Hlavní navigace

Názor k článku Vykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk od Michal Kubeček - Ve skutečnosti koncepčně budovaný prohlížeč s plugin architekturou...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 7. 2003 23:08

  Michal Kubeček (neregistrovaný)
  Ve skutečnosti koncepčně budovaný prohlížeč s plugin architekturou nemusí mít funkční polocelky.

  Podpora HTML je u HTML prohlížeče naprosto zásadní věcí. Na druhém místě je to dnes, vzhledem ke snaze o oddělení prezentační a obsahové složky v novějších verzích HTML, podpora CSS. Cokoli dalšího je navíc. Pokud prohlížeč hrubě nezvládá tento základ, jsou hračičky okolo k ničemu. Stejně tak, jako neocením u auta přehrávač CD a dřevěnou palubní desku, pokud nebude dobře jezdit.

  I tam je však nutné zvažovat kompromis mezi multiplatformitou a konformanci se všemi možnými standardy - nebo snad státní organizace nemusí peníze počítat?

  Už to tu padlo několikrát, není to pravda. Přenositelný a standardy dodržující web je stejně náročný (často i méně) na vytvoření a výrazně méně náročný na údržbu. Dodržování standardů je navíc jedinou šancí, jak zajistit kompatibilitu s neznámými nebo budoucími prohlížeči.

  Zvlášť když vidíte sám, že zmíněné "standardy" nejsou vzájemně kompatibilní.

  Tohle mi nějak uniklo, co máte konkrétně na mysli?

  Kdyby bylo jen na W3C - nebylo by DHTML, ani ten Flash.

  S tím DHTML trochu nechápu, Flash je čistě proprietární doplňková technologie. Pokud je použit tak, aby byl web kompletní a plně funkční i bez něj, je věc každého, zda o něj stojí. Za sebe musím říct, že absence chrčících, pípajících, text překrývajících a procesor vytěžujících reklam by mi vyvážila těch pár stránek, kde je Flash skutečně použit k něčemu užitečnému. Je-li použit tak, že stránka je bez něj nekompletní nebo (částečně) nefunkční, je to jednoznačně chyba.

  Co se tagu LINK týče, oba nejrozšířenější browsery (95%+ market share) Netscape i MSIE jej úspěšně ignorují už od verze HTML 3.2.

  Nezkoušel jsem nové verze, ale vzhledem k tomu, že od verze 6 používá Netscape stejné renderovací jádro jako Mozilla, která element link implementuje, předpokládám, že nemáte pravdu. Mimochodem, co myslíte termínem market share? Myslel jsem, že to znamená podíl na trhu - jenže jaksi žádný trh nevidím.

  tím spíš, že se většina provozovatelů snaží uživatele od fyzické struktury webu z nejrůznějších důvodů naopak odstínit

  A proč si myslíte, že navigace pomocí elementu link by měla odrážet fyzickou strukturu webu? Samozřejmě že by měla odrážet logickou strukturu.