Hlavní navigace

Názor k článku Vykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk od od - Pokud by web mel byt "multiplatformni", je rychlost...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 7. 2003 21:26

  od (neregistrovaný)
  Pokud by web mel byt "multiplatformni", je rychlost jeho rozvoje zákonitě limitována tou nejzaostalejší platformou...

  Bude-li delat neco po zmene stavu, je neco spatne: tomu se říká client side validace. Web se čím dál více blíží prostředí distribuovaných aplikací - rozhodně se nepředpokládá, že se kvůli každé pitomosti provede roundtrip na server a zase zpátky: tudy cesta prostě nevede. Nehledě k tomu, že se s takovými aplikacemi chová tím hůř, čím se chovají "správně webovsky" (tzn. refreshují se uživateli při sebemenší akci pod rukama) - a to se nebavím o nárocích na traffic a času na spojení.

  Starsi prohlizece se s timto porvou celkem bez problemu neb nezname tagy se ignoruji a zobrazi se text. Požadavek spárovaných tagů ve skutečnosti absorbují jen prohlížeče ala MSIE, zvyklé takové chyby tolerovat. Naprostá většina prohlížeču lpějících na HTML normě 3-4 se nad tagem <br /> zhrozí, v lepším případě ji ignorují: to však je přesně to chování, které se MSIE vyčítá nejčastěji.

  ...ale nesmis to policko dat od nacteni stranky jako disabled neb potom je clovek bez JS znacne omezen...

  Tak je JavaScript součástí normy (X)HTML, nebo ne ? Co mi je potom, když si ho uživatel vypne ? Můj zájem je, aby uživatel pokud možno odesílal na server jen validní data, zvlášť když browser tu validaci umožňuje. Validací šetřím jeho čas a koneckonců i bezpečnost (omezuji tím zbytečný POST dat na server).

  Stav disabled svoji logiku má, pokud jsou některé kombinace hodnot vzájemně výlučné (např. telefonní číslo při registraci e-mailem apod)...

  Ke zbytku připomínek nemám připomínky, ale struktura webu s HTML normou příliš nesouvisí. Jde jistě o užitečné postřehy, ale OT. Co se týče podpory webu pro tělesně postižené, je to otázka vývoje alternativní šablony stylů, rozhodně nelze navrhovat web tak, aby vyhovoval naprosto všem v jedné stránce.

  Kdo je všude, není nikde, přesněji řečeno - je mimo.