Hlavní navigace

Názor k článku Vykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk od Michal Kubeček - Např. MSIE podporuje 3D grafiku od verze 4.0,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 7. 2003 21:43

  Michal Kubeček (neregistrovaný)
  Např. MSIE podporuje 3D grafiku od verze 4.0, vektorovou grafiku (VML) od verze 5.0 (dva roky než bylo přijato doporučení na základě SVG)... Máte-li na mysli MSIE, je to stále jediný prohlížeš, který např. zparsuje XSLT šablonu z URL nativně, bez podpory skriptů, podporuje DHTML databinding, HTML+Time rozšíření (mj. standardizovanou na W3C), několik skriptovacích jazyků současně (JScript, VBScript, Active Python, Active Perl atd..)atd.

  Připomínáte mi zedníka, který ještě nemá hotové základy domu a chystá se instalovat na (neexistující) střechu televizní anténu. Pokud nechápete, na co narážím, pak třeba na to, že více než pět let po specifikaci CSS Level 2 nepodporuje poslední verze MSIE ani CSS Level 1. O svérázném výkladu některých prvků HTML ani nemluvě. Až zvládne MSIE trochu slušně aspoň základní věci (HTML, CSS), můžeme se bavit o standardizovaných nadstavbách (tj. ne věci jako VBScript nebo cokoli postaveného na ActiveX).

  a to nemluvím o Macromeda Flash formátu (který dokazuje, že to jde i bez norem, když vývoj garantuje jedna firma)

  Právě že to dokazuje, jak to nejde. Jakmile se stanete závislým na jedné firmě, je po přenositelnosti, po možnosti volby.

  Právě kvůli Lynxu se i dnes vyplatí layoutovat tabulkami atd... Nejspíš jste ten soft v životě neviděl.

  S lynxem pracuji docela běžně, mimo jiné v něm kontroluji každý svůj výtvor. Právě tabulkové layouty v něm dopadají naprosto strašidelně, protože při absenci té tabulky se k sobě dostanou věci, které vedle sebe nemají co dělat, a věci, které k sobě patří, jsou daleko od sebe. S dobře navrženým CSS layoutem tento problém nevznikne.

  Že lynx nepodporuje XSL transformace, bych mu za zlé neměl. Je to totiž HTML prohlížeč. Po HTML prohlížeči těžko chtít, aby komfortně zobrazoval XML. Pokud něco takového chcete, není problém XML předem prohnat filtrem, který tu transformaci provede. Předpokládám, že v dohledné budoucnosti bude tato schopnost (volitelnou) součástí lynxu.

  Na základě statistiky se domnívám, že pod Linuxem neběží ani jedno procento browserů - stačí takto?

  Nemá smysl se dohadovat, zda je to jedno procento, pět procent nebo třeba jedno promile. Podstata je jinde: co z toho vyplývá? Že tito uživatelé nemají právo prohlížet si webové stránky?