Hlavní navigace

Názor k článku Vít Klusák (V síti): Mysleli jsme, že jsme narazili na dno pekla. Pak to ale bylo ještě horší od anonym - Díky moc tvůrcům za takový dokument, mne se...

 • 12. 6. 2019 15:45

  bez přezdívky

  Díky moc tvůrcům za takový dokument, mne se ti sice již přímo netýká, mám dospělé děti, ale působím na základní škole jako učitel informatiky a v rámci výuky se o tomto problému s dětmi bavím. Samozřejmě až od 5. třídy, dříve se IT neučí, tam je to asi na třídních učitelích. Moje zkušenost je taková, že naprostá většina dětí má nějaké povědomí o tom, co se na Internetu děje, otázka je, zda jsou schopny nebezpečí včas rozpoznat, dospělí jsou velmi vynalézaví a mají nesporný mentální náskok.

  Daleko větší problém aktuálně vidím na úrovni dospělých, v tomto případě převážně rodičů, kteří si mnohdy vůbec nepřipouští, že by se to mohlo týkat také jejich potomků, v horším případě nemají o Internetových aktivitách svých dětí ani tušení a sami tomu moc nerozumí. Mám samozřejmě namysli děti kolem 12ti let a bohužel i mladší - ti nemají na sítích vůbec co dělat, ale technicky vzato jim v tom dnes nelze nijak účinně bránit. Návody na kontrolu nad účtem dětí na PC, které se občas někde vynoří, jsou v praxi nepoužitelné, takhle snadno to prostě nefunguje a každý rodič by si měl uvědomit, že všechna bezpečnostní opatření se dají obejít. Taková je dnes digitální realita. Je to vždy jen otázkou času, kdy na to přijdou. O rodičích, kteří zakoupí svému 8-9ti letému dítěti vyspělý 5" telefon, s neomezeným přístupem k Internetu, nemá cenu ani vést diskusi, ti se v podstatě sami pasovali do role pouhých diváků...

  Nevědomost na straně rodičů kráčí ovšem ruku v ruce s nezájmem, uspořádali jsme na škole pro rodiče na to téma besedu, podotýkám zdarma - přišlo max. 10 rodičů, škola má přitom několik stovek žáků. To je bohužel realita a možná i něco v naší české mentalitě, jsme národ "hasičů", kteří se probouzí z letargie, až když opravdu hoří. Na prevenci se v našich krajích moc nehraje, a to neplatí pouze o této problematice.

  Snad takovéto a podobné akce pomohou otevřít všem oči, ještě jednou veliké uznání a poděkování všem, co se na to projektu nějak podíleli.

  Aleš, 58 let, Praha