Hlavní navigace

Názor k článku Vykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk od Marek Prokop - Míro, samozřejmě, pokud hovoříme o webu bez jakýchkoli...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 7. 2003 11:37

  Marek Prokop (neregistrovaný)
  Míro, samozřejmě, pokud hovoříme o webu bez jakýchkoli nároků na kvalitu a jen o jeho vytvoření, nikoli již o dlouhodobé správě, pak máš pravdu. Je oprvdu levnější vytvořit web nevalidní, neboť na to nemusím mít profesionála. Stačí mi FrontPage (nebo dokonce Word) a jsem za den hotov i bez jakýchkoli výchozích znalostí.

  Někdy je taková strategie dokonce optimální, např. v případech, kdy se jedná o velmi malou, začínající firmu, navíc s projektem, jehož úspěch na Internetu je velmi nejistý. Pak může mít smysl vyzkoušet aspoň něco, s minimálními náklady si ověřit reakci trhu a podle toho se zařídit dál.

  Pokud ale hovoříme o zavedeném e-shopu či firemní prezentaci firmy, která to s webem myslí vážně, pak je validita jasné plus, protože mi umožňuje velmi efektivně ověřit, zda jsou stránky bez chyby, tak, jak jsem je zamýšlel.

  Např. když mi dáš na SEO stránky, ve kterých validátor vyhodí stovky chyb, vůbec se s tebou nebudu bavit -- to by byl jen ztracený čas. Když mi dáš stránky, ve kterých bude 10-20 proprietárních atributů, bavit se s tebou budu, ale zaplatíš mi víc, protože budu muset neustále ručně kontrolovat, která z těch chyb nevadí a která by vadit mohla.

  Totéž v bledě modrém platí pro přístupnost. Projde-li web validátorem bez chyby, kontrola přístupnosti je výrazně levnější. O tom, zda má plná přístupnost pro obchodní stránky význam, diskutovat nehodlám. Obchodní web není online magazín, kde je 101 uživatelů jen o procento víc než 100. U obchodních stránek může ten jeden návštěvník navíc znamenat (a často znamená) třeba i několikasetprocentní nárůst tržeb. Tam si prostě nemůžu dovolit obětovat přístupnost, která stojí pár šupů, za potenciálního zákazníka, který může přinést desítky i stovky tisíc.

  Co se týče tvých problémů s amp, neznamenají nic jiného, než to, že používáš k tvorbě stránek nevhodné nástroje ;-)