Hlavní navigace

Názor k článku Vykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk od Michal Kubeček - Sám jste to řekl, standard se vyplatí až...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 29. 7. 2003 20:37

  Michal Kubeček (neregistrovaný)
  Sám jste to řekl, standard se vyplatí až za nějakou dobu, krátkodobě a lokálně se může vyplatit úplně jiná stategie

  Pokud ten web hodláte vytvořit na půl roku a pak zrušit, pak možná. Jinak rozhodně ne. Pokud ho hodláte jakkoli rozvíjet nebo použít za základ nové verze, se standardy jednoznačně ušetříte.

  Zavádějící časové údaje už byly opraveny, pokusím se k těm standardům HTML ještě dodat pár poznámek. HTML 3.2 a starší byly spíše takovým pokusem o popsání společného základu, který vyšel z živelného a chaotického vývoje webu v polovině devadesátých let. Teprve HTML 4.0 je standardem v pravém slova smyslu. A je navrženo (s ohledem na oddělení vizuální informace do stylesheetu) natolik dobře, že ho dodnes prakticky nebylo třeba vylepšovat (verze 4.01 je, jak už číslování napovídá, jen drobnou revizí). Sice vzniklo XHTML 1.0, ale to je nutný důsledek nástupu XML. Vzhledem k rostoucímu množství aplikací pracujících s XML je rozumný požadavek na úpravu HTML do podoby, která vyhovuje striktním požadavkům XML - a XHTML 1.0 není v podstatě nic jiného než taková úprava HTML 4.01.

  Takže rozhodně nesouhlasím s názorem, že pánové od zeleného stolu si co pár měsíců pro vlastní zábavu vydají novou verzi HTML a chudáci autoři stránek aby je s vyplazeným jazykem sledovali. Ve skutečnosti můžete mít své weby už více než pět let v HTML 4.0 a CSS Level 2 a nic vás nenutí k přechodu na nový standard. Přechod na XHTML má smysl pouze u nových projektů (z hlediska dlouhodobé perspektivy) nebo tam, kde potřebujete využívat nástroje založené na XML.

  A ty smartmobily si daleko lépe poradí s korektně a přehledně napsaným HTML 4.01 + CSS Level 2 (kterýžto budou ignorovat) než s HTML 3.2 s chaotickou strukturou; udržení přehledné struktury webu v HTML 3.2 je sice možné také, ale vyžaduje to dost velkou sebekázeň a specifikace vám v tom spíš překáží (nemáte např. atributy class nebo id).