelnější záloha, než lézt po střechách, instalovat paraboly a ještě měsíčně platit. Pokud mají diváci, co museli mít HD, dávno vše vyřešeno, potom tedy vlastně o nic nejde a ti s horším zrakem nebudou zbytečně vyhazovat peníze za lepší obraz, než budou mít v DVB-T2.