Hlavní navigace

Názor k článku Vykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk od Marek Prokop - Pane kolego, co se týče přínosů validity pro...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 7. 2003 2:43

  Marek Prokop (neregistrovaný)
  Pane kolego, co se týče přínosů validity pro uživatele, souhlasím s vámi, že ve většině případech nemá sama o sobě praktický význam (i když může mít význam formální, např. je podmínkou splnění WCAG).

  Váš příklad s validním webem za 101 Kč a nevalidním za 100 Kč je však chybný a naznačuje, že, podobně jako někteří jiní diskutující, považujete validitu za cosi navíc, co tvůrce webu stojí víc. Jenže ono je to přesně naopak. Dodržování webových standardů zcela prokazatelně přináší řádové úspory jak při tvorbě, tak zejména při správě kódu. Tím pádem majiteli webu přináší i zisk.

  Samozřejmě, nechci ty úspory a tím pádem ani z nich plynoucí zisk příliš přeceňovat. Hovořím sice o řádových úsporách, ale pouze v nákladech na kód. Ty tvoří v celkových nákladech na webový projekt pár procent, takže v absolutních částkách to nebývá tak horké.

  V každém případě ta úměra ale vypadá přesně opačně, než jak ji prezentujete. Validní web, který by byl dražší než nevalidní, může snad udělat jen člověk, který se moderní tvorbu kódu teprve učí (a je ve studiu hodně na začátku). Jinak je to zcela absurdní představa.