Hlavní navigace

Názor k článku Vykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk od Marek Prokop - Validním dokumentem rozumím takový, který splňuje pravdila deklarované...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 7. 2003 16:46

  Marek Prokop (neregistrovaný)
  Validním dokumentem rozumím takový, který splňuje pravdila deklarované DTD a projde tedy validátorem. Validním webem pak takový web, který se skládá výhradně z validních dokumentů.

  Co se týče těch úspor, praktický příklad: web o řádově stovkách až tisícovce stránek, který dva až tři lidé prakticky denně aktualizují, přidávají nové stránky, mění obsah starých. Ti lidé netvoří a nemění základní šablony (layout, styly, atd.), ale jen obsah. K tomu ovládají asi deset HTML značek, jinak ovšem o syntaxi HTML vědí pramálo.

  Vaším úkolem je takový web udržet trvale ve stavu, kdy se stránky zobrazují ve většině prohlížečů tak, jak mají, jsou dobře přístupné i menšinovými prohlížeči a správně zaindexované ve vyhledavačích.

  A teď mi řekněte, jak to uděláte bez validátoru, nebo jak to uděláte i s validátorem, pokud zároveň nebudete trvat na tom, že každá jednotlivá stránka jím musí projít 100% bez chyb.

  Pokud by vám ten příklad nestačil, tak zkuste uvažovat o tom, proč WCAG 1.0 už v nejvyšší prioritě (úroveň A) trvá na plné validitě podle zvolené DTD, ačkoli mezi formální validitou a reálnou přístupností není jednoznačná souvislost (na tom se shodneme). Ten důvod je totiž opět stejný -- přístupnostní audit dle WCAG vám u nevalidních stránek dá desetkrát víc práce, než když ty stránky projdou validátorem bez chyby.