Hlavní navigace

Názor k článku Vykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk od od - A) V prezentační vrstvě WWW neexistují dosud závazné...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 7. 2003 14:19

  od (neregistrovaný)
  A) V prezentační vrstvě WWW neexistují dosud závazné standardy, pouze "doporučení". Vydává je celá řada uskupení, nejznámější je W3C. Jeho doporučení se však neustále mění a navíc jsou navzájem nekompatibilní. Otázka zní, které doporučení W3C je "standardnější" než druhé ? XHTML v 1.X nebo HTML 4.X ?

  B) Vývoj webu neurčují de-jure "standardy", ale "de-facto standardy". K těm mají technologie rozšířeného browseru mnohem blíže, než browsery minoritní. Všiměte si, že pojetí HTML standardu MSIE je takové, aby stránka především fungovala, což se kupodivu kryje s thezí "není důležité zda stránka je podle standardu toho či onoho, ale aby zákazníkovi fungovala". Také proto jde o prohlížeč nejrozšířenější a tedy vlastně na trhu nejúspěšnější (ve smyslu prosazování značky Microsoft a Windows)

  C) Není podstatné, aby stránky fungovaly všem - měly by fungovat především cílové skupině zákazníků, což jsou především zákazníci solventní (tedy např. takoví, co jsou schopni ušetřit si na Operační Systém - kritéria se ovšem mohou lišit). Nemá však smysl vyvíjet pro ty, co web procházejí třeba v Lyxu, resp. takový vývoj není rentabilní - proděláváte už ve chvíli, kdy ho realizujete.

  D) Musíte samozřejmě riskovat, že zákazníci, kteří se na Váš web nedostanou Váš web pomluví - ale ve skutečnosti se trh řídí pomluvami velice málo: kdybych se měl řídit tím, co se o Windows tvrdí na různých zakyslých fórech, ani se jich nedotknu a se mnou 95%+ jejich uživatelů. Linux však na základě web statistik stále ani po deseti letech nepoužívá více, než 1% uživatelů (např. http://www.abclinuxu.cz/clanky/ViewRelation?relationId=29247), přestože jde o výtečný levný systém ideální pro desktopy.

  E) Stránka, která "představuje vrchol současných možností Internetu" má jen velmi zřídka blízko k jakémukoliv pojetí W3C standardu, už vzhledem k tomu, jak se W3C zpožďuje za vývoje de-facto standardů.