Hlavní navigace

Názor k článku Vykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk od Michal Kubeček - Pokud by web mel byt "multiplatformni", je rychlost...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 7. 2003 21:59

  Michal Kubeček (neregistrovaný)
  Pokud by web mel byt "multiplatformni", je rychlost jeho rozvoje zákonitě limitována tou nejzaostalejší platformou...

  Musíte rozlišit základ, tj. (X)HTML, a doplňkové technologie. Pokud prohlížeč nepodporuje doplňkovou technologii, je to na úkor komfortu, ale nesmí to být na úkor použitelnosti. Neumí-li CSS, nebude stránka vypadat tak hezky a nebude tak přehledná, ale pořád uvidím všechno. Neumí-li JavaScript, možná budou některé věci pomalejší (spletu-li data, upozorní mne na to server - stejně je musí zkontrolovat), něco nebude tak pohodlné, ale všechno bude fungovat. Neumí-li Flash, přijdu o některé zajímavé efekty, ale pořád vidím veškerý obsah a mám k dispozici všechny funkce. Tak vypadá dobře napsaný web.

  Tak je JavaScript součástí normy (X)HTML, nebo ne ? Co mi je potom, když si ho uživatel vypne?

  JavaScript není součástí normy (X)HTML. Součástí normy je způsob, jak client-side skripty do dokumentu vkládat. Ale nic se tam nepíše o tom, že by prohlížeč (X)HTML musel některé konkrétní skripty umět interpretovat. Ostatně, kdyby tomu tak bylo, k čemu by byl podle vás element noscript?

  Můj zájem je, aby uživatel pokud možno odesílal na server jen validní data, zvlášť když browser tu validaci umožňuje. Validací šetřím jeho čas a koneckonců i bezpečnost (omezuji tím zbytečný POST dat na server).

  Server ta data stejně zkontrolovat musí. Takže má-li klient zapnutý JavaScript, zkontroluje mu to client-side skript. Má-li ho vypnutý (nebo nemá-li ho vůbec), zkontroluje mu je server. Konkrétně to vypadá tak, že v dokumentu jsou všechny prvky formuláře enabled a disablují se teprve skriptem při načtení stránky. Tím je zajištěno, že formulář bude plně funkční i bez JavaScriptu.